5 Galerii din timpul partidelor disputate joi
Credit Foto: Ştefan Socaciu & Simion Sebastian Tătaru / „Winners Open”
Joi, în sesiunea de după-masă a primei zile la „Winners Open“, evenimentul care se dispută pe zgură, la “Winners Sports Club” din Cluj-Napoca, favoritele s-au impus în câte două seturi.
În grupa A
Gabriela Ruse (177 WTA) – Georgia Crăciun (354) 6-3, 6-4
Partida a durat 1h19′.
Multe jocuri câştigate la primire, 6 în primul set – 4-2 pentru Gabi – şi 5 în al doilea – 3-2 – Georgia nereuşind să conducă decât după primul game al setului doi.
Cele două jucătoare nu s-au întâlnit până acum în circuitul oficial.
În această Grupă, Gabriela Ruse şi Irina Bara – cu câte o victorie – sunt calificate pentru semifinale, ordinea urmând să fie determinată astăzi în partida directă, iar Georgia Crăciun – cu două înfrângeri – este eliminată.
Partida
Irina Bara (159 WTA) – Gabriela Ruse (177 WTA)
se va juca astăzi – vineri – şi va începe la ora 15.00.
Palmaresul direct oficial este 1-1. Irina a câştigat la ITF 10k Bucureşti 2013 (QF / zgură): 6-4, 6-1, iar Gabi la Wimbledon 2019 (QR2 / iarbă): 6-2, 5-7, 6-4
În Grupa B
Irina Begu (81) – Miriam Bulgaru (387) 7-5, 6-1
Partida a durat 1h40′.
Un schimb de break-uri în primele două game-uri, urmat de jocuri câştigate cu serviciul – la 4-4, Miriam a ratat două mingi de break, de la 15-40 – până în jocul 12, când Irina a câştigat cu returul la zero, au decis scorul primului set.
În al doilea, Miriam nu a mai putut ţine pasul cu valoroasa ei adversară, la al 4-lea set – plus un tie-break de meci – pe care l-a jucat ieri.
Ele nu s-au mai întâlnit până acum în circuitul oficial.
În această grupă, Irina şi Miriam au câte o victorie, Jaqueline niciuna.
Ultima partidă din grupă se va disputa astăzi, vineri, cu începere de la ora 17.00:
Irina Begu (77) – Jaqueline Cristian (162)
Palmares direct oficial: 1-0; Irina a câştigat la WTA International Bucureşti 2017 (R16 / zgură): 6-4, 6-0
Irina este calificată în semifinale. Dacă va câştiga şi astăzi, va fi însoţită de Miriam. Dacă Jaqueline câştigă în 3 seturi, se califică de pe locul 2 şi dacă va câştiga în două seturi, de pe primul.
Partidele sunt transmise de Digi Sport şi pe pagina de Facebook SportsFestival.
Abia astept ora 15. Imi planific totul functie de ora de incepere a tenisului!