Serena, Caroline, Eugenie şi Coco, în timpul partidelor de astăzi
Credit Foto: asbclassic.co.nz

Echipa Serena Williams / Caroline Wozniacki, formată cu ocazia apropiatei retrageri din circuit a jucătoarei din Danemarca, a debutat cu o victorie la International “ASB Classic”, care se dispută la Auckland:

Serena Williams (SUA, -) / Caroline Wozniacki (Danemarca, -) – Nao Hibino (66 WTA la dublu) / Makoto Ninomiya (61) (ambele Japonia) 6-2, 6-4 în 1h10′

Pe tabloul de simplu a fost eliminat un singur cap de serie, în partida din primul tur (R32):

Tamara Zidanšek (Slovenia, 64) – Rebecca Peterson (Suedia, 44) [6] 7-6(7), 7-6(5) în 2h17′, după ce slovena a revenit specataculos în tie-break-ul primei manşe de la 2-6 şi a salvat a 5-a minge de set la 6-7, pentru a converti apoi prima oportunitate pe care şi-a creat-o. S-au consemnat 8 break-uri în primul set şi 6 în al doilea

Eugenie Bouchard (Canada, 262) a câştigat primul meci pe un tablou principal WTA, de la Premier 5 Dubai 2019 (17-23 februarie): 7-5, 7-5 în 1h39′ cu Kirsten Flipkens (Belgia, 72).
După ce pierdea la Simona, Eugenie a mai înregistrat 10 înfrângeri consecutive în primul tur la turnee din circuitul GS / WTA.

Cori Gauff (SUA, 67) a început în forţă sezonul: 6-3, 6-1 în 1h1′ cu Viktoria Kuzmova (Slovacia, 61).