Irina Begu a obţinut a 3-a şi cea mai preţioasă victorie la WTA 500 “Adelaide International 1, pentru că adversara învinsă astăzi, în sferturile de finală, Veronika Kudermetova, se clasează în top 10 WTA.
Diferenţa din ierarhie nu a fost însă respectată decât în prima parte a partidei, atunci când jucătoarea noastră a fost condusă cu 0-3 şi apoi cu 2-4.
De acolo, ea a preluat iniţiativa, şi-a valorificat cum nu se poate mai bine experienţa superioară şi-a împins adversara mult în spate şi astfel a reuşit să dicteze condiţiile.
A făcut ravagii cu dreapta în lung de linie, s-a poziţionat optim datorită unui excelent joc de picioare şi, din ce în ce mai încrezătoare, a început să vină ea la fileu şi să facă spectacol, nu adversara, care este totuşi numărul 2 WTA la dublu.
Calmă, Irina a trecut peste momentele dificile şi au fost câteva, chiar după ce a egalat în primul set.
A încheiat ca o mare jucătoare: la penultimul punct al partidei a bombardat-o pe Kudermetova cu voleuri de la fileu, iar ultimul a fost un as.
Jucătoarea noastră s-a calificat astfel în prima semifinală la categoria WTA 500, după St. Petersburg (februarie) 2022.

Imagini din timpul partidei
Credit foto copertă: Jimmei48 Tennis Photography

Irina Begu (34 WTA) – Veronika Kudermetova (9) [4] 7-5, 6-4

Partida a durat 2h10′.
Irina şi-a recuperat în al 5-lea game serviciul pierdut în al doilea şi în al 7-lea, pe cel pierdut în al 6-lea, pentru ca în al 9-lea să treacă în faţă – 5-4 – datorită unui nou break. N-a închis la serviciu, dar şi-a corectat această ratare în jocul 11, atunci când a câştigat pentru a 4-a oară la retur, iar în următorul a convertit a 3-a minge de set.
În setul al doilea, românca a rupt echilibrul pentru 4-3, a fost imediat egalată, dar a mai câştigat imediat încă o dată la retur şi de data aceasta a confirmat break-ul, convertind a doua minge de meci [rezumatul video al partidei, mai jos].
Astfel, Irina a convertit 6/10 şanse de break – Veronika 4/6 – şi a câştigat 81 din punctele disputate [42 la serviciu, 39 la retur], Veronika, 72 [38/34].

Irina acumulează deocamdată 185 de puncte WTA – săptămâna viitoare va reveni în top 30 WTA, prima dată după 1 mai 2017 (clasament maxim: 22 WTA / august 2016) -, şi-a asigurat un premiu financiar în valoare de 43.323 USD şi o va întâlni în semifinala de pe jumătatea inferioară a tabloului pe Aryna Sabalenka (5, clasament maxim: 2 WTA / august 2021, 24 de ani) [2], care s-a calificat de pe al 4-lea sfert al tabloului cu o victorie la Marketa Vondrousova (92) [SR]: 6-3, 7-5 în 1h33′.

Jucătoarea noastră a câştigat singura întâlnire pe care a disputat-o cu cea născută la Minsk, în turul 2 al WTA 1000 Miami, atunci când obţinea a 7-a victorie în faţa unei adversare clasate în top 10 WTA, cea de astăzi fiind a 8-a [Credit Info: wikipedia.org]: