Despre sferturile de finală de pe jumătatea inferioară a tabloului turneului WTA 500 “Agel Open”, care se dispută pe hard, la Ostrava, am vorbit asearăKrejcikova (23 WTA) – Parks (144) [Q] [se joacă vineri, cel mai devreme de la ora 15.00] – şi ieri dimineaţă: Rybakina (26) – Kvitova (20) [începe cel mai devreme de la ora 19.00].

Jucătoarele calificate în sferturi pe jumătatea inferioară
Credit Foto: Jimmie48 Tennis Photography

Pe jumătatea superioară a tabloului, să mai adăugăm legat de adversara numărului 1 WTA, Iga Swiatek [1], Catherine Mc Nally (151) [Q], că jucătoarea americană s-a calificat în primul sfert de finală al carierei la nivel WTA 500. Întâlnirea lor de astăzi va începe la ora estimată 16.30.

Iar pe al doilea sfert al tabloului s-au calificat printre ultimele 8 rămase în turneu, Tereza Martincova (78), care a beneficiat de abandonul lui Anett Kontaveit (3) [3] – la scorul 7-6(3), 1-0.
Campioana de anul trecut de aici şi vicecampioana de săptămâna trecută la WTA 250 Tallin, a acuzat dureri în zona lombară. Primul set a durat 58′.
Martincova a obţinut astfel prima victorie a carierei în faţa unei jucătoare clasate în top 5 / top 10 WTA.

Jucătoarea din Cehia o va întâlni pentru un loc în semifinale – în ultimul meci al sesiunii, de la ora estimată 20.30 – pe Ekaterina Alexandrova (21) care a eliminat-o pe compatrioata ei, Daria Kasatkina (11) [5] – 6-1, 7-6(1) – şi a câştigat astfel a 7-a partidă consecutivă în circuit – cele două de aici fiind precedate de 5 pentru titlul de la WTA 250 Seul, acum două săptămâni – şi a 19-a victorie a carierei în faţa unei adversare clasate în top 20 WTA.

Jucătoarele calificate în sferturi pe jumătatea superioară a tabloului

Sferturile de finală se dispută astăzi [tablourile de mai jos nu sunt actualizate]:

Hover deasupra butonului ”Tablouri”, Click pe tabloul pe care vreți să-l vizualizați