Ambele probe de simplu ale turneului Tennis Europe de categoria 1, “21st Tournament U16 Joan Mir “In Memoriam” destinat juniorilor U16 (sub 16 ani), care s-a disputat pe hard, la Torelló, în Catalonia, au fost câştigate de jucători români:

În foto 2, Yannik şi Giulia – al doilea şi al 4-lea de la stânga – şi învinşii lor din finale.
Credit foto: @tenniseuropejuniortour & @tennistorello

Despre Giulia Safina Popa (13 ani împliniţi pe 9 noiembrie) tocmai ce vorbisem săptămâna trecută, atunci când obţinea excepţionalul rezultat din circuitul superior, cel al junioarelor U18: titlul de campioană cucerit la turneul de categoria ITF J60.

Revenită în circuitul european – unde la începutul anului devenea vicecampioană la prestigiosul turneu “Les Petits As”, jucătoarea noastră a abordat turneul fiind cotată cap de serie 3 şi după patru victorii în două seturi a obţinut un rezultat extrem de preţios în finală: 5-7, 6-4, 6-2 cu redutabila Ksenia Efremova [2], considerată o junioară de mare perspectivă,elevaă a Academiei Mouratoglou [toate cele 4 tablouri în format PDF, mai jos].
Înaintea acestui turneu, Giulia – care se pregăteşte la CSM Oradea sub îndrumarea tatălui ei, antrenorul Lucian Popa – se clasa pe locul 2 la categoria ei de vârstă (U14), pe acelaşi loc în ierarhia pentru Masters-ul juniorilor şi pe 38 la general (U16).

La rândul lui Yannick Alexandrescu (15 ani împliniţi pe 10 ianuarie) a fost cotat cap de serie 5 şi a devenit campion, după ce în semifinale l-a învins pe letonul Arturs Zagars [1] – 3-6, 7-5, 6-2 – şi în finală pe portughezul João Morgado [2]: 6-1, 6-4.

Înaintea turneului, Yannick care se pregăteşte la ACS Stejarii Country Club Bucureşti, sub îndrumarea antrenorului Valentin Lemnaru – se clasa pe locul 34 în clasamentul U16 Tennis Europe.