Sorana Cîrstea nu a legat două victorii în primul turneu pe care l-a jucat în 2023, fiind depăşită de una dintre cele mai în formă jucătoare a sezonului trecut.

Astăzi, în optimile WTA 500 “Adelaide International 1”, ea a făcut un prim set bun (37-39 la puncte), în care a revenit de două ori de la un break în urmă, dar nu a profitat până la capăt de ezitările lui Ons Jabeur – a se citi erorile neprovocate, 14 la număr, Sorana, doar 8 – urmate de pronunţate stări de frustrare. Românca a şi căzut în timpul tie-break-ului, dar ulterior nu a părut că s-ar resimţi.
În setul al doilea, tunisianca a dat jos rugina din jocul ei, a deschis cutia cu realizări tehnice, pe care le-a folosit cu succes, iar jucătoarea noastră a rămas fără reacţie, astfel că nu a mai reuşit să câştige decât 11 puncte – 7 la serviciu şi doar 4 la retur – din cele 38 disputate.

Imagini din timpul partidei

Ons Jabeur (2 WTA) [1] Sorana Cîrstea (45) 7-6(3), 6-1 în 1h17′, după ce românca a recuperat în game-urile 4 şi 8 ale setului inaugural, break-urile adversarei din primul şi al 5-lea.

Ons Jabeur o va întâlni în sferturile de finală pe Marta Kostyuk (69) [Q], palmares direct: 0-0

Vorbisem ieri despre al 4-lea sfert al tabloului, iar astăzi de dimineaţă despre al treilea, în contextul spectaculoasei victorii a Irinei Begu.

Partida ei cu Veronika Kudermetova a fost programată vineri, a doua de pe terenul semicentral şi va începe cel mai devreme la ora 4.30 AM.

De pe al doilea sfert se va califica în semifinale învingătoarea din partida:

Victoria Azarenka (26) – Linda Noskova (102) [Q], palmares direct: 0-0

Jucătoarea născută la Minsk a oprit deocamdată avântul mai tinerei Qinwen Zheng (28) – 6-2, 7-5 [rezumatul video al partidei, mai jos] – în schimb, Linda Noskova îşi păstrează elanul şi s-a calificat – 6-2, 6-2 cu Claire Liu (59) [Q] în primul sfert de finală al carierei la categoria WTA 500 şi al doilea din circuitul principal, după WTA 250 Praga 2022 (tot pe hard).

Linda, în primul meci de la Adelaide

Tânăra jucătoare din Cehia (clasament maxim: 87 WTA / august 2022, 18 ani împliniţi pe 17 noiembrie) obţinuse marţi, în primul tur (R30), cea dintâi victorie a carierei în faţa unei adversare din top 10 WTA.