Ana Bogdan joacă vineri în sferturile de finală. Celelalte jucătoare calificate în această fază a turneului

Joi s-au disputat ultimele 4 optimi de finală ale WTA 125 “BCR Iaşi Open.”
În primele două au fost programate jucătoarele din România încă active pe tablou.

Dacă Alexandra Cadanţu-Ignatik nu a reuşit să-şi incomodeze – doar într-o oarecare măsură – adversara, decât în primul set, Ana Bogdan şi-a continuat seria excelentă din ultima perioadă şi s-a calificat, după o victorie categorică – a pierdut mai mult timp aşteptând să se termine ploaia decât pe teren – în al 4-lea sfert de finală al sezonului, indiferent de circuit, după ITF W60 Andrézieux-Bouthéon (ianuarie, hard indoor) – turneu pe care avea să-l câştige -, WTA 125 Paris (mai, zgură)semifinale -, WTA 125 Gaiba (iunie, iarbă) şi WTA 250 Varşovia (săptămâna trecută, zgură) vicecampioană.

Credit foto: Cristina Huţu / Creative Fortitude pentru “BCR Iaşi Open”

Ana Bogdan (75 WTA) [3] – Anastasia Zakharova (Rusia, 163) 6-1, 6-2

Partida a durat 1h19′
După un schimb de break-uri în primele două game-uri, Ana s-a desprins cu 6 jocuri câştigate la rând, care au dus-o până la 1-0 în setul al doilea, scor la care partida a fost întreruptă din cauza ploii.
După reluare, s-a mers cu serviciul până la 2-2, scor la care jucătoarea noastră a sprintat cu alte 4 game-uri câştigate la rând, primul al seriei fiind şi singurul care i-a ridicat probleme româncei, ea fiind nevoită să anuleze o minge de break a adversarei.

Ana acumulează 29 de puncte WTA, un premiu financiar în valoare de 3.475 € şi o va întâlni pe al doilea sfert al tabloului, pe Ekaterine Gorgodze (Georgia, 147) [8], care a obţinut la rândul ei o victorie în două seturi cu Nadia Podoroska (190): 6-4, 6-2 în 1h35′, după ce jucătoarea gruzină a revenit în primul set de la 0-4, iar în al doilea s-au consemnat 7 break-uri, cel câştigat la serviciu – al 4-lea – de către învingătoare, dovedindu-se a fi hotărâtor.

Ekaterine Gorgodze (clasament maxim: 108 WTA / mai 2022, 30 de ani) revine în sferturile de finală ale unui turneu de această categorie sau mai înaltă, după WTA 125 Montevideo (noiembrie) 2021.

Palmaresul direct îi este favorabil Anei, care a câştigat ambele partide disputate, pe zgură, acum 9 ani.
Partida a fost programată ultima de pe terenul central şi va începe cel mai devreme la ora 19.00 [Ordinea de joc şi Tabloul în format PDF, mai jos].

Alexandra şi Kristina

Kristina Mladenovic (112 WTA) [6] Alexandra Cadanţu-Ignatik (153) 7-5, 6-3 în 1h58′, după ce jucătoarea noastră a condus cu 3-1, apoi a revenit de la 3-5 – şi cu un joc de retur câştigat la zero – dar şi-a mai pierdut o dată serviciul în al 11-lea game.
Setul al doilea a fost dominat de jucătoarea franceză, care s-a desprins la 4-1 – două break-uri înainte – Alexandra nemaireuşind decât să recupereze unul dintre ele şi să anuleze primele două mingi de meci ale adversarei, în ultimul game, pe care l-a pierdut, de asemenea, la serviciu.

Kristina Mladenovic (clasament maxim: 10 WTA / octombrie 2017, 29 de ani) revine astfel în sferturile de finală ale unui turneu din circuitul intermediar sau cel principal, după WTA 250 Seul 2021, unde avea să joace finala.

Aici va juca pe al 4-lea sfert al tabloului, pentru prima dată în carieră, cu Panna Udvardy (Ungaria, 93, clasament maxim: 81 WTA / apilie 2022, 23 de ani) [2], care joacă în al 4-lea sfert de finală WTA 125k al sezonului – a pierdut de fiecare dată în această fază – primele 3 la Marbella, Karlsruhe şi Marbella. Jucătoarea maghiară are însă în palmares o finală şi o semifinală la WTA 125, la Montevideo şi Buenos Aires 2021 şi chiar un sfert de finală în circuitul principal, la WTA 250 Budapesta 2021.

Celelalte două sferturi de finală sunt:

Paula Ormaechea (Argentina, 248) – Darya Astakhova (Rusia, 256) [Q], palmares direct: 0-0

Ormaechea (clasament maxim: 59 WTA / octombrie 2013, 29 de ani) a eliminat-o ieri în optimi pe Yuki Naito (Japonia, 195) [Q] – 6-3, 7-5 în 1h56′, după ce în manşa a doua a revenit de la 3-5 şi la 4-5 (la retur) a salvat o minge de set – şi se califică în sferturile de finală ale unui turneu de această categoria sau mai înaltă, după WTA 250 Budapesta (iulie) 2021.
Astakhova (clasament maxim: 237 WTA / iunie 2022, 20 de ani) a obţinut aici primele două victorii ale carierei pe un tablou principal din circuitul intermediar sau principal.

Rebeka Masarova (Spania, 156) – Maja Chwalinska (Polonia, 160), palmares direct 1-1, ambele partide pe zgură, anul acesta:

Credit Info: itftennis.com

Dacă Masarova (clasament maxim: 121 WTA / mai 2022, 22 de ani) – despre care vorbeam mai mult acum două zile – a fost finalistă anul acesta la WTA 125 Båstad, Chwalinska (clasată pe cel mai bun loc al carierei, 20 de ani), va fi prezentă pentru prima dată în sferturile de finală ale unui turneu WTA 125 – la Praga 2020 câştigase două meciuri, dar pentru optimi.