..

[6 iulie]

Simona Halep continuă la fel. Este în semifinale fără set pierdut la Wimbledon 2022

Simona Halep a câştigat astăzi a 5-a partidă la Wimbledon 2022 – tot în două seturi şi tot foarte repede, la fel ca pe primele 4 – şi a 12-a consecutivă aici, primele 7 pentru titlul din 2019.
Ea s-a calificat pentru a 3-a oară în semifinalele turneului – după 2014 şi 2019 (titlu) – şi pentru a 9-a oară în cele ale unui turneu de Grand Slam: 2 la Australian Open – 2018 (finală) şi 2020, 3 la Roland Garros – 2014 (finală), 2017 (finală) şi 2018 (titlu), 1 la US Open – 2015, aşadar are un palmares 5-3 în penultimul tur la turneele majore.

Anul acesta a ajuns la un palmares victorii – înfrângeri 11-1 pe iarbă, precedentele 6 pentru semifinalele de la WTA 250 Birmingham şi Bad Homburg, încheiate cu o înfrângere şi o retragere din turneu.

Astăzi, în sferturile de pe jumătatea superioară a tabloului ea a jucat atât de variat încât două puncte consecutive nu au fost la fel. A variat înălţimea, mingi ridicate dar şi lovituri plate – acum mai tari decât înainte – unghiuri deschise sau surprinzătoare comutări pe centru executate cu mare precizie, doar 6 erori neprovocate.
Toate acestea au dezorientat-o pe adversara ei, care a fost într-o confuzie totală la capitolul selecţia loviturilor şi în consecinţă la execuţia acestora.
Orice plan tactic ar fi avut A
manda – “ajutată” şi de Darren înaintea partidei, după cum am aflat din presa românească, grăbită să alarmeze fanii – nu avea cum să-l aplice, căci condiţiile au fost dictate de jucătoarea din România. Amanda a trebuit să rişte şi cu excepţia jocurilor din finalul setului al doilea, a făcut-o fără succes, 28 de greşeli neprovocate.
Dar cel mai mult, Halep s-a bazat pe deplasare şi viteză. A avut “picioare” şi în finalul partidei, atunci când Anisimova, scăpată de presiunea rezultatului a dat drumul la braţ şi a început să acumuleze puncte.
Dar mentalul Simonei este aici la cote înalte, revenirea din ultimul joc fiind grăitoare în acest sens.

Simona Halep (18 WTA) [16] – Amanda Anisimova (25) [20] 6-2, 6-4

Partida a durat 1h3′.
Simona s-a desprins repede, 4-1, două break-uri înainte şi în jocul 6 a anulat singurele două şanse ale americancei de a câştiga la retur în primul set.
În manşa a doua, jucătoarea noastră a pierdut primul joc, dar le-a câştigat pe următoarele cinci, pierzând doar 4 puncte. A urmat singura perioadă bună din meci a Amandei, care a câştigat următoarele trei jocuri. În cel pe care l-a câştigat la retur, Simona reuşise să revină de la 0-40, la 30-40. Ce n-a reuşit însă în acel game, a reuşit în ultimul al partidei, atunci când a servit a doua oară pentru meci şi de la 0-40 a câştigat următoarele 5 puncte.
Simona a câştigat 59 din punctele disputate – 37 la serviciu şi 22 la retur – a avut 11 lovituri direct câştigătoare şi 6 erori neprovocate, iar Amanda 44 (27/17), 13 winnere şi 28 de erori neprovocate.

Credit Foto: @wimbledon & @wta (copertă)

Simona şi-a asigurat un premiu financiar în valoare de 535.000 £ şi o va întâlni în semifinala de pe jumătatea superioară a tabloului pe Elena Rybakina (23) [17], care s-a calificat de pe primul sfert al tabloului, după ce a învins-o astăzi pe Ajla Tomljanovic (44): 4-6, 6-2, 6-3 în 1h51′.

Simona are un palmares direct 2-1 (toate pe hard) cu jucătoarea kazahă:

Credit Info: itftennis.com

Semifinalele sunt programate mâine (joi).

Ordinea de joc – 06.07 – Wimbledon 2022

Articolul despre primele trei tururi

Premiile financiare. Wild card-urile acordate.

