Gabriela Ruse a obţinut a doua victorie – şi mai categorică decât prima – în calificările turneului WTA 1000 “BNP Paribas Open”, care se dispută la Indian Wells, şi s-a calificat astfel pe tabloul principal.

Azi noapte, în runda a doua a calificărilor:

Gabriela Ruse (92 WTA) [3] – Lesley Pattinama Kerkhove (Ţările de Jos, 153) [17] 6-3, 6-2 în 1h15′, după ce jucătoarea noastră a câştigat de două ori la retur în primul set şi de patru ori (toate jocurile în care a primit) în al doilea. Şi-a piedut o dată serviciul în primul set, de două ori în al doilea şi a câştigat 65 din cele 115 de puncte disputate [videoclip cu Gabi şi antrenorul Andrei Cociaşu, după calificare, la sfârşitul ştirii]

Gabi acumulează 30 de puncte WTA şi un premiu financiar în valoare de 18.155 USD pentru calificarea pe tabloul principal.

Jucătoarea noastră a fost repartizată pe al patrulea sfert al tabloului, prima optime [distribuţia pe tablou actualizată, tabloul în format PDF mai jos] – la fel ca Irina Begu, dar pe cealaltă şaisprezecime (teoretic ar putea să se întâlnească în optimi) – şi o va întâlni în primul tur (R96) – pentru prima oară în carieră – pe Alizé Cornet (64, clasament maxim: 11 WTA / februarie 2009, 31 de ani) [vom reveni cu avancronica partidei].
Învingătoarea o va întâlni în turul 2 (R64) pe Leylah Fernandez (28) [23].

Partida a fost programată astăzi (miercuri), a 3-a de pe terenul 6, unde sesiunea începe la ora 21.00, aşadar ora estimată de start este 24.00.
Tot astăzi vor juca şi Irina Begu – de asemenea pe terenul 6, în primul meci, de la ora 21.00 – şi echipa Nadiia Kichenok / Raluca Olaru, în meciul 5 de pe terenul 4, de la ora estimată 5.30 AM (joi dimineaţă în România) [vom reveni şi cu avancronicile acestor partide].