Al doilea turneu programat săptămâna viitoare în circuitul WTA este “ASB Classic”, se dispută la Auckland, Noua Zeelandă, pe hard outdoor.
Turneul este de catgoria 250, iar premiile financiare sunt în valoare de 259.303 USD.

Tabloul principal încă nu a fost tras la sorţi.
În schimb, s-au disputat partidele din prima rundă a calificărilor, în care ambele jucătoare românce prezente au câştigat:

Gabriela Ruse (117 WTA) [8] – Aliona Bolsova (141) 7-5, 6-4 în 1h51′, după ce jucătoarea noastră a revenit în primul set de la 2-4 şi a reuşit al 3-lea break în ultimul game, atunci când a câştigat 5 puncte la rând de la 0-40.
În setul al doilea, Gabrielei i-a fost suficient break-ul din al 5-lea game, pentru că a anulat cele 3 şanse de a câştiga la retur ale jucătoarei născute la Chişinău, care reprezintă Spania, începând cu 2013 (clasament maxim: 88 WTA / 2019, 25 de ani).

Palmaresul direct a devenit acum 2-0 pentru româncă, prima victorie data din 2015, de la ITF W25 Dobrich (zgură).

Aceasta a fost prima victorie a lui Gabi, de la cea din primul tur al WTA 250 “Transylvania Open”, care fusese urmată de 3 înfrângeri

Gabi va juca pentru un loc pe tabloul principal, pentru prima oară în carieră, cu Moyuka Uchijima (Japonia, 107, clasament maxim: 104 WTA / noiembrie 2022, 21 de ani) [3], care în luna octombrie 2022, se califica în sferturile WTA 250 Monastir, după o victorie la Petra Martic (41) şi încheia anul cu o finală la ITF W60 Tokyo.

Jaqueline Cristian (140) – Diana Shnaider (110) [5] 6-4, 3-6, 6-3 în 2h8′, după o partidă cu multe break-uri, 5 în primul set, 3 în al doilea şi 5 în decisiv, unde jucătoarea noastră a oprit la timp revenirea celei născute la Moscova, de la 5-1, la 5-3.
Aceasta a fost prima lor întâlnire, iar românca a câştigat prima partidă la un turneu din circuitul principal, de la cea de dinaintea accidentării grave, din primul tur al WTA 1000 Doha (februarie 2022).

Jaqueline va juca pentru un loc pe tabloul principal, tot pentru prima dată în carieră, cu altă niponă, Nao Hibino (138, clasament maxim: 56 WTA / 2016, 28 de ani), care în prima rundă a salvat 3 mingi de meci în ul setul al doilea – una la 4-5 şi serviciul, două în tie-break la  6-7 şi 8-9 – înainte de a trece de Coco Vandeweghe (128) [10]: 2-6, 7-6(9), 6-2 în 2h4′.

Jucătoarele noastre au acumulat deocamdată câte 12 puncte WTA şi premii financiare în valoare de 2.075 USD.