[6 iulie]

Ons Jabeur este cea care o va întâlni pe Tatjana Maria în semifinala de pe jumătatea inferioară a tabloului. Şi jucătoarea tunisiană este prezentă pentru prima dată în semifinalele unui turneu major

Ons Jabeur a reuşit să câştige marţi, la Wimbledon 2022, pentru prima dată în sferturile de finală ale unui turneu major, după ce anul trecut era învinsă aici de Aryna Sabalenka şi la Australian Open 2020, de Sofia Kenin.
Ea a devenit astfel a doua jucătoare africană care se califică în semifinalele Wimbledon, după sud-africana Yvonne Vermaak în 1983 [sursă: @OptaAce].

Ieri, jucătoarea tunisiană a trebuit să revină de la 0-1 la seturi, dar le-a dominat categoric pe următoarele două:

Imagini din timpul partidei
Credit Foto: Jimmie48 Tennis Photography & @wta

Ons Jabeur (2 WTA) [3]Marie Bouzkova (66) 3-6, 6-1, 6-1 în 1h47′, cele două break-uri ale jucătoarei din Cehia din primul set au fost urmate de alte 6 ale învingătoarei, în următoarele două [rezumatul video al partidei mai jos].

În semifinala de pe jumătatea inferioară a tabloului Ons (clasată pe cel mai bun loc al carierei, va împlini 28 de ani pe 28 august) o va întâlni pe Tatjana Maria (103), care a devenit a 4-a jucătoare din afara top 100 WTA, prezentă în penultimul tur la Wimbledon, după Mirjana Lucic în 1999 – 134 WTA -, Zheng Jie în 2008 – 133 -, Serena Williams, în 2018, clasată pe 181 WTA.

Palmaresul direct îi este favorabil lui Jabeur, 2-1:

Acum câteva zile, la Wimbledon, Ons juca rolul de bonă pentru Cecilia, fetiţa mai mică a Tatjanei:

Semifinalele se vor disputa joi.
Astăzi (miercuri) se joacă sferturile de pe jumătatea superioară a tabloului, inclusiv partida Simonei:

@ Wimbledon

..

[5 iulie]

Tatjana Maria este prima semifinalistă. A reuşit de departe cel mai bun rezultat al carierei

Tatjana Maria este prima jucătoare calificată în semifinalele Wimbledon 2022 – de pe al patrulea sfert al tabloului – şi a obţinut astfel de departe cel mai bun rezultat al carierei.

Până acum nu jucase în vreo semifinală la un nivel mai înalt decât WTA 250, categorie la care a fost prezentă în două finale, ambele câştigate: 250 Bogota 2022 (zgură) şi Mallorca 2018 (iarbă).
Ea participă aici la al 46-lea turneu de Grand Slam – inclusiv cele în care a jucat doar calificări – şi până acum nu trecuse niciodată de turul 2 (R64).

Astăzi a devenit a 7-a jucătoare mai vârstnică de 34 de ani, care se califică în semifinalele Wimbledon, după Billie Jean King, Virginia Wade, Chris Evert, Martina Navratilova, Serena Williams şi Venus Williams [Sursă: @OptaAce]

Credit Foto: Jimmie48 Tennis Photography

În sferturile de finală, a avut resurse fizice – şi mentale – mai importante decât cu 12 ani mai tânăra ei adversară, care împlinise doi ani atunci când Tatjana debuta în circuitul profesionist, în august 2001.
Învingătoarea (clasament maxim: 46 WTA / noiembrie 2017, 34 de ani) a revenit de două ori: de la 0-1 la seturi şi de la 2-4 în setul decisiv:

Tatjana Maria (103 WTA) – Jule Niemeier (97) 4-6, 6-2, 7-5 în 2h18′[rezumatul video al partidei, mai jos].

Jucătoarea din Germania o va întâlni în semifinale pe învingătoarea celui de-al treilea sfert al tabloului:

Marie Bouzkova (66) – Ons Jabeur (2 WTA) [3]

Ordinea de joc – 05.07 – Wimbledon 2022

@ Wimbledon

..

[5 iulie]

Halep, Anisimova, Tomljanovic şi Rybakina vor juca în sferturile de finală, pe jumătatea superioară a tabloului

Actualizare

Partida

Simona Halep (18 WTA) [16]Amanda Anisimova (25) [20] [vezi mai jos datele partidei]

a fost programată miercuri, prima de pe terenul central, cu începere de la ora 15.30:

Articolul iniţial

Luni au fost decise jucătoarele calificate în sferturile de finală, pe jumătatea superioară a tabloului Wimbledon 2022.

