Ana Bogdan şi Alexandra Cadanţu-Ignatik joacă astăzi în optimile de finală. Situaţia pe tablou

Aseară, la  WTA 125 “BCR Iaşi Open”, s-au disputat ultimele două partide din cele patru ale optimilor de finală programate pentru ziua de miercuri, în care a fost eliminat al 3-lea cap de serie din 7 (Laura Pigossi [6] se retrăsese de pe tablou), care au jucat pe tablou:

Maja şi Olga
Credit foto: Cristina Huţu / Creative Fortitude pentru “BCR Iaşi Open”

Maja Chwalinska (160 WTA) – Olga Danilovic (115) [4] 7-6 (4), 6-4 în 2h6′

Jucătoarea poloneză (clasată pe cel mai bun loc al carierei, 20 de ani) va fi prezentă pentru prima dată în sferturile de finală ale unui turneu WTA 125 – la Praga 2020 câştigase două meciuri, dar pentru optimi – şi o va întâlni în această fază pe Rebeka Masarova (156), care se calificase tot ieri.

În optimea maghiară, a câştigat jucătoarea mai bine cotată:

Panna şi Reca-Luca

Panna Udvardy (93) [2] – Reka-Luca Jani (135) 6-0, 7-6(6) în 1h34′, după ce învingătoarea nu a pierdut decât 11 din cele 39 de puncte ale primului set, dar în al doilea a trebuit să revină de la 1-5, iar în tie-break de la 2-4, înainte de a converti a treia minge de meci, primele două ratate de la 6-4.

Jucătoarea maghiară (clasament maxim: 81 WTA / aprilie 2022, 23 de ani) a fost prezentă în sferturile WTA 250 Budapesta 2021 şi în alte 5 rânduri în cele ale unor turnee din circuitul intermediar – şi va juca în următorul meci cu învingătoarea din partida:

Alexandra Cadanţu-Ignatik (153) – Kristina Mladenovic (112) [6], palmares direct: 0-1 [WTA 250 Marrakech 2013 (zgură): 6-4, 4-6, 6-4 pentru jucătoarea franceză].

Mladenovic (clasament maxim: 10 WTA / octombrie 2017, 29 de ani) a venit la Iaşi după ce la WTA 250 Varşovia a obţinut de-abia a doua victorie pe un tablou principal WTA din 2022, prima la WTA 250 Rabat. A mai câştigat un meci în calificările WTA 1000 Madrid şi 5 pentru titlul de la ITF W60 Caserta, până la un total de 8 în acest sezon.

Partida se va disputa joi, prima de pe terenul central, cu începere de la ora 13.00.

În continuare este programată partida:

Ana Bogdan (75 WTA) [3]Anastasia Zakharova (Rusia, 163), palmares direct: 0-0

Zakharova (clasament maxim: 156 WTA / iunie 2022, 20 de ani) a obţinut în primul tur, cea dintâi victorie pe un tablou principal WTA 125 sau WTA şi are în palmares 9 titluri ITF – 5 ITF W25 şi 4 ITF W15 – după 10 finale disputate între 2019 şi luna trecută, a pierdut-o doar pe prima.
Am mai vorbit despre ea, atunci când, în proba de dublu a fost adversara Monicăi în finala WTA 250 Nur-Sultan 2021.

Iar în sesiunea de după-masă sunt programate ultimele două partide ale optimilor:

Nadia Podoroska (190) – Ekaterine Gorgodze (147) [8], palmares direct: 0-0