Frances Tiafoe trece de Rafael Nadal, pentru cea mai importantă victorie a carierei. Urmează Andrey Rublev. Alex Coman a pierdut în primul tur

În optimile de finală ale US Open 2022, seria celor 22 de partide câştigate de Rafael Nadal anul acesta la turneele de Grand Slam, fără înfrângere pe teren – 7 pentru titlurile de la Australian Open şi Roland Garros, 5 pentru semifinala de la Wimbledon, înainte de a se retrage din turneu şi 3 aici –  a fost întreruptă de Frances Tiafoe.

Jucătorul american a avut nevoie de 4 seturi, l-a pierdut doar pe al doilea, primele 3 au fost decise de câte un break, iar în ultimul a revenit de la 1-3 cu 5 jocuri câştigate la rând, 3 dintre acestea la retur [rezultatele, în tabloul PDF de mai jos, de asemenea, videoclip cu momentele importante ale partidei].
El a obţinut astfel prima victorie în faţa lui Rafa, după ce pierduse în primele două întâlniri, fără să câştige vreun set şi a devenit al 4-lea jucător american care se califică în sferturile US Open – începând cu 2010 – după John Isner în 2011 şi 2018, Andy Roddick, în 2011 şi Sam Querrey în 2017.

Cronica partidei, pe scurt, făcută de Nadal – care a fost cap de serie 2 aici – la conferinţa de presă:

Diferenţa a fost uşor de sesizat: am făcut un meci slab şi el, unul bun. Am fost lent, iar el a atacat mingea repede, iar eu n-am fost capabil să reacţionez. Calitatea loviturilor mele nu a fost suficient de bună. Nu l-am deranjat cu nimic.

El îşi păstrează totuşi şanse pentru a reveni luni pe locul 1 ATP, condiţia fiind ca nici Alcaraz, nici Ruud să nu se califice în finală.

Acesta este doar al doilea turneu de Grand Slam, după Wimbledon 2004, fără vreunul din cei 3 Mari în sferturile de finală, după US Open 2020.

Frances Tiafoe (26 ATP) [22] a obţinut astfel cea mai importantă victorie a carierei, ex aequo cu cea în faţa lui Stefanos Tsitsipas, în turul 2 al ATP 500 Viena 2021, care era clasat atunci tot pe locul 3 ATP, dar cea de ieri are întâietate, din motive lesne de înţeles.
Jucătorul american în vârstă de 24 de ani, împliniţi pe 20 ianuarie, este sigur că îşi va egala cea mai bună clasare a carierei [clasamentul live oficial] – 24 ATP –  după ce a obţinut luni a 3-a victorie în faţa unui jucător clasat în top 5 ATP, a 8-a în faţa unuia din top 10:

Credit Info: wikipedia.org

Frances îl va întâlni în al doilea sfert de finală pe care îl va juca la un turneu de Grand Slam – primul, la Australian Open 2019 – pe Andrey Rublev (11) [9], cu care are un palmares direct egal, 1-1 (ambele pe hard):

Credit Info: atptour.com

Jucătorul născut la Moscova, care va împlini 25 de ani pe 20 octombrie – clasament maxim: 5 ATP / septembrie 2021) a trecut în trei seturi – toate câştigate la 4 – de Cameron Norrie (9) [7] [videoclip cu momentele importante, mai jos] a înclinat palmaresul direct în favoarea sa, 2-1 şi a obţinut astfel a 16-a victorie a carierei în faţa unui adversar clasat în top 10 ATP:

El s-a calificat în al 3-lea sfert de finală la US Open – primele două în 2017 şi 2020 – şi al 6-lea în total – Australian Open 2020, Roland Garros 2019 şi 2019 -, dar nici el nu a trecut de această fază, astfel că unul dintre cei doi adversari care se vor întâlni miercuri se va califica în prima semifinală a carierei la un turneu major.
Este poziţionat deocamdată pe locul 9 în clasamentul live oficial, dar nu este sigur că va reveni în top 10, cei doi italieni – Berrettini şi Sinnner [vom reveni] – încă activi în turneu, fiind pe urmele lui.

Andrey a rămas încă 20 de minute după meci pe teren şi, ca de obicei, a onorat cererea de autografe şi selfie-uri:

Astăzi (marţi – şi miercuri) se vor disputa sferturile de pe jumătatea superioară a tabloului, BerrettiniRuud, de la ora 19.00 şi KyrgiosKhachanov, de la ora estimată 3.30 AM:

Ordinea de joc – 06.09 – US Open 2022

În primul tur (R64) al probei de simplu juniori:

Edas Butvilas (13 ITF) [8]Alexandru Coman (37) 6-2, 6-4 în 1h4′

Jucătorul nostru – 17 ani împlini pe 15 ianuarie – a intrat greu în prima partidă pe care a disputat-o pe tabloul principal la un turneu de Grand Slam.
A făcut un set al doilea mai bun, dar per total – deşi cu un joc ofensiv, susţinut de excelentul forehand, de care s-a tot făcut vorbire – nu a reuşit să rămână constant un timp mai îndelungat, iar problemele la serviciu – 10 duble greşeli, 4 greşeli de picior – i-au anulat realizările parţiale, mai ales că nici la retur nu şi-a creat nicio şansă de break.
Cauza evoluţiei neconvingătoare a fost probabil emoţia debutului, accentuat, poate, şi de faptul că partida a fost transmisă pe Eurosport Player şi a putut fi urmărit astfel de compatrioţii săi.

El rămâne însă după periplul nord-american – a pierdut şi la dublu în primul tur [tabloul] – cu satisfacţia excelentului turneu pe care l-a reuşit în Canada, J1 Repentigny, în urma căruia a progresat în clasamentul ITF combinat al juniorilor, publicat ieri, pe cel mai bun loc al carierei (maximul vechi: 49 ITF / iulie 2022)