Credit foto: @wimbledon

Am vorbit despre calificarea Simonei Halep pentru a 5-a oară în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon [rezumatul video al partidei şi conferinţa de presă, mai jos].
Să mai adăugăm că doar surorile Williams – Serena, 14 şi Venus, 13 – au mai multe prezenţe în această fază la turneul de Grand Slam care se dispută pe iarbă.

Maniera în care a obţinut jucătoarea din România cele 4 victorii este una autoritară: niciun set pierdut şi un timp total petrecut pe teren de 4h35′ (1h5’+1h23’+1h7’+1h).

Cea de ieri are o semnificaţie suplimentară, pentru că este a doua obţinută anul acesta în faţa Paulei Badosa, ambele la fel de categorice, în prima întâlnire (pe zgură) pierduse cu un game mai mult, jucătoarea spaniolă se clasa pe locul 2 WTA.

Să mai subliniem şi că jucătoarea noastră are anul acesta un palmares victorii-înfrângeri pe această suprafaţă: 10-1, cele 4 victorii de aici fiind precedate de câte 3, pentru semifinalele de la WTA 250 Bad Homburg – urmată de retragerea din turneu – şi WTA 250 Birmingham, unde a pierdut la Beatriz Haddad Maia (32).

În sferturile de finală, jucătoarea noastră o va întâlni pe Amanda Anisimova (clasament maxim: 21 WTA / octombrie 2019, 20 de ani), care s-a calificat – 6-2, 6-3 în 1h14′ în optimi, cu Harmony Tan (115) [rezumatul video al partidei, mai jos] – pentru prima dată în sferturile de finală aici şi pentru a doua oară la un turneu major, după Roland Garros 2019, unde ajungea în semifinale.
Aici a eliminat o singură jucătoare mai bine clasată, pe Coco Gauff (12) [11] în trei seturi, în turul 3 (R32). Tot în trei seturi – în ambele meciuri l-a pierdut pe primul – a câştigat şi în faţa lui Lauren Davis (102), în al doilea (R64) şi în două, la Yue Yuan (152) [LL], în primul (R128) [rezultatele în tabloul PDF de mai jos].
A avut nevoie de 6h3′ (1h5’+1h37’+2h7’+1h14′) pentru a obţine cele patru victorii.

Simona a învins-o şi pe Anisimova categoric anul acesta, dar tot pe iarbă, acum două săptămâni, în sferturile WTA 250 Bad Homburg. Victoriile pe zgură, ambele meciuri s-au jucat la Roland Garros – 2019 şi 2020 – şi le-au împărţit:

Această partidă se va disputa pe al doilea sfert al tabloului.

Jucătoarea calificată în semifinale de pe primul sfert va fi decisă în partida:

Ajla Tomljanovic (44) – Elena Rybakina (23) [17], palmares direct: 0-1, jucătoarea kazahă câştiga în primul tur al WTA 1000 Madrid 2021: 6-4, 6-0.

Ajla Tomljanovic (clasament maxim: 38 WTA / februarie 2022, 29 de ani) s-a calificat pentru al doilea an la rând în sferturile Wimbledon, acestea fiind şi singurele ei prezenţe în această fază la turneele de Grand Slam. Ieri a revenit de la 0-1 la seturi în faţa jucătoarei care în turul 3 (R32) curma seria victorioasă a Igăi Swiatek, Alizé Cornet (37): 4-6, 6-4, 6-3 în 2h35′.

Elena Rybakina (clasament maxim: 12 WTA / ianuarie 2022, 23 de ani) este prezentă pentru prima dată în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon şi pentru a doua oară la un turneu major, după Roland Garros 2021.
Ieri a trecut de Petra Martic (80): 7-5, 6-3 în 1h20′, după ce în primul set a avut un break în urmă, la 3-4 [rezumatul video al partidei, mai jos].

Sferturile de pe jumătatea superioară a tabloului se vor disputa miercuri, până atunci, astăzi (marţi) sunt programate cele de pe jumătatea inferioară:

@ Wimbledon

..

