3 Slideshow-uri a câte 5 imagini din timpul partidei

Simona Halep a întrerupt astăzi seria negativă de la US Open – înfrângeri în primul tur la ediţiile din 2017 şi 2018 – printr-o victorie muncită, în care s-a impus clar în setul decisiv, după o manşă a doua nereuşită.
Partida a fost una frumoasă, cu raliuri lungi, încrâncenate, cu schimbări de ritm spectaculoase.
Nicole Gibbs a oferit o rezistenţă înverşunată, utilitatea acestei intrări în turneu dificile pentru jucătoarea noastră urmând să fie verificată în tururile următoare.

În partida din primul tur (R128) al US Open 2019:

Simona Halep (4 WTA) [4] – Nicole Gibbs (SUA, 135) [LL] 6-3, 3-6, 6-2

Partida a durat 1h50′.
Simona a început partida cu un break, Gibbs a egalat în jocul 6, dar jucătoarea noastră a câştigat următoarele 3 jocuri şi primul set.
În al doilea, nivelul Simonei a scăzut, adversara i-a stricat ritmul şi astfel a dominat majoritatea schimburilor şi implicit tabela. Nicole s-a distanţat la 4-1, Simona a recuperat un break, americanca a câştigat din nou cu returul şi la 2-5 românca a rezistat frumos, salvând 6 mingi de set cu returul. A pierdut însă manşa în jocul următor, pe propriul serviciul, la prima oportunitate a adversarei.
Setul decisiv a fost dominat categoric de Simona, replica adversarei devenind din ce în ce mai palidă.

Simona a câştigat 85 de puncte, a avut 34 de lovituri direct câştigătoare şi a comis 42 de erori neforţate, în timp ce statistica lui Gibbs a fost: 78 / 18 / 35.

Simona acumulează 60 de puncte WTA nete – 70, acum minus 10 la ediţia trecută – un premiu financiar în valoare de 100.000 USD şi o va avea ca adversară în turul 2 pe Taylor Townsend (SUA, 116, clasament maxim: 61 WTA / iulie 2018, 23 de ani) [Q], care a eliminat-o astăzi pe Kateryna Kozlova (Ucraina, 76): 3-6, 6-3, 6-2 în 2h1′

Simona are un palmares direct 3-0 cu Townsend:

Credit Info: itftennis.com