Ons Jabeur, a patra sferfinalistă pe jumătatea inferioară a tabloului, după un prim set dramatic. Luni joacă şi Nadiia Kichenok / Raluca Olaru în optimi

Vorbeam aseară despre primele trei jucătoare calificate în sferturile de finală ale Wimbledon 2022, cea de-a patra este şi cel mai bine cotat – şi clasat – cap de serie, singurul de pe această jumătate, încă activ în turneu.

În optimile (R16) de pe jumătatea inferioară a tabloului:

Credit Foto: Jimmie48 Tennis Photography

Ons Jabeur (2 WTA) [3] – Elise Mertens (31) [24] 7-6(9), 6-4 în 1h46′, după ce învingătoarea a salvat în tie-break-ul primei manşe mai întâi 4 mingi de set, de la 3-6 şi la 6-7, a ratat una la 8-7, a salvat-o şi pe a 5-a la 8-9, înainte de a închide. În a doua, a reuşit break-ul hotărâtor în ultimul game al meciului [videoclip cu rezumatul partidei, mai jos].

Ons Jabeur  (clasată pe cel mai bun loc al carierei, pe 28 august va împlini 28 de ani) s-a calificat astfel pentru a doua oară la rând în sferturile de finală ale Wimbledon şi pentru a 3-a oară la un turneu major, prima dată la Australian Open 2020.
Aici nu a pierdut niciun set în cele 4 partide şi este neînvinsă pe iarbă anul acesta, după ce câştiga titlul la WTA 500 Berlin, acum două săptămâni, cu 5 victorii.
Şi în segmentul sezonului disputat pe zgură, jucătoarea din Tunisia a avut rezultate excelente: titlul la WTA 1000 Madrid, finalele de la WTA 1000 Roma şi WTA 500 Charleston.

Ea are acum 34 de partide câştigate în 2022 şi un total de 82 în ultimele două sezoane, cu care ocupă primul loc în ierarhia la acest capitol, înaintea Igăi Swiatek, 81 [Sursă:@OptaAce].

Ons o va întâlni pe al patrulea sfert al tabloului, pentru prima dată în carieră, pe Marie Bouzkova (66).

Astăzi se dispută optimile de finală (R16) de pe jumătatea superioară a tabloului, inclusiv partida Simona Halep (18 WTA) [16]Paula Badosa (4) [4] [ora la care a fost programată].
În meciul al doilea de pe terenul 15, cel mai devreme la ora 16.00, va începe partida:

Nadiia Kichenok (Ucraina, 56 WTA la dublu) / Raluca Olaru (54) [15]Elise Mertens (Belgia, 1) / Shuai Zhang (China, 4) [1]