[4 iulie]

Simona Halep, cea mai rapidă victorie de la ediţia actuală, pentru sferturile de finală. A 11-a victorie consecutivă la Wimbledon

După victoria Simonei din turul 3 (R32) îmi puneam întrebarea cum va arăta jucătoarea noastră la primul test mai dur. Şi a arătat foarte bine, mai bine decât în primele trei partide cu adversare mai slab clasate şi mult mai puţin titrate.
A fost agresivă din apropierea liniei de fund, a deschis unghiurile, iar în momentele în care a trebuit să se apere a făcut-o excelent, iar desele contraatacuri au fost reuşite şi spectaculoase.
Toate acestea i-au laminat încrederea Paulei Badosa, care a riscat prea mult şi nu şi-a putut pune deloc în valoare lovitura preferată, reverul.
Astfel, jucătoarea din România nu a pierdut decât 3 puncte la serviciu (!), în primul set şi încă 5 în al doilea.

Simona a câştigat astfel a 4-a partidă la ediţia actuală – toate în două seturi, cea mai lungă în turul 2 (R64): 1h23′ – şi a 11-a consecutivă la Wimbledon, primele 7 pentru titlul din 2019.

Ea s-a calificat pentru a 5-a oară în sferturile de finală ale turneului de Grand Slam care se dispută pe iarbă – după tot atâtea prezenţe în optimi – şi pentru a 16-a oară la un turneu de Grand Slam: Australian Open – 5, Roland Garros – 4, US Open – 2.

În optimile de finală (R16) de pe jumătatea superioară a tabloului Wimbledon 2022:

Simona Halep (18 WTA) [16] – Paula Badosa (4) [4] 6-1, 6-2

Partida a durat 1h.
În primul set, Badosa a câştigat doar primul game. Au urmat cele 6 câştigate de Simona, dintre care doar două s-au decis la avantaje, iar alte două – unul de serviciu şi altul de retur – au fost câştigate la zero de jucătoarea noastră, care n-a trebuit să înfrunte nicio minge de break.
De-abia în al doilea, jucătoarea din Spania şi-a creat o şansă de a câştiga la retur – avea să rămână singura din meci – la 1-1. Halep a salvat-o, apoi a venit rândul ei să rateze trei la 2-1. Dar de la 2 egal jucătoarea noastră s-a desprins cu o nouă serie, acum de 4 jocuri, de-a lungul cărora nu a pierdut decât patru puncte.
Simona a câştigat 60 din punctele disputate – 30 la serviciu şi 30 la retur – iar Paula, 33 (25 / 8).

Aceasta a fost a 15-a victorie a Simonei în faţa unei adversare clasate în top 5 WTA, a 44-a în faţa uneia din top 10.

În sferturile de finală o va întâlni pe Amanda Anisimova (25) [20], care a eliminat-o pe Harmony Tan (115): 6-2, 6-3 în 1h14′.

Simona are un palmares direct 2-1 [1-0] cu jucătoarea americană:

Partida din sferturile WTA 250 Bad Homburg, de acum două săptămâni

În optimile probei de dublu:

Elise Mertens (Belgia, 1 WTA la dublu) / Shuai Zhang (China, 4) [1]Nadiia Kichenok (Ucraina, 56 WTA la dublu) / Raluca Olaru (54) [15] 6-4, 6-3 în 1h23′, după ce echipa româno-ucraineană nu şi-a creat nicio şansă de a câştiga la retur, dar şi-a pierdut serviciul în primul joc al fiecărui set şi în ultimul al meciului.

Ordinea de joc – 04.07 – Wimbledon 2022

@ Wimbledon

..

[4 iulie]

Ons Jabeur, a patra sferfinalistă pe jumătatea inferioară a tabloului, după un prim set dramatic. Luni joacă şi Nadiia Kichenok / Raluca Olaru în optimi

Vorbeam aseară despre primele trei jucătoare calificate în sferturile de finală ale Wimbledon 2022, cea de-a patra este şi cel mai bine cotat – şi clasat – cap de serie, singurul de pe această jumătate, încă activ în turneu.

