Credit foto 2: @matchfotos

A fost tras la sorţi primul tablou al anului, în circuitul WTA, cel al calificărilor turneului de categoria International „ASB Classic”, care se dispută pe hard, în aer liber, la Auckland, Noua Zeelandă şi este dotat cu premii în valoare de 251.750 USD şi cu o contribuţie financiară totală de 275.000 USD (după ce anul acesta a fost sporită reţeta financiară a categoriei).

Evenimentul este la cea de-a 35-a ediţie, finalele celor de până acum, la sfârşitul ştirii.

Tabloul calificărilor este compus din 32 de jucătoare, 4 dintre ele urmând să promoveze pe cel principal, după 3 runde.

Două jucătoare românce sunt prezente, ele urmând să dispute în primul tur partidele, care se vor disputa mâine – sâmbătă – şi au fost deja programate:

  •  în al 4-lea meci de pe terenul 2, cu începere de la ora estimată 3.30 AM 

Irina Bara (164 WTA) – Ysaline Bonaventure (Belgia, 117, clasament maxim: 109 WTA / iulie 2019, 25 de ani) [8]

Palmares direct: 1-1

Credit Info: itftennis.com

  • în al 6-lea meci de pe Grandstand, cu începere de la ora estimată 6.30 AM:

Ana Bogdan (98) [3]Giulia Gatto-Monticone (Italia, 154, clasament maxim: 149 / iulie 2019, 32 de ani)

Palmares direct: 3-0

*

Tabloul Calificărilor şi Ordinea de joc de sâmbătă

*

1985 United Kingdom Anne Hobbs Australia Louise Field 6–3, 6–1
1987 United States Gretchen Magers United States Terry Phelps 6–2, 6–3
1988 United States Patty Fendick United Kingdom Sara Gomer 6–3, 7–6
1989 United States Patty Fendick (2) New Zealand Belinda Cordwell 6–2, 6–0
1990 Soviet Union Leila Meskhi Belgium Sabine Appelmans 6–1, 6–0
1991 Czechoslovakia Eva Švíglerová Czechoslovakia Andrea Strnadová 6–2, 0–6, 6–1
1992 United States Robin White Czechoslovakia Andrea Strnadová 2–6, 6–4, 6–3
1993 South Africa Elna Reinach United States Caroline Kuhlman 6–0, 6–0
1994 United States Ginger Helgeson-Nielsen Argentina Inés Gorrochategui 7–6(7–4), 6–3
1995 Australia Nicole Bradtke United States Ginger Helgeson-Nielsen 3–6, 6–2, 6–1
1996 United States Sandra Cacic Austria Barbara Paulus 6–3, 1–6, 6–4
1997 Austria Marion Maruska Austria Judith Wiesner 6–3, 6–1
1998 Belgium Dominique van Roost Italy Silvia Farina Elia 4–6, 7–6, 7–5
1999 France Julie Halard-Decugis Belgium Dominique van Roost 6–4, 6–1
2000 Luxembourg Anne Kremer Zimbabwe Cara Black 6–4, 6–4
2001 United States Meilen Tu Argentina Paola Suárez 7–6(10–8), 6–2
2002 Israel Anna Smashnova Russia Tatiana Panova 6–2, 6–2
2003 Greece Eleni Daniilidou South Korea Cho Yoon-jeong 6–4, 4–6, 7–62
2004 Greece Eleni Daniilidou (2) United States Ashley Harkleroad 6–3, 6–2
2005 Slovenia Katarina Srebotnik Japan Shinobu Asagoe 5–7, 7–5, 6–4
2006 France Marion Bartoli Russia Vera Zvonareva 6–2, 6–2
2007 Serbia Jelena Janković Russia Vera Zvonareva 7–6(11–9), 5–7, 6–3
2008 United States Lindsay Davenport France Aravane Rezaï 6–2, 6–2
2009 Russia Elena Dementieva Russia Elena Vesnina 6–4, 6–1
2010 Belgium Yanina Wickmayer Italy Flavia Pennetta 6–3, 6–2
2011 Hungary Gréta Arn Belgium Yanina Wickmayer 6–3, 6–3
2012 China Zheng Jie Italy Flavia Pennetta 2–6, 6–3, 2–0 ret.
2013 Poland Agnieszka Radwańska Belgium Yanina Wickmayer 6–4, 6–4
2014 Serbia Ana Ivanovic United States Venus Williams 6–2, 5–7, 6–4
2015 United States Venus Williams Denmark Caroline Wozniacki 2–6, 6–3, 6–3
2016 United States Sloane Stephens Germany Julia Görges 7–5, 6–2
2017 United States Lauren Davis Croatia Ana Konjuh 6–3, 6–1
2018 Germany Julia Görges Denmark Caroline Wozniacki 6–4, 7–6(7–4)
2019 Germany Julia Görges (2) Canada Bianca Andreescu 2–6, 7–5, 6–1

*

1996 Belgium Els Callens
France Julie Halard-Decugis
Canada Jill Hetherington
Australia Kristine Radford
6–1, 6–0
1997 Slovakia Janette Husárová
Belgium Dominique Van Roost
Poland Aleksandra Olsza
Bulgaria Elena Pampoulova
6–2, 6–7(5–7), 6–3
1998 Japan Nana Miyagi
Thailand Tamarine Tanasugarn
France Julie Halard-Decugis
Slovakia Janette Husárová
7–6(7–1), 6–4
1999 Italy Silvia Farina
Austria Barbara Schett
Netherlands Seda Noorlander
Germany Marlene Weingärtner
6–2, 7–6(7–2)
2000 Zimbabwe Cara Black
France Alexandra Fusai
Austria Barbara Schwartz
Austria Patricia Wartusch
3–6, 6–3, 6–4
2001 France Alexandra Fusai (2)
Italy Rita Grande
Switzerland Emmanuelle Gagliardi
Austria Barbara Schett
7–6(7–4), 6–3
2002 United States Nicole Arendt
South Africa Liezel Huber
Czech Republic Květa Hrdličková
Slovakia Henrieta Nagyová
7–5, 6–4
2003 United States Teryn Ashley
United States Abigail Spears
Zimbabwe Cara Black
Russia Elena Likhovtseva
6–2, 2–6, 6–0
2004 Bosnia and Herzegovina Mervana Jugić-Salkić
Croatia Jelena Kostanić
Spain Virginia Ruano Pascual
Argentina Paola Suárez
7–6(8–6), 3–6, 6–1
2005 Japan Shinobu Asagoe
Slovenia Katarina Srebotnik
New Zealand Leanne Baker
Italy Francesca Lubiani
6–3, 6–3
2006 Russia Elena Likhovtseva
Russia Vera Zvonareva
France Émilie Loit
Czech Republic Barbora Strýcová
6–3, 6–4
2007 Slovakia Janette Husárová (2)
Argentina Paola Suárez
Chinese Taipei Hsieh Su-wei
India Shikha Uberoi
6–0, 6–2
2008 Ukraine Mariya Koryttseva
United States Lilia Osterloh
Germany Martina Müller
Czech Republic Barbora Záhlavová-Strýcová
6–3, 6–4
2009 France Nathalie Dechy
Italy Mara Santangelo
Spain Nuria Llagostera Vives
Spain Arantxa Parra Santonja
4–6, 7–6(7–3), 12–10
2010 Zimbabwe Cara Black (2)
United States Liezel Huber (2)
South Africa Natalie Grandin
United States Laura Granville
7–6(7-4), 6–2
2011 Czech Republic Květa Peschke
Slovenia Katarina Srebotnik (2)
Sweden Sofia Arvidsson
New Zealand Marina Erakovic
6–3, 6–0
2012 Czech Republic Andrea Sestini Hlaváčková
Czech Republic Lucie Hradecká
Germany Julia Görges
Italy Flavia Pennetta
6–7(2–7), 6–2, [10–7]
2013 Zimbabwe Cara Black (3)
Australia Anastasia Rodionova
Germany Julia Görges
Kazakhstan Yaroslava Shvedova
2–6, 6–2, [10–5]
2014 Canada Sharon Fichman
United States Maria Sanchez
Czech Republic Lucie Hradecká
Netherlands Michaëlla Krajicek
2–6, 6–0, [10–4]
2015 Italy Sara Errani
Italy Roberta Vinci
Japan Shuko Aoyama
Czech Republic Renata Voráčová
6–2, 6–1
2016 Belgium Elise Mertens
Belgium An-Sophie Mestach
Montenegro Danka Kovinić
Czech Republic Barbora Strýcová
2–6, 6–3, [10–5]
2017 Netherlands Kiki Bertens
Sweden Johanna Larsson
Netherlands Demi Schuurs
Czech Republic Renata Voráčová
6–2, 6–2
2018 Italy Sara Errani (2)
Netherlands Bibiane Schoofs
Japan Eri Hozumi
Japan Miyu Kato
7–5, 6–1
2019 Canada Eugenie Bouchard
United States Sofia Kenin
New Zealand Paige Hourigan
United States Taylor Townsend
1–6, 6–1, [10–7]

Credit info: wikipedia.org

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.