Mult dramatism, ieri, în partidele de pe jumătatea inferioară a tabloului masculin la US Open 2020.

Mai întâi victoria campionului din 2012, după ce a fost condus cu două seturi la zero:

Andy Murray (115 ATP) [WC] – Yoshihito Nishioka (49) 4-6, 4-6, 7-6(5), 7-6(4), 6-4 în 4h39′ şi după ce Andy a salvat o minge de meci în setul 4, la 5-6, când servea.

O bătălie crâncenă şi un efort supraomenesc al lui Andy, care joacă având un şold artificial, revine după o altă accidentare şi a fost chinuit ieri de un disconfort la un deget de la picior. Nu este de neglijat nici replica agilului său adversar [videoclip cu momentele importante, la sfârşitul ştirii].

O a doua partidă care s-a terminat în 5 seturi a fost cea în care tânărul Jannik Sinner, deşi afectat fizic, a fost egalat la seturi, dar a reuşit să lupte până la capăt în partida pe care a pierdut-o în cele din urmă în faţa lui Karen Khachanov (16) [11].

Şi norvegianul Casper Ruud (37) [31] a avut nevoie de 5 seturi pentru a trece de americanul Mackenzie Mc Donald (243) [WC].

[rezultatele în tablourile PDF de mai jos]

Doi capi capi de serie au fost eliminaţi în partidele:

John Millman (43) – Nikoloz Basilashvili (30) [22] 6-1, 6-4, 6-4

J.J. Wolf (138) [WC] – Guido Pella (36) [29] 6-2, 0-6, 6-3, 6-3

Americanul – Jeffrey John, pe numele lui de botez – în vârstă de 21 de ani, clasat pe cel mai bun loc al carierei, joacă pentru prima dată pe tabloul principal al unui turneu de Mare Şlem.
Argentinianul a fost primit în turneu, dar probabil că evenimentele l-au afectat.

Pe această jumătate a tabloului au rămas în turneu 13 capi de serie, căci Benoît Paire [17] a fost descalificat din turneu.

Primii 4 capi de serie de pe jumătatea inferioară – Dominic Thiem (3) [2], Daniil Medvedev (5) [3], Matteo Berrettini (8) [6], Roberto Bautista Agut (11) [8] – n-au lăsat niciun set în primul tur, austriacul a jucat şi mai puţin, pentru că adversarul lui a abandonat.

Astăzi (miercuri) se vor disputa partidele turului 2 (R64) de pe jumătatea superioară a tabloului