Două Slideshow-uri a câte 5 imagini din timpul celor două partide

După ce Alison Riske elimina mai devreme liderul WTA, Ashleigh Barty, alţi doi capi de serie au fost eliminaţi în partide ale căror protagoniste au fost 3 jucătoare din Cehia:

Karolina Muchova (Cehia, 68 WTA) – Karolina Plíšková (Cehia, 3) [3] 4-6, 7-5, 13-11 în 3h17′

Karolina Muchova (20 de ani, clasată pe cel mai bun loc al carierei) se califică pentru prima dată în sferturile de finală ale unui turneu de Mare Şlem la a 4-a participare – cel mai bun rezultat de până acum era turul 3 (R32) la US Open 2018, egalează palmaresul direct cu Plíšková – 1-1 – şi obţine prima victorie în faţa unei jucătoare din top 10 / top 5 WTA.

Ea o va întâlni în finala celui de-al 3-lea sfert al tabloului pe Elina Svitolina (8) [8] care a trecut:  6-4, 6-2 în 1h49′ de Petra Martic (Croaţia, 24) [24]

*

Barbora Strycova (Cehia, 54 WTA) – Elise Mertens (Belgia, 21) [21] 4-6, 7-5, 6-2 în 2h22′, după ce jucătoarea din Cehia a revenit de la 3-5 în setul 2, primind şi servind cu succes (ambele jocuri câştigate la 15) pentru a rămâne în turneu.

Barbora Strycova (33 de ani, clasament maxim: 16 WTA / ianuarie 2016)  s-a calificat pentru a doua oară în sferturile de finală ale unui turneu de Mare Şlem, prima dată tot la cel care se dispută pe iarbă, la ediţia din 2014.

Ea o va întâlni în finala celui de-al doilea sfert al tabloului pe învingătoarea din partida Johanna Konta (Marea Britanie, 18) [19]Petra Kvitova (Cehia, 6) [6], care acum este în decisiv.