Embed from Getty Images

Organizatorii Wimbledon au anunţat capii de serie pentru ediţia 2019 în probele de simplu şi dublu.

Simona Halep este cap de serie 7 pe tabloul probei de simplu feminin, iar echipele Jean Julien-Rojer / Horia Tecău şi Irina Begu / Monica Niculescu, capi de serie 5, respectiv 15, pe cele ale probelor de dublu.

S-a iscat şi o controversă legată de capii de serie 2, respectiv 3 de pe tabloul de simplu, unde ordinea din clasamentul ATP nu a fost respectată, Roger Federer (3 ATP) fiind desemnat cap de serie 2 şi Rafael Nadal (2 ATP), 3.

Jucătorul spaniol a contestat, cu tact, faptul că doar Wimbledon introduce un algoritm în desemnarea capilor de serie şi dacă toate turneele de Mare Şlem ar fi procedat la fel, nu ar fi fost nicio problemă.

Dar cum turneele de Mare Şlem au un grad de autonomie ridicat, discuţia este inutilă – chiar dacă lipsa de uniformitate este uneori deranjantă (a se vedea şi diferitele formate pentru setul decisiv) – Rafa exprimându-şi doar un punct de vedere personal.

Să mai precizăm că acest algoritm a fost introdus în 2002 şi îşi găseşte logica în recompensarea performanţelor pe iarbă, de altfel cel mai scurt sezon, dintre cele 3 suprafaţe.

Respectivul algoritm pentru tabloul masculin se alcătuieşte astfel: punctele ATP din clasamentul de pe 24 iunie + 100% din cele obţinute la toate turneele pe iarbă în ultimele 12 luni + 75% din punctele obţinute de jucător la cel mai performant turneu pe iarbă reuşit în precedentele 12 luni (2017-2018).

Pe tabloul feminin se respectă ordinea din clasamentul WTA, dar şi aici organizatorii îşi rezervă dreptul de a interveni pentru a echilibra tabloul.

Simplu Feminin

1 BARTY, Ashleigh (AUS)
2 OSAKA, Naomi (JPN)
3 PLISKOVA, Karolina (CZE)
4 BERTENS, Kiki (NED)
5 KERBER, Angelique (GER)
6 KVITOVA, Petra (CZE)
7 HALEP, Simona (ROU)
8 SVITOLINA, Elina (UKR)
9 STEPHENS, Sloane (USA)
10 SABALENKA, Aryna (BLR)
11 WILLIAMS, Serena (USA)
12 SEVASTOVA, Anastasija (LAT)
13 BENCIC, Belinda (SUI)
14 WOZNIACKI, Caroline (DEN)
15 WANG, Qiang (CHN)
16 VONDROUSOVA, Marketa (CZE)
17 KEYS, Madison (USA)
18 GOERGES, Julia (GER)
19 KONTA, Johanna (GBR)
20 KONTAVEIT, Anett (EST)
21 MERTENS, Elise (BEL)
22 VEKIC, Donna (CRO)
23 GARCIA, Caroline (FRA)
24 MARTIC, Petra (CRO)
25 ANISIMOVA, Amanda (USA)
26 MUGURUZA, Garbiñe (ESP)
27 KENIN, Sofia (USA)
28 HSIEH, Su-Wei (TPE)
29 KASATKINA, Daria (RUS)
30 SUAREZ NAVARRO, Carla (ESP)
31 SAKKARI, Maria (GRE)
32 TSURENKO, Lesia (UKR)

