ŞTIRE ÎN CURS DE ACTUALIZARE

Ultima partidă a Grupei Albe la Turneul Final WTA a stat sub semnul dramatismului încă de la început, din cauza calculelor legate de calificare: dacă o victorie în două seturi sau în trei a Svitolinei o calificau pe ea, Wozniacki avea nevoie neapărat de o victorie în două seturi.
Şi tensiunea a fost într-adevăr la cote maxime.

Wozniacki a bifat jumătate din obiectiv, după ce a reuşit să câştige cu returul în jocul 3, s-a văzut egalată cu un re-break al ucrainencei la 4 şi la 4-5 a servit pentru a rămâne în turneu. A câştigat acel joc la 15 şi apoi a făcut break-ul hotărâtor.

Setul 2 a devenit astfel decisiv: cea care avea să-l câştige se califica în semifinale, iar cea care îl pierdea era eliminată.

Tot Wozniacki a făcut primul break şi tot în jocul 3, dar acum a fost egalată imediat de Svitolina. În continuare s-a câştigat cu serviciul până în game-ul 12, când Svitolina a reuşit să câştige cu returul, dar numai după ce a rata 4 mingi de set.
Admirabil modul în care s-a apărat Woznaicki cu spatele la zid.

Elina Svitolina (7 WTA) [6] – Caroline Wozniacki (3 WTA) [2] 5-7, 7-5

Dacă Svitolina câştigă decisivul se califică de pe primul loc, dacă îl pierde de pe locul 2, după Karolina Plíšková.

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!