În optimile (R16) de pe jumătatea inferioară a tabloului:

Ons Jabeur (2 WTA) [3] – Elise Mertens (31) [24] 7-6(9), 6-4 în 1h46′, după ce învingătoarea a salvat în tie-break-ul primei manşe mai întâi 4 mingi de set, de la 3-6 şi la 6-7, a ratat una la 8-7, a salvat-o şi pe a 5-a la 8-9, înainte de a închide. În a doua, a reuşit break-ul hotărâtor în ultimul game al meciului [videoclip cu rezumatul partidei, mai jos].

Ons Jabeur (clasată pe cel mai bun loc al carierei, pe 28 august va împlini 28 de ani) s-a calificat astfel pentru a doua oară la rând în sferturile de finală ale Wimbledon şi pentru a 3-a oară la un turneu major, prima dată la Australian Open 2020.
Aici nu a pierdut niciun set în cele 4 partide şi este neînvinsă pe iarbă anul acesta, după ce câştiga titlul la WTA 500 Berlin, acum două săptămâni, cu 5 victorii.
Şi în segmentul sezonului disputat pe zgură, jucătoarea din Tunisia a avut rezultate excelente: titlul la WTA 1000 Madrid, finalele de la WTA 1000 Roma şi WTA 500 Charleston.

Ea are acum 34 de partide câştigate în 2022 şi un total de 82 în ultimele două sezoane, cu care ocupă primul loc în ierarhia la acest capitol, înaintea Igăi Swiatek, 81 [Sursă:@OptaAce].

Ons o va întâlni pe al patrulea sfert al tabloului, pentru prima dată în carieră, pe Marie Bouzkova (66).

Astăzi se dispută optimile de finală (R16) de pe jumătatea superioară a tabloului, inclusiv partida Simona Halep (18 WTA) [16]Paula Badosa (4) [4] [ora la care a fost programată].
În meciul al doilea de pe terenul 15, cel mai devreme la ora 16.00, va începe partida:

Nadiia Kichenok (Ucraina, 56 WTA la dublu) / Raluca Olaru (54) [15]Elise Mertens (Belgia, 1) / Shuai Zhang (China, 4) [1]

@ Wimbledon

..

[3 iulie]

Partida Simona Halep – Paula Badosa a fost programată

A fost afişată ordinea de joc de luni la Wimbledon 2022, pentru primele trei terenuri.

Partida contând pentru optimile (R16) de pe jumătatea superioară a tabloului:

Simona Halep (18 WTA) [16]Paula Badosa (4, clasament maxim: 2 WTA / aprilie 2022, 25 de ani) [4], palmares direct: 1-0

a fost programată a doua de pe terenul central, după un meci din turneul masculin şi va începe la ora estimată 17.30.

Vom reveni cu avancronica partidei.

@ Wimbledon

..

..

[3 iulie]

Tatjana Maria – după ce salvează două mingi de meci -, compatrioata ei, Jule Niemeier şi Marie Bouzkova, pentru prima dată în sferturile de finală ale unui turneu de Grand Slam

S-au încheiat primele trei optimi de finală, de pe jumătatea inferioară a tabloului Wimbledon 2022.

Toate cele trei jucătoare calificate sunt prezente pentru prima dată în sferturile de finală ale unui turneu de Grand Slam, dar performanţa Tatjanei Maria iese în evidenţă, deoarece a revenit de două ori înainte de a elimina un cap de serie:

Tatjana Maria (103 WTA) – Jelena Ostapenko (17) [12] 5-7, 7-5, 7-5

Partida a durat 2h8′.
Dacă în primul set Tatjana a condus cu 3-1 şi l-a pierdut până la urmă, în următoarele a revenit: în al doilea a egalat de la 1-4, iar la 4-5 a salvat două mingi de meci la serviciu, iar în decisiv a fost condusă: 0-2. Apoi a servit pentru meci la 5-4, n-a reuşit să închidă, dar a mai câştigat un game de retur şi unul de serviciu la 15 [rezumatul partidei, mai jos].

Jucătoarea germană în vârstă de 34 de ani, cu un maxim al clasamentului 46 WTA / noiembrie 2017, îşi continuă cariera, şi încă de o asemenea manieră, deşi are împreună cu soţul şi antrenorului ei, francezul Charles Maria două fetiţe: Charlotte, în vârstă de 8 ani şi Cecilia, un an şi 3 luni:

Aici o învingea, la limită, în turul al doilea (R64) pe Sorana Cîrstea.

Tatjana nu se mai calificase până aici nici măcar în optimile unui turneu major şi nu jucase niciodată în sferturi la un turneu WTA 1000. Are în palmares două titluri WTA 250, după tot atâtea finale disputate, ultimul, anul acesta, la WTA 250 Bogota, primul, pe iarbă la Mallorca 2018.

Tatjana Maria va juca pentru un loc în semifinale – de pe al patrulea sfert al tabloului – cu compatrioata ei, Jule Niemeier (97), care a trecut de Heather Watson (121) 6-2, 6-4 în 1h17′, după ce a fost condusă în setul al doilea: 0-2 [rezumatul partidei, mai jos].

Jule Niemeier (clasament maxim: 94 WTA / mai 2022, 22 de ani) este prezentă de-abia pentru a doua oară pe tabloul principal la un turneu major, la Roland Garros 2022 pierdea în primul tur. Cele mai bune rezultate ale ei sunt un titlu WTA 125 (Challenger) – Makarska 2022 – şi două semifinale WTA 250: Strasbourg şi Hamburg 2021.

Cele două jucătoare din Germania nu s-au mai întâlnit până acum.

De pe al treilea sfert al tabloului s-a calificat până acum în faza ultimelor 8, Marie Bouzkova (66), care a oprit seria de 8 victorii consecutive – primele 5 pentru titlul de la WTA 250 Bad Homburg – ale Carolinei Garcia (55): 7-5, 6-2 în 1h23′ [rezumatul partidei, mai jos].

Jucătoarea din Cehia (clasament maxim: 46 WTA / august 2020, 23 de ani) nu trecuse până acum nici măcar de turul 2 (R64) la niciunul dintre cele 13 turnee de Grand Slam la care participase pe tabloul principal.
În schimb, a mai fost prezentă în sferturile unui turneu WTA 1000, la Toronto 2019, unde ajungea în semifinale, după o partidă cu Simona Halep.

Adversară în sferturi îi va fi învingătoarea din partida Elise Mertens (31) [24]Ons Jabeur (2) [3], care se va disputa mai târziu.

Ordinea de joc – 03.07 – Wimbledon 2022

@ Wimbledon

..

[3 iulie]

Situaţia pe tablou înaintea optimilor de finală. Duminică se joacă cele de pe jumătatea inferioară

În optimile de finală (R16) ale Wimbledon 2022 s-au calificat [tabloul în format PDF, mai jos]:

• 2 dintre primii 8 capi de serie: Jabeur (2 WTA) [3], Badosa (4) [4]
  • 1 jucătoare cotată în intervalul 9-16 al capilor de serie: Ostapenko (17) [12]
  • 4 jucătoare cotate în intervalul 17-32: Halep (18) [16], Rybakina (23) [17], Anisimova (25) [20], Mertens (31) [24]
  • 9 jucătoare necotate printre capii de serie: Cornet (37), Tomljanovic (44), Garcia (55), Bouzkova (66), Martic (80), Niemeier (97), Maria (103), Tan (115), Watson (121)

Dintre acestea, Anisimova s-a calificat pentru prima dată în optimile Wimbledon, iar Bouzkova, Niemeier, Maria, Watson şi Tan, pentru prima dată în optimile unui turneu de Grand Slam.

Jabeur (QF în 2021), Badosa (QF), Rybakina (R16), Tomljanovic (QF) vor juca pentru a doua ediţie la rând în optimile Wimbledon.

Franţa are 3 reprezentate în optimi – Cornet, Garcia şi Tan -, Germania, două – Niemeier şi Maria, iar alte 11 ţări – printre care şi România, câte una.

Din cei 7 capi de serie – 4 pe jumătatea superioară şi 3 pe cea inferioară – în sferturi vor rămâne cel mult 5, după meciurile Badosa [4]Halep [16] şi Mertens [24]Jabeur [3].
Trei întâlniri se vor disputa între jucătoare necotate: CornetTomljanovic, BouzkovaGarcia şi WatsonNiemeier, iar alte două, între un cap de serie şi o jucătoare necotată: Rybakina [17]Martic, Anisimova [20]Tan, Ostapenko [12]Maria.

Astăzi se dispută optimile de finală de pe jumătatea inferioară a tabloului [ordinea de joc, mai jos]: