Aryna Sabalenka şi Maria Sakkari se vor întâlni în semifinala de pe jumătatea inferioară a tabloului

Miercuri, în sferturile de finală de pe jumătatea inferioară a tabloului WTA 1000 (mandatory) “BNP Paribas Open”, care se dispută la Indian Wells, câştig de cauză au avut cele două jucătoare mai bine clasate, astfel că semifinala va fi:

Maria Sakkari (7 WTA) [7]Aryna Sabalenka (2) [2], palmares direct: 3-4 [toate pe hard, 1-4 outdoor – Credit Info: @itftennis.com]:

Credit Foto: Jimmie48 Tennis Photography, @bnpparibasopen, @wta

Maria a câştigat a 4-a partidă (toate) în trei seturi aici şi a 3-a după ce a revenit de la 0-1 la seturi, ieri şi de la 0-2 în al doilea, cu Petra Kvitova (15) [15], înainte de a egala la 3 şi de a mai reuşi un break în ultimul game, cu 4 puncte câştigate la rând de la 15-40. În decisiv s-a desprins de la 1 egal şi la 3-1 a salvat două mingi de re-break ale adversarei [rezumatele celor două partide, mai jos].

Maria Sakkari (clasament maxim: 3 WTA / martie 2022, 27 de ani împliniţi pe 25 iulie) va juca pentru a doua oară în semifinale la Indian Wells – anul trecut devenea vicecampioană – şi revine în cele ale unui turneu WTA 1000 după Guadalajara 2022 – unde a fost de asemenea, finalistă. Între timp, a jucat în semifinalele Turneului Final WTA.
Palmaresul a devenit acum 5-3 pentru jucătoarea din Grecia.
Sakkari nu mai are acum decât un deficit de 260 de puncte WTA (390 deocamdată minus 650 pentru finala de anul trecut).

Aryna a învins-o categoric pe Coco Gauff (6) [6]: 6-4, 6-0 în 1h4′, fără să aibă de înfruntat vreo minge de break şi după ce a ratat-o pe cea dintâi de set la 5-3, aflată la retur, dar acela a fost ultimul game pe care l-a pierdut în meci. În manşa a doua nu a mai pierdut decât 8 puncte. Per total meci a câştigat 32 din cele 41 de puncte în care a servit.
Ea a redus deficitul din palmaresul direct, acum 2-3, şi a obţinut a 23-a victorie în faţa unei adversare clasate în top 10 WTA.

Aryna Sabalenka (clasată pe cel mai bun loc al carierei, 24 de ani împliniţi pe 5 mai) a câştigat astfel a 16-a partidă a sezonului (a 13-a în două seturi, al 3-lea set cu 6-0) – aici, doar 3 victorii, BYE în primul tur şi walkover în turul 3 (R32) cu Lesia Tsurenko – în care a fost învinsă o singură dată.
Ea revine în semifinalele unui turneu WTA 1000, după Cincinnati 2022 – între timp a fost semifinalistă la US Open, finalistă la Turneul Final WTA, a câştigat titlul la Australian Open – şi în cele ale unui turneu WTA 1000 mandatory, după Madrid 2021, unde a devenit campioană
La Indian Wells va juca pentru prima dată în această fază, la fel cum şi sferturile de finală fuseseră o premieră.
Locul 2 WTA îi este rezervat aici şi pentru încă ceva vreme.

Joi sunt programate sferturile de pe jumătatea superioară a tabloului, despre care am mai vorbit încă o dată azi dimineaţă şi în contextul interviului acordat de Sorana.