Două slideshow-uri a câte 5 imagini din timpul partidelor câştigate de Andreescu şi Brady

Bianca Andreescu a câştigat astăzi a 15-a partidă consecutivă în circuit, după cele 7 care i-au adus titlul la US Open, cele 6, pentru titlul de la Premier 5 Toronto şi cea din primul tur (R60) al WTA Premier Mandatory “China Open“, care se dispută la Beijing.

Astăzi, în turul 2 (R32):

Bianca Andreescu (Canada, 6 WTA) [5]– Elise Mertens (Belgia, 23) 6-3, 7-6(5)

Partida a durat 1h55′.
În primul set, 5 din primele 6 jocuri au fost break-uri, Bianca rămânând într-un avantaj pe care şi l-a păstrat până la sfârşit.
În setul 2, Mertens a început mai bine şi s-a desprins la 4-1, un break înainte, pe care Andreescu l-a recuperat în jocul 7.
La 5-4, jucătoarea din Canada a salvat o minge de set, pentru ca la 6-5  şi 30 egal să ajungă la două puncte de victorie.
N-a reuşit să închidă partida în acel joc, ci doar după un tie-break de un ridicat nivel tehnic, în care a mai revenit încă o dată, de la 1-3, desprinzându-se hotărâtor de la 5-5.

Bianca acumulează 120 de puncte WTA nete – în clasamentul live este tot pe locul 6 cu 4955 de puncte, 7 mai puţine decât Simona – şi o va întâlni în optimile de finală pe Jennifer Brady (SUA, 66) [Q], care a eliminat astăzi un cap de serie, în celalată partidă rămasă de jucat din turul 2 (R32): 2-6, 6-4, 6-4 în 1h52′ cu Madison Keys (15) [11]. Aceasta a fost prima întâlnire dintre cele două americance.

Aşadar, partidele optimilor de finală, care au început deja se dispută cu 9 capi de serie rămaşi activi în turneu, distribuiţi astfel pe tablou: