Sorana Cîrstea, pentru a patra oară în turul 3 la Indian Wells. Kostyuk / Ruse au pierdut

Sorana Cîrstea a câştigat a doua partidă la WTA 1000 (mandatory) “BNP Paribas Open”, care se dispută la Indian Wells şi s-a calificat astfel pentru a 4-a oară în această fază a turneului, după ediţiile 2022 – optimi -, 2021 şi 2013, dar la ultimele două cu o singură victorie (BYE în primul tur).

Sâmbătă, partida din turul 2 (R64):

Imagini din timpul partidei
Credit Foto: Jimmie48 Tennis Photography

Sorana Cîrstea (83 WTA) – Madison Keys (20) [19]

s-a încheiat după primul set, care a durat 35′ şi pe care jucătoarea noastră l-a câştigat cu 6-1.
În pauza dintre seturi jucătoarea din SUA a cerut intervenţia echipei medicale, fiindu-i vizibil rău. Ulterior a abandonat, motivul fiind o toxinfecţie alimentară (încă neoficial).

Până atunci, jucătoarea noastră – susţinută de o micuţă, dar activă galerie – dominase meciul: s-a desprins la 5-0 cu două game-uri câştigate la retur, iar la 5-1 a salvat o minge de break, înainte de a o converti pe a doua de set.  Ea a câştigat 31 din punctele disputate, iar adversara, 17.
Palmaresul direct a devenit acum 2-0.

Sorana leagă astfel pentru prima dată în acest sezon două victorii pe un tablou principal (în calificări avea două la WTA 500 Adelaide 2, dar pierdea în primul tur) şi obţine a doua victorie din 2023 în faţa unei adversare clasate în top 20 WTA, după cea la Beatriz Haddad Maia (12) în primul tur al WTA 1000 Dubai.

Ea îşi apără deocamdată 65 din cele 120 de puncte WTA acumulate la ediţia trecută, este sigură acum că va rămâne în top 100 la sfârşitul turneului, şi-a asigurat un premiu financiar în valoare de 55.770 USD şi va întâlni în turul 3 (R32) altă jucătoare din SUA, pe Bernarda Pera (43, clasament maxim: 41 WTA / 16 ianuarie 2023, 28 de ani). Aceasta va fi prima lor întâlnire.
Învingătoarea va juca în optimile de finală cu cea din partida Leylah Fernandez (49) [30]Caroline Garcia (5) [5].

Într-o partidă care a contat pentru primul tur (R32) al probei de dublu:

Lyudmyla Kichenok (Ucraina, 8 WTA la dublu) / Jelena Ostapenko (Letonia, 10) [3] Marta Kostyuk (Ucraina, 33) / Gabriela Ruse (41) 6-2, 6-3 în 1h17′, după ce echipa româno-ucraineană a reuşit câte un break în fiecare set, dar în primul şi-a pierdut de trei ori serviciul şi în al doilea, de două ori.