Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 500 “Adelaide International 1”, după o victorie superbă în faţa Jelenei Ostapenko, cea care în primul tur o dominase pe Karolina Pliskova.
Jucătoarea noastră a absorbit cu calm forţa loviturilor care veneau din cealaltă parte a fileului, a contraatacat cu o gamă largă de lovituri precise şi a reuşit astfel să câştige ultimele 11 game-uri ale partidei, mărşăluind prin seria interminabilă de erori neforţate ale unei adversare debusolate.
Emblematică pentru starea de confuzie pe care i-a creat-o adversarei – tocmai datorită jocului curat, echilibrat şi eficient – este ultima lovitură a punctului de meci, pe care letona a lăsat-o să treacă, crezând că se va duce afară.
Serviciul Irinei a fost, de asemenea, la cote înalte: 77% (17/22) de puncte câştigate din cele pe care le-a jucat cu primul şi 82% (9/11) cu al doilea.

În partida din optimile de finală de pe al treilea sfert al tabloului:

Irina Begu (34) – Jelena Ostapenko (18) [7] 6-3, 6-0 în 1h13′, după ce românca a fost condusă cu 3-1, în urma break-ului reuşit de adversară în al 4-lea game.
De acolo, Irina a câştigat tot, singurul joc care a mai avut nevoie de prelungiri fiind ultimul al primului set – decis după 11 (!) egalităţi – atunci când a convertit a 5-a minge de set.

În al doilea, românca nu a mai pierdut decât 6 (!) din cele 30 de puncte disputate [rezumatul video al partidei, mai jos].

A doua victorie a Irinei de la această ediţie a turneului este şi cea mai importantă – în ce priveşte locul adversarei clasate – de la cea în faţa Arynei Sabalenka (5) din turul 2 al WTA 1000 Miami 2022 şi cea mai categorică (pe un tablou principal în circuitul GS / WTA) de la cea în faţa Ysalinei Bonaventure din primul tur al WTA 250 Gdynia 2021.

Irina Begu (clasament maxim: 22 WTA / 22 august 2016, 32 de ani împliniţi pe 26 august) acumulează deocamdată 100 de puncte WTA – utile în tentativa de a-şi asigura un loc pe lista capilor de serie la Australian Open – un premiu financiar în valoare de 20.465 USD şi va întâlni – în primul sfert de finală pe care îl va disputa la acest nivel sau mai înalt după WTA 500 St. Petersburg 2022 – altă jucătoare care vine după o serie asemănătoare de game-uri câştigate la rând  – 12 în faţa altei campioane de Grand SlamVeronika Kudermetova (9, clasată pe cel mai bun loc al carierei, 25 de ani) [4].
Ele s-au mai întâlnit o dată – acum trei ani – atunci când jucătoarea născută la Kazan câştiga la limită în primul tur al WTA 250 Shenzhen 2019.