După ce miercuri fuseseră decise semifinalistele de pe jumătatea inferioară a tabloului WTA 1000 “BNP Paribas Open”, joi s-au jucat sferturile de finală de pe jumătatea superioară.
Ambele partide s-au încheiat după două seturi, în fiecare, câte unul având nevoie de prelungiri.

Credit Foto: @Jimmie48Tennis Photography & @bnpparibasopen

De pe primul sfert al tabloului s-a calificat în semifinale Ons Jabeur (14) [12], care a învins-o pe Anett Kontaveit (20) [18]: 7-5, 6-3 în 1h26′, după ce jucătoarea din Tunisia a condus în primul set cu 4-1 – două break-uri înainte – a fost prinsă din urmă la 5, dar a câştigat ultimele două jocuri la 15. În setul al doilea, ea s-a desprins de la 3-3 cu un break la zero, căruia i-a mai adăugat unul în ultimul joc al partidei [videoclip cu rezumatul partidei, la sfârşitul ştirii].
Palmaresul direct a devenit acum 3-1 pentru Ons.

Ons Jabeur (clasată pe cel mai bun loc al carierei, 27 de ani împliniţi pe 28 august) este sigură acum că va intra luni în top 10 WTA, cel puţin pe locul 9 (a fost o întreagă dezbatere, dacă victoria din optimi îi era suficientă pentru această realizare, atât de complicat a ajuns să fie modul de calcul al clasamentului).
Ea va deveni astfel prima jucătoare arabă – valabil şi pentru circuitul ATP – care se va clasa în acest interval al clasamentului, după ce în luna iulie devenea prima jucătoare arabă care câştiga un titlu WTA, la 250 Birmingham.

Extras dintr-un interviu pe care îl acorda Ons reputatei jurnaliste Reem Abulleil pentru site-ul Sport360 pe 24 ianuarie 2013 – atunci când era clasată pe locul 258 WTA şi spunea că visul ei este să fie într-o zi în top 10 WTA:

Ea are acum cele mai multe partide câştigate în acest an, 48, şi a întrerupt ieri seria excelentă a prietenei Anett Kontaveit, care câştigase 16 din ultimele 17 partide jucate în circuit, inclusiv pentru titlurile de la WTA 500 Ostrava şi WTA 250 Cleveland.

Ons – care a fost campioană a junioarelor la Roland Garros 2011, după ce pierduse finala din 2010 la Elina Svitolina – va juca în cea mai importantă semifinală a carierei, prima la nivel WTA 1000, după ce mai devreme în sezon se calificase în sferturi la Wimbledon, a doua prezenţă în această fază la un turneu major, după Australian Open 2020.

De pe al doilea sfert al tabloului a avansat în penultima fază a turneului Paula Badosa (27) [21], care a trecut de Angelique Kerber (15) [10]: 6-4, 7-5 în 1h26′, după ce jucătoarea din Spania ratase în setul al doilea, la 5-2, aflată la primire, primele două mingi de meci [videoclip cu rezumatul partidei, la sfârşitul ştirii]. Aceasta a fost prima lor întâlnire.

Paula (clasament maxim: 26 WTA / 23 august 2021, 23 de ani) va juca pentru a doua oară în acest sezon – şi în carieră – în semifinalele unui turneu de 1000 de puncte pentru campioană, fosta categorie Premier Mandatory, după Madrid.