După ce Irina Bara se calificase luni în optimile de finală (R16) ale WTA 250 “BNP Paribas Poland Open”, care se dispută la Gdynia, marţi, Irina Begu i-a urmat exemplul.

Ea a obţinut o victorie categorică în primul tur (R32):

Irina Begu (81 WTA) [3] – Ysaline Bonaventure (Belgia, 127) 6-1, 6-2 în 1h12,’ după ce jucătoarea noastră şi-a câştigat toate jocurile de serviciu – a salvat 5 mingi de break, una în primul set şi patru în jocul 7 al celui de-al doilea, la 4-2 – şi a câştigat 62 de puncte, adversara, 42.

Irina şi Katarzyna în primul tur
Credit Foto: @bnpparibaspoland

Irina acumulează deocamdată 30 de puncte WTA, un premiu financiar în valoare de 4.000 € şi o va întâlni în optimile de finală, pentru prima oară în carieră, pe reprezentanta gazdelor, Katarzyna Kawa (143, clasament maxim: 112 WTA / noiembrie 2020, 28 de ani), care în primul tur a eliminat-o pe Tereza Mrdeza (Croaţia, 223) [LL]: 6-3, 1-6, 6-2 în 1h59′.
Aceasta a fost prima victorie a jucătoarei din Polonia pe un tablou principal din circuitul WTA, din februarie 2020 încoace, în primul tur al 250 Hua Hin.
Ea are în palmares şi o finală în circuitul principal,  la 250 Jūrmala 2019, unde fusese învinsă de Anastasija Sevastova.
Dar în 2021 jucătoarea poloneză are un palmares victorii – înfrângeri 2-13, a trecut de primul tur doar pe iarbă, la ITF W100+H Nottingham, de Kristie Ahn (119) şi în