Simplu Masculin

1 DJOKOVIC, Novak (SRB)
2 FEDERER, Roger (SUI)
3 NADAL, Rafael (ESP)
4 ANDERSON, Kevin (RSA)
5 THIEM, Dominic (AUT)
6 ZVEREV, Alexander (GER)
7 TSITSIPAS, Stefanos (GRE)
8 NISHIKORI, Kei (JPN)
9 ISNER, John (USA)
10 KHACHANOV, Karen (RUS)
11 MEDVEDEV, Daniil (RUS)
12 FOGNINI, Fabio (ITA)
13 CILIC, Marin (CRO)
14 CORIC, Borna (CRO)
15 RAONIC, Milos (CAN)
16 MONFILS, Gael (FRA)
17 BERRETTINI, Matteo (ITA)
18 BASILASHVILI, Nikoloz (GEO)
19 AUGER-ALIASSIME, Felix (CAN)
20 SIMON, Gilles (FRA)
21 GOFFIN, David (BEL)
22 WAWRINKA, Stan (SUI)
23 BAUTISTA AGUT, Roberto (ESP)
24 SCHWARTZMAN, Diego (ARG)
25 DE MINAUR, Alex (AUS)
26 PELLA, Guido (ARG)
27 POUILLE, Lucas (FRA)
28 PAIRE, Benoit (FRA)
29 SHAPOVALOV, Denis (CAN)
30 EDMUND, Kyle (GBR)
31 DJERE, Laslo (SRB)
32 LAJOVIC, Dusan (SRB)

Dublu Feminin

1 BABOS, Timea (HUN) and MLADENOVIC, Kristina (FRA)
2 KREJCIKOVA, Barbora (CZE) and SINIAKOVA, Katerina (CZE)
3 HSIEH, Su-Wei (TPE) and STRYCOVA, Barbora (CZE)
4 DABROWSKI, Gabriela (CAN) and XU, Yifan (CHN)
5 STOSUR, Samantha (AUS) and ZHANG, Shuai (CHN)
6 MERTENS, Elise (BEL) and SABALENKA, Aryna (BLR)
7 MELICHAR, Nicole (USA) and PESCHKE, Kveta (CZE)
8 GROENEFELD, Anna-Lena (GER) and SCHUURS, Demi (NED)
9 CHAN, Hao-Ching (TPE) and CHAN, Latisha (TPE)
10 AZARENKA, Victoria (BLR) and BARTY, Ashleigh (AUS)
11 HRADECKA, Lucie (CZE) and KLEPAC, Andreja (SLO)
12 FLIPKENS, Kirsten (BEL) and LARSSON, Johanna (SWE)
13 DUAN, Yingying (CHN) and ZHENG, Saisai (CHN)
14 KUDERMETOVA, Veronika (RUS) and OSTAPENKO, Jelena (LAT)
15 BEGU, Irina-Camelia (ROU) and NICULESCU, Monica (ROU)
16 ATAWO, Raquel (USA) and KICHENOK, Lyudmyla (UKR)

Dublu Masculin

1 KUBOT, Lukasz (POL) and MELO, Marcelo (BRA)
2 CABAL, Juan Sebastian (COL) and FARAH, Robert (COL)
3 KLAASEN, Raven (RSA) and VENUS, Michael (NZL)
4 PAVIC, Mate (CRO) and SOARES, Bruno (BRA)
5 ROJER, Jean-Julien (NED) and TECĂU, Horia (ROU)
6 MEKTIC, Nikola (CRO) and SKUGOR, Franko (CRO)
7 BRYAN, Bob (USA) and BRYAN, Mike (USA)
8 KONTINEN, Henri (FIN) and PEERS, John (AUS)
9 GONZALEZ, Maximo (ARG) and ZEBALLOS, Horacio (ARG)
10 MURRAY, Jamie (GBR) and SKUPSKI, Neal (GBR)
11 MAHUT, Nicolas (FRA) and ROGER-VASSELIN, Edouard (FRA)
12 RAM, Rajeev (USA) and SALISBURY, Joe (GBR)
13 KRAWIETZ, Kevin (GER) and MIES, Andreas (GER)
14 MARACH, Oliver (AUT) and MELZER, Jurgen (AUT)
15 INGLOT, Dominic (GBR) and KRAJICEK, Austin (USA)
16 HAASE, Robin (NED) and NIELSEN, Frederik (DEN)

Credit Info: wimbledon.com

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.