Irina Begu şi Sorana Cîrstea, pe ordinea de joc de joi. Veronika Kudermetova câştigă 12 game-uri la rând în faţa Biancăi Andreescu. Aryna Sabalenka salvează 7 mingi de set şi apoi se califică în sferturi

Partidele celor două jucătoare din România din optimile de finală (R16) – de pe primul, respectiv al treilea sfert al tabloului – ale turneului WTA 500 “Adelaide International 1” au fost programate joi:

• în meciul al doilea de pe terenul semicentral, de la ora estimată 4.00 AM:

Irina Begu (34) – Jelena Ostapenko (18) [7], palmares direct 2-1 [Credit Info: itftennis.com]:

Partida din turul 3 al Wimbledon 2022

Învingătoarea o va întâlni în sferturile de finală pe Veronika Kudermetova (9) [4], care a învins-o astăzi pe Bianca Andreescu (46) [SR]: 6-4, 6-0 în 1h19′, după ce jucătoarea din Canada a condus cu 4-0, iar cea născută la Kazan a câştigat următoarele game-uri, doar trei dintre acestea – în setul al doilea – având nevoie de prelungiri. În cursul acestei serii, Veronika nu a mai avut de anulat decât o minge de break, în primul game al setului al doilea, iar Bianca a opus o rezistenţă mai puternică în ultimul al partidei, atunci când a salvat primele trei mingi de meci ale adversarei.

• în ultimul meci – al 6-lea – de pe terenul central, cel mai devreme de la ora 12.00:

Sorana Cîrstea (45 WTA) – Ons Jabeur (2) [1], palmares direct 2-1:

Partida din primul tur al WTA 1000 Roma 2022

Învingătoarea o va întâlni în sferturi pe Marta Kostyuk (69) [Q], care a trecut astăzi în optimi de Elena Rybakina (21): 6-7(5), 6-2, 6-3 în 2h21′ [rezumatul video al partidei, mai jos]. Jucătoarea kazahă o eliminase în primul tur (R30) pe Danielle Collins [5].

Alte două jucătoare s-au calificat în sferturile de finală – pe al 4-lea pătrar al tabloului – şi se vor întâlni între ele:

Marketa Vondrousova (92) [SR]Aryna Sabalenka (5) [2], palmares direct: 2-3 [2-2 pe hard outdoor]

Jucătoarea din Cehia – care în primul tur trecuse de Ekaterina Alexandrova [8] a eliminat-o astăzi şi pe Kaia Kanepi (32), iar Sabalenka, pe Liudmila Samsonova (20): 7-6(8), 7-6(3), după ce jucătoarea născută la Minsk a revenit în manşa întâi de la 1-5, la 3-5 şi serviciul a salvat 4 mingi de set, la 4-5 încă una şi în tie-break încă două – la 5-6 şi 7-8 – înainte de o converti pe a doua a ei, pe prima o ratase la 7-6 [rezumatul video al partidei, mai jos].