Simona Halep a obţinut ieri a 19-a victorie consecutivă în faţa unei compatrioate – 6-1, 6-4 în 1h22′ cu Sorana Cîrstea (27) [26] [rezumatul partidei, mai jos].

Imagini din timpul partidei
Credit Foto: Jimmie48 Tennis Photography

De 6 ori a învins-o pe Irina Begu, de 3 ori pe Alexandra Cadanţu şi Gabriela Ruse, de două ori pe Monica Niculescu, câte o dată pe Mihaela Buzărnescu, Alexandra Dulgheru, Mădălina Gojnea, Jaqueline Cristian şi Sorana Cîrstea (ieri) – ultima jucătoare din România în faţa căreia pierdea era Sorana Cîrstea la WTA 1000 Cincinnati 2010

Ea va juca astăzi (miercuri) în sferturile de finală ale turneului WTA 1000 Indian Wells 2022.

Partida:

Simona Halep (26) [24] – Petra Martic (79)

Palmares direct 2-1 [toate pe hard]:

Credit Info: itftennis.com

a fost programată a 3-a de pe arena centrală şi va începe cel mai devreme la ora 24.00.

Simona (număr 1 WTA timp de 64 de săptămâni în două serii, cuprinse între 2017 şi 2019, 30 de ani împliniţi pe 27 septembrie) va juca pentru a 5-a oară în sferturile de finală ale turneului, după ediţiile din 2014 (semifinale), 2015 (titlu) 2016 (sferturi), 2018 (semifinale).
Ultima ei prezenţă în sferturi la un turneu de această categorie (WTA 1000 mandatory, 1000 de puncte pentru campioană) a fost la Madrid 2019 (finală), iar la un turneu WTA 1000 non-mandatory (900 de puncte pentru campioană), la Roma 2020 (titlu).

Imagini de la partida din optimi, Martic – Samsonova

Petra Martic (clasament maxim: 14 WTA / 13 ianuarie 2020, 31 de ani împliniţi pe 19 ianuarie) joacă pentru a doua oară în sferturile turneului de la Indian Wells, prima dată la ediţia din 2018, când era învinsă în această fază tocmai de Simona [rezumatul partidei, mai jos].
Ultima ei prezenţă în sferturi la un turneu de această categorie a fost tot la Madrid 2019 şi la WTA 1000 non-mandatory, la Roma 2021 (semifinale).

Astăzi se va mai disputa doar celălalt sfert de finală de pe această jumătate a tabloului:

Iga Swiatek (4) [3]Madison Keys (29) [25]

Palmares direct 1-0 [zgură]:

Partida a fost programată a 4-a de pe terenul central, dar nu va începe mai devreme de ora 3.00 AM.

[rezumatul partidei câştigate de Swiatek în optimi, mai jos la fel şi al al partidei Paula Badosa  – Leylah Fernandez, tablourile actualizate, ordinea de joc].

Sferturile de finală de pe jumătatea inferioară a tabloului se vor disputa joi [Credit Foto: @BNPParibasOpen]

În sferturile de finală ale probei de dublu:

Gabriela Dabrowski (Canada, 9 WTA la dublu) / Giuliana Olmos (Mexic, 21) [5] Irina Begu (52) / Monica Niculescu (46) 6-2, 2-6, [10-7] în 1h17′, după ce adversarele echipei noastre s-au desprins în tie-break-ul de meci, de la 7 egal.

Rezumatele partidelor Halep – Cîrstea, Swiatek – Kerber, Badosa – Fernandez şi  Halep – Martic (2018):