Gabriela Ruse va juca în optimi, dar nu i-a fost deloc uşor în primul tur. Venus Williams, prima victorie după 552 de zile. Emma Răducanu revine şi trece de Linda Fruhvirtova

Gabriela Ruse a câştigat a treia partidă la turneul WTA 250 “ASB Classic”, care se dispută la Auckland, primele două în calificări.

Astăzi, în primul tur (R32) ea şi-a onorat statutul de favorită în faţa reprezentantei gazdelor, care datorită wild card-ului primit (în urma unui turneu de precalificare) a jucat pentru prima dată pe un tablou principal WTA în proba de simplu.
Dar Gabi a reuşit să câştige doar după ce a pierdut setul al doilea, în care şi-a risipit concentrarea în urma pauzei provocate de ploaie şi la reluare a părut deranjată de vântul puternic, iar în decisiv a rezistat revenirii adversarei, după alte două reprize de ploaie torenţială, care au amânat deznodământul.
Peste toate cele, a avut probleme cu serviciul, în orice caz la punctele importante, cu un procentaj de 47% jucate cu primul, 7 duble greşeli, e drept şi 9 aşi.

Gabriela Ruse (116 WTA) [Q] – Erin Routliffe (855*) [WC] 6-2, 4-6, 6-4

* Routliffe a urcat 178 de locuri în clasamentul de luni, după ce i-au fost contabilizate cele 9 puncte WTA corespunzătoare sfertului de finală pe care l-a jucat acum două săptămâni la ITF W25 Tauranga.

Partida a durat 2h24′.
Jucătoarea noastră a câştigat de două ori la retur în primul set, fără să aibă de înfruntat vreo minge de break.
În al doilea, lucrurile s-au complicat, adversara a ridicat nivelul, astfel că Gabi a ratat o minge de break în game-ul 6, alte două în al 8-lea, iar Routliffe a profitat de şansele oferite şi a câştigat la retur în al 9-lea, ca apoi să închidă  cu un game de serviciu câştigat la zero.
Decisivul părea să curgă lin în favoarea româncei, care se desprinsese la 4-0 – după ce în game-ul al treilea salvase două mingi de break – dar a pierdut din nou iniţiativa şi adversara s-a apropiat la 4-3, recuperând ambele break-uri. Gabi a mai câştigat o dată la retur, pentru 5-3, dar game-ul următor a fost întrerupt de ploaie la 15-40. Jucătoarele au revenit pe teren şi când se pregăteau să reînceapă meciul ploaia le-a alungat din nou la vestiar.
În fine, meciul s-a încheiat după ce jucătoarea noastră şi-a mai pierdut o dată serviciul, dar a închis cu un break la zero, pecetluit de Routliffe cu o dublă greşeală.

Aceasta este prima victorie a Gabrielei pe un tablou principal din circuitul WTA, după cea din primul tur al WTA 250 Cluj-Napoca.
Ea acumulează deocamdată 48 de puncte WTA (18 în calificări, 30 pentru prezenţa în optimi), un premiu financiar în valoare de 3.922 USD şi o va întâlni în optimile de finală pe învingătoarea din partida Xiyu Wang (50) [5]Karolina Muchova (151) [SR – clasament protejat], care va începe în scurt timp.
Ceva mai târziu, Gabi va juca şi la dublu.

Actualizare

Partida Wang – Muchova nu s-a încheiat – evident, din cauza ploii – fiind întreruptă la scorul 5-3 pentru jucătoarea din Cehia, care va relua meciul la primire.
Partida în care învingătoarea o va întâlni pe Gabi nu este programată miercuri, în schimb, ea îşi va continua meciul de dublu – de la ora 1.00 AM – partida:

Tereza Martincova (Cehia, 84 WTA la dublu) / Gabriela Ruse (91) – Paige Mary Hourigan (Noua Zeelandă, 565) / Sachia Vickery (SUA, 298) [WC] fiind întreruptă la scorul 2-3, urmează la serviciu echipa româno-cehă. Ordinea de joc:

Imagini din timpul partidei
Credit foto: asbclassic

Altfel, pe tablou remarcăm prima victorie a lui Venus Williams (1003) [WC] în circuit, după 552 de zile – de la cea din turul 2 (R64) al Wimbledon 2021 în faţa Mihaelei Buzărnescu – care a trecut ieri de compatrioata ei, Katie Volynets (113) [Q] [rezumatul video al partidei, mai jos].
Următoarea adversară a jucătoarei americane în vârstă de 42 de ani şi 6 luni – campioană aici în 2016 – va fi Lin Zhu (84), care a eliminat un cap de serie, pe Madison Brengle (57) [6], dar numai după ce jucătoarea din China a salvat o minge de meci în tie-break-ul setului al doilea, la 5-6 [tabloul în format PDF, mai jos].
Doar încă un cap de serie a ieşit până acum, altă jucătoare din SUA, Bernarda Pera (44) [4], învinsă de slovaca Viktoria Kuzmova (134) [Q].

Într-un alt meci de astăzi, Emma Răducanu (78) a reuşit să revină în partida cu Linda Fruhvirtova (79) de la un set în urmă şi 0-2 în al doilea, înainte de a câştiga: 4-6, 6-4, 6-2 în 2h28′ [rezumatul video, mai jos].