Partidele celor două jucătoare şi a echipei de dublu din România, rămase active pe tablourile WTA 1000 Indian Wells 2022, au fost programate astăzi, duminică, zi în care sesiunile încep pe toate terenurile la ora 20.00 (astăzi se schimbă ora în California):

Simona şi Sorana, în turul 2

• în meciul al 3-lea de pe terenul 6, de la ora estimată 23.00, partida din turul 3 (R32):

Sorana Cîrstea (27 WTA) [26]Anna Kalinskaya (Rusia, 90) [LL]

Palmares direct: 0-1
Kalinskaya a câştigat în runda a doua a calificărilor WTA 1000 “Western & Southern Open” 2020.

Anna Kalinskaya (clasament maxim: 86 WTA / 28 februarie 2022, 23 de ani împliniţi pe 2 decembrie) joacă pentru a doua oară la Indian Wells, anul trecut promova din calificări şi ajungea până în optimile de finală.
Anul acesta nu câştigase niciun meci pe tablourile principale la cele 3 turnee la care participase, până acum două săptămâni, când s-a calificat – după 3 victorii – în semifinalele WTA 250 Guadalajara, unde a abandonat în setul al doilea, din cauza unei accidentări la spate.
Aici şi-a mai adăugat două victorii: 6-2, 1-0, abandon după 42′ cu Harmony Tan (91) [Q] în primul tur şi 6-4, 0-6, 6-2 în 1h50′ cu Alizé  Cornet (34) [33], în al doilea.

• în meciul al 5-lea (ultimul) de pe terenul 9, de la ora estimată 2.00 AM, partida din optimile de finală (R16) ale probei de dublu:

Irina şi Monica, în primul tur
Credit Foto: Jimmie48 Tennis Photography

Irina Begu (52 WTA la dublu) / Monica Niculescu (46) – Eri Hozumi (48) / Makoto Ninomiya (32)

• în meciul al 4-lea de pe terenul 1, dar nu mai devreme de ora 3.00 AM, partida din turul 3 (R32):

Simona Halep (26 WTA) [24]Cori Gauff (17) [16]

Palmares direct: 1-0

Simona a câştigat în optimile Wimbledon 2019, pe drumul spre al doilea titlu de Grand Slam al carierei.
Cori Gauff (clasament maxim: 16 WTA / 17 ianuarie 2022, astăzi împlineşte 18 ani) joacă pentru a doua oară la Indian Wells. Anul trecut era învinsă în turul 3 (R32) de viitoarea campioană, Paula Badosa.
Anul acesta, Coco a jucat la 5 turnee până la Indian Wells, cu cele mai bune rezultate: sferturile de la WTA 1000 Doha, după o victorie în sferturi la Paula Badosa (4), iar la începutul sezonului se califica în semifinalele WTA 250 Adelaide.
Aici a trecut în turul 2 (R64) de Claire Liu (87) [WC]: 6-1, 7-6(4).