Dacă la cele două turnee ATP de săptămâna aceasta, capii de serie au fost decimaţi, favoritele de la WTA 500 “Adelaide International 2” au fost mult mai silitoare sau mai atente cu palmaresul lor şi s-au calificat in corpore în sferturile de finală. Desigur, cu precizarea că retragerile masive au făcut ca numerele capilor de serie să fie bizare pentru un tablou cu 30 de jucătoare, dar cu toate acestea cele 8 se clasează între primele 16 ale ierarhiei WTA.

Sferturile de finală în imagini
(7 jucătoare în timpul meciurilor de astăzi, Kudermetova, în cel de ieri)
Credit Foto; Jimmie48 Tennis Photography

Astfel, sferturile de finală vor fi cele proiectate după tragerea la sorţi [vezi mai jos, de asemnea, tabloul PDF actualizat], cu menţiunile că:

• Caroline Garcia [4] şi Daria Kasatkina [5] au avut BYE în primul tur
  • în optimi s-au jucat doar 7 partide – Ekaterina Alexandrova (20) nu a mai venit la partida cu Veronika Kudermetova [6] -, dintre care s-au terminat 6, Qinwen Zheng (30) a abandonat, accidentată la coapsa stângă, după primul set al partidei cu Petra Kvitova [12], care este neînvinsă în 2023, primele două victorii în “United Cup”
  • 5 din cele 6 partide jucate până la capăt în optimi s-au încheiat în două seturi, dar Danielle Collins [10] a ratat primele 6 mingi de meci – 5 la 5-4 aflată la retur şi încă una în tie-break la 6-1 – înainte de a trece de Jil Teichmann (33): 6-3, 7-6(2) [galerie videoclipuri, mai jos]
  • doar Caroline Garcia [4] a avut nevoie de 3 seturi înainte de a trece de Katerina Siniakova (48): 6-3, 3-6, 7-5, cea care săptămâna trecută juca finala de dublu la WTA 250 Adelaide 1, apoi trecea aici de două runde în calificări şi apoi de Anastasia Potapova (45) în primul tur, e drept, după ce aceasta din urmă a abandonat

Jumătatea superioară

Sfertul 1: Garcia (4 WTA) [4], Bencic (13) [8], palmares direct: 0-1 [0-0 pe hard]

Sfertul 2: Collins (14) [10], Kudermetova (9) [6], 0-1 [pe hard]