Sâmbătă s-au disputat primele partide din întâlnirile contând pentru runda a doua din grupele “United Cup“.
În patru întâlniri scorul este 2-0, în celelalte două – ambele la Perth – 1-1 [rezumatul video al zilei, la sfârşitul articolului].

Norrie, Swiatek şi Lehecka, astăzi
Credit Foto: @united cup & Jimmie48 Tennis Photography

Marea Britanie – Spania 2-0, în Grupa D la Sydney

Cameron Norrie (14 ATP) l-a învins pentru prima dată pe Rafael Nadal (2) – 3-6, 6-3, 6-4 în 2h45′ – după ce pierduse primele 4 întâlniri, fără să câştige vreun set din cele 10 disputate.
Fiecare set a fost decis de câte un break, Norrie – care a închis partida cu un game de serviciu câştigat la zero – a fructificat două din cele 11 şanse de a câştiga la retur, pe care şi le-a creat, iar Nadal, una din 6.

Cameron Norrie (clasament maxim: 8 ATP / septembrie 2022, 27 de ani) a obţinut astfel cea mai importantă victorie în funcţie de locul adversarului învins, a 5-a în faţa unuia din top 5 ATP, a 7-a în faţa unuia din top 10.
La conferinţa de presă, Rafa a părut iritat, deşi a răspuns cu zâmbetul pe buze, de întrebarea recurentă care i se pune, cea legată de retragere. A explicat că a pierdut într-adevăr un meci, dar a venit până aici ca să joace tenis:

Britanicii au câştigat şi la feminin, prin Katie Swan (145): 3-6, 6-1, 6-2 cu Nuria Parrizas Diaz (70).
Astfel, ei mai au nevoie de o singură partidă câştigată pentru a se califica în finala pe oraş, pentru că ieri învinseseră Australia cu 3-2.

Cehia – Germania 2-0 în Grupa C, tot la Sydney

Alexander Zverev (12) a revenit în circuit după 210 zile – ultima dată juca şi se accidenta grav în semifinala Roland Garros – şi a fost învins de Jiri Lehecka (81): 6-4, 6-2 pentru jucătorul ceh.
Sascha a servit 8 duble greşeli şi a avut un procentaj al punctelor câştigate cu al doilea serviciu, de doar 36% (8/22), astfel că i-a uşurat misiunea finalistului de la ATP Next Gen Finals 2022 şi campionului de la ATP Challenger Bucureşti 2021.
Lehecka (clasament maxim: 59 ATP / august 2022, 21 de ani) a obţinut astăzi a doua victorie în faţa unui adversar clasat în top 20, prima la Denis Shapovalov (tot 12 ATP) în primul tur al ATP 500 Series Rotterdam, turneu la care venit din calificări, ajungea în semifinale.

În meciul feminin, disputat între sfertfinalistele de la Wimbledon 2022, Marie Bouzkova (24) a trecut de Jule Niemeier (65): 6-2, 7-5.

Croaţia – Argentina 2-0, în Grupa F la Perth

Victorii în câte două seturi pentru Borna Coric (26) – la Francisco Cerúndolo (30) – şi Donna Vekic (67), la Maria Carle (147).

Belgia – Bulgaria 1-1, în Grupa A, tot la Perth

Grigor Dimitrov (28) şi-a revenit după înfrângerea suferită în faţa lui Stefanos Tsitsipas şi l-a învins pe David Goffin (53) – 6-4, 7-5 – iar Alison van Uytvanck (72) a egalat, dar numai după trei seturi: 6-1, 3-6, 6-3 cu Isabella Shinikova (381).

Polonia – Kazahstan 1-1, în Grupa B, la Brisbane

Victoria liderului ierarhiei WTA Iga Swiatek – 6-1, 6-3 cu Yulia Putintseva (51) – a fost contrabalansată de cea a lui Timofey Skatov (142): 7-6(7), 6-2 cu Daniel Michalski (260).

Brazilia – Norvegia 2-0, în Grupa E , tot la Brisbane

Victorii categorice – şi fireşti –  pentru Beatriz Haddad Maia (15) – la Malene Helgo (319) – şi Felipe Melingeni Alves (166), la Viktor Durasovic (343).