..

Știri în cuprinsul articolului deschide

[5 iulie]

Nadal şi Fritz se vor întâlni în sferturi, după victorii împărţite în două finale. Kyrgios, prezent în această fază aici, după 8 ani. Garín, revenire formidabilă

Luni s-au disputat optimile de finală pe jumătatea inferioară a tabloului Wimbledon 2022.

Tabloul sferturilor de finală
Credit Foto: @wimbledon
Rezumatele video ale optimilor de pe jumătatea inferioară, mai jos

Jucătorul calificat în semifinale de pe al patrulea sfert al tabloului va fi decis într-o reeditare a finalei ATP Masters 1000 Indian Wells de anul acesta:

Taylor Fritz (14 ATP) [11]Rafael Nadal (4) [2]

Atunci americanul îl surprindea pe marele favorit, nu ca în prima lor întâlnire, când spaniolul câştiga, tot în două seturi, în finala ATP 500 Acapulco 2020.

Ieri, Rafael Nadal (numărul 1 ATP, timp de 209 săptămâni, în 8 serii cuprinse între 18 august 2008 şi 2 februarie 2020, 36 de ani) a jucat a 350-a partidă la un turneu de Grand Slam – se clasează pe locul 3 la acest capitol, după Roger Federer – 429 şi Novak Djokovic, 378 – şi s-a calificat după o victorie în trei seturi la Botic van de Zandschulp (25) [rezultatele în tabloul PDF de mai jos, rezumatele video, de asemenea] pentru a 8-a oară în sferturile de finală ale Wimbledon.
El are acum cel puţin acest număr de prezenţe în această fază la toate cele 4 turnee majore – Australian Open: 14, Roland Garros: 16, US Open: 9 – până la un total de 47 (este al treilea şi la acest capitol, după Roger Federer – 58 şi Novak Djokovic – 53).

Aceasta a fost a 18-a lui victorie consecutivă la un turneu major în 2022, primele 14 îi aduceau titlurile la Australian Open şi Roland Garros. Doar Rod Laver, în 1969 şi Novak Djokovic, în 2021 au câştigate mai multe la rând, la începutul sezoanelor respective.

Taylor Fritz (clasament maxim: 13 ATP / martie 2022, 24 de ani) a rămas fără set pierdut şi după a patra victorie – primul american care reuşeşte această performanţă la Wimbledon, de la Andy Roddick în 2007 – dar e drept că nu a întâlnit adversari apropiaţi de valoarea lui, cel de ieri a fost Jason Kubler (99).
El va juca pentru prima dată în sferturile unui turneu de Grand Slam.

Tot pentru prima dată în această fază s-a calificat la un turneu major pe al treilea sfert al tabloului, Cristian Garín (43), autorul unei formidabile reveniri în partida cu Alex De Minaur (27) [19].
Jucătorul chilian (clasament maxim: 17 ATP / septembrie 2021, 26 de ani) a fost condus cu 2-0 la seturi, iar în decisiv a salvat două mingi de meci la 4-5 şi serviciul: 2-6, 5-7, 7-6(3), 6-4, 7-6(10-6) după 4h34′.

În 5 seturi a câştigat şi viitorul lui adversar, Nick Kyrgios (40) în faţa lui Brandon Nakashima (56), dar el nu a avut emoţii în setul decisiv: 6-2.
Kyrgios (clasament maxim: 13 ATP / octombrie 2016, 27 de ani) revine în sferturile turneului de la Wimbledon după 8 ani, între timp a mai fost prezent în cele ale Australian Open 2015, ambele partide pierdute. Aceasta va fi prima întâlnire dintre Cristian şi Nick.

Sferturile de pe jumătatea inferioară se vor disputa miercuri, astăzi (marţi) sunt programate cele de pe jumătatea superioară:

Ordinea de joc – 05.07 – Wimbledon 2022

Articolul despre primele trei tururi

Premiile financiare. Wild card-urile acordate.

[4 iulie]

Djokovic, a 25-a victorie consecutivă la Wimbledon, pentru sfertul cu Sinner, care a trecut de Alcaraz. Goffin – Norrie, în celălalt sfert de pe jumătatea superioară

Intensiv “proiectatul şi mediatizatul” sfert de finală al Wimbledon 2022 dintre Novak Djokovic şi Carlos Alcaraz nu va avea loc.

Doar Novak Djokovic (3) [1] s-a prezentat la întâlnire, după o victorie în 4 seturi la revelaţia segmentului de sezon pe iarbă, Tim van Rijthoven (104) – neerlandezul a venit la meci cu 8 partide câştigate la rând, după ce devenea campion la ATP 250 ‘s-Hertogenbosch, acum trei săptămâni – şi a obţinut astfel a 25-a victorie consecutivă la Wimbledon, primele 21 pentru titlurile din 2018, 2019 şi 2021.

El ocupă acum locul 4-5 în ierarhia la acest capitol, după: Bjorn Borg – 41, Roger Federer – 40, Pete Sampras – 31, Pete Sampras – 25, Novak Djokovic – 25, Rafael Nadal – 20.

În schimb, şi-a consolidat locul 2, în cea la capitolul prezenţe în sferturi la turneele de Grand Slam: Roger Federer- 58, Novak Djokovic – 53 [Australian Open – 12, Roland Garros 16, Wimbledon – 13, US Open – 12], Rafael Nadal – 46, Jimmy Connors – 41, Andre Agassi – 36, Ivan Lendl – 34, Andy Murray – 30, Pete Sampras – 29, Stefan Edberg – 26, John McEnroe – 26.

Adversar în sferturile de finală îi va fi pentru a doua oară în carieră – jucătorul sârb câştiga în două seturi în turul 3 al ATP Masters 1000 Monte Carlo 2021Jannik Sinner (13) [10], care a devenit ieri al treilea jucător sub 21 de ani – îi va împlini pe 16 august – care se califică în sferturile Wimbledon, după Nick Kyrgios în 2014 şi Félix Auger-Aliassime în 2021.

Ieri, italianul (clasament maxim: 9 ATP / noiembrie 2021) i-a adus aminte şi mai tânărului său adversar – 19 ani împliniţi pe 5 mai – Carlos Alcaraz (7) [5], că lucrurile nu merg de la sine în tenisul la vârf: 6-1, 6-4, 6-7(8) 6-3 în 3h35′, după ce Jannik a ratat două ocazii de a închide partida în trei seturi, în tie-break, la 7-6 şi 8-7.

Jannik va juca pentru prima dată în sferturile Wimbledon – anul trecut, la prima prezenţă pe tabloul principal, pierdea în primul tur – şi a treia la un turneu major, primele două la Roland Garros 2020 şi Australian Open, anul acesta.

Pe al doilea sfert al tabloului, jucătorul calificat în semifinale va fi decis în partida:

David Goffin (58) – Cameron Norrie (12) [9], palmares direct: 0-1, Goffin abandona în turul 3 (R32) al ATP 500 Barcelona 2021

Dacă pentru jucătorul britanic (clasament maxim: 10 ATP / aprilie 2022, 26 de ani), aceasta va fi prima prezenţă în sferturile de finală ale unui turneu major – nici în optimi nu se calificase până acum, deşi jucase pe 18 tablouri principale – cel belgian (clasament maxim: 7 ATP / noiembrie 2017, 31 de ani) s-a calificat pentru a doua oară la rând în această fază la Wimbledon, după ediţia 2019 (anul trecut nu a participat) şi pentru a 4-a oară la un turneu major, după Roland Garros 2016 şi Australian Open 2017.