Sorana Cîrstea a pierdut ultimele 12 jocuri ale partidei cu Sloane Stephens. Şi Bara / Gorgodze au fost învinse

Sorana Cîrstea a pierdut partida din turul doi (R64) al Roland Garros 2022, după ce începuse bine: un prim set câştigat şi un break în faţă în al doilea.
De acolo, Sloane Stephens a ridicat nivelul, iar jucătoarea noastră s-a pierdut ca şi în alte ocazii, adică a uitat planul de joc, a riscat peste măsură, a atacat neglijent, cu mingi trimise mult în afară sau în fileu. Aşadar, a contribuit din plin la zestrea de puncte a adversarei, care nu a avut decât să joace îngrijit, cu câteva reuşite frumoase, e drept, dar fără să rupă gura târgului.

Sorana a mai ridicat o redută în jocul al doilea al setului decisiv, dar o dată aceasta depăşită de Stephens, a lăsat impresia – care poate fi eronată, desigur – că se grăbeşte să scape de corvoadă:

În foto 3, antrenorii Soranei, Adrian Cruciat şi Artemon Apostu-Efremov
Credit Foto: Neal Trousdale pentru opentenis.ro

Sloane Stephens (64 WTA) – Sorana Cîrstea (26) [26] 3-6, 6-2, 6-0

Partida  a durat 1h54′.
În primul set, Stephens a avut primele două şanse de break în jocul 3, ambele anulate de Sorana. Primele ei ocazii de a câştiga la retur au venit în jocul 8, atunci când a convertit-o pe a treia, înainte de a închide cu un game de serviciu, câştigat la zero.
Românca şi-a continuat jocul disciplinat, eficient şi la începutul setului al doilea, când a condus cu 2-0. Dar de acolo a urmat reacţia lui Sloane, cu 6 game-uri câştigate la rând; la 2-4 Sorana a ratat o minge de re-break  şi în următorul game şi-a pierdut serviciul la zero.
Jucătoarea americană şi-a continuat seria jocurilor câştigătoare şi în setul decisiv, ducând-o la 12. În al doilea, Sorana şi-a pierdut serviciul după 5 egalităţi, pentru ca în ultimele patru să nu mai câştige decât 5 puncte

În primul tur (R64) al probei de dublu:

Cele 4 jucătoare în timpul partidei

Madison Keys (503 WTA la dublu) / Taylor Townsend (1044) (ambele SUA) – Irina Bara (60) / Ekaterine Gorgodze (Georgia, 52) 6-2, 7-6(6) în 1h36′, după ce Irina şi Eko au salvat două mingi de meci la 5-6, aflate la serviciu şi alte două în tie-break, de la 4-6, fără să-şi creeze nicio oportunitate de a egala situaţia la seturi.