Simona Halep a întâlnit-o în primul tur (R32) al turneului WTA 250 “Bad Homburg Open presented by Engel & Voelkers”, care se dispută pe iarbă, pe Katerina Siniakova, finalista primei ediţii a turneului, cea din 2021, dar care anul acesta nu a avut o evoluţie convingătoare: a câştigat două partide doar la WTA 1000 Miami, la alte trei turnee, câte un meci şi la celelalte şase, a pierdut în primul tur.

Totuşi, jucătoarea din Cehia a avut iniţiativa în prima parte a partidei, a fost mai activă, mai inspirată, în timp ce românca nu şi-a putut impune ritmul, nu a stat prea bine nici la capitolul deplasare şi a comis 7 duble greşeli.
Apoi, Halep a avut o periodă excelentă care i-a permis să egaleze situaţia la seturi şi să ia un avans ce avea să dovedească a fi hotărâtor, în decisiv. Ea a profitat şi de accidentarea la coapsa piciorului drept – deasupra genunchiului – a adversarei. Siniakova a fost afectată şi pe plan psihic, pentru că a plâns secunde bune la adăpostul prosopului, în timp ce primea îngrijiri medicale. Efectele s-au văzut şi în joc, ea nemaireuşind să facă faţă atacurilor jucătoarei noastre.
Totuşi, şi-a revenit pe final, Simona nereuşind să smulgă victoria decât in extremis.
Un meci dificil, Simona nereuşind deocamdată să-şi spună cuvântul apăsat în faţa unor adversare care sunt decise să se bată cu ea şi au nivelul necesar de joc să o facă.

Simona, în timpul partidei de astăzi
Credit foto:@badhomburgopen

Simona Halep (19 WTA) [4] – Katerina Siniakova (63) 4-6, 6-3, 6-4

Partida a durat 2h18′.
Simona şi-a pierdut serviciul în jocul 4, pentru 1-3, l-a recuperat însă imediat – în acest game a avut singurele două mingi de break din set – şi la 2-3 a salvat 3 mingi de break. Nu a reuşit nici acum să preia iniţiativa, iar în ultimul joc şi-a mai pierdut o dată serviciul, după ce reuşise să anuleze primele două oportunităţi de set ale adversarei şi ratase 3 şanse de 5-5, una dintre ele cu o dublă greşeală.
Siniakova a început bine şi setul al doilea, cu un break câştigat la zero în al doilea game, dar de la 0-3, românca a câştigat următoarele 9 jocuri, pierzând doar 10 puncte în răstimp.
Totuşi, adversara şi-a revenit, iar românca a fost iarăşi în pericol: şi-a pierdut de două ori serviciul, astfel că de la 3-0, s-a ajuns la 5-4, scor la care a salvat o minge de 5 egal şi apoi a convertit a doua oportunitate de a câştiga meciul.
Simona a câştigat 104 din punctele disputate, 52 la serviciu şi 52 la retur, iar Katerina, 93 (49 / 44).

Aceasta a fost prima partidă pe care Halep o câştigă după ce a fost condusă la seturi, de la cea din sferturile WTA Linz (noiembrie) 2021

Jucătoarea noastră acumulează deocamdată 30 de puncte WTA, un premiu financiar în valoare de 3.737 € şi o va întâlni în optimile de finală, pentru prima dată în carieră, pe Tamara Zidansek (Slovenia, 58, clasament maxim: 22 WTA / februarie 2022, 24 de ani).

Hover deasupra butonului ”Tablouri”, Click pe tabloul pe care vreți să-l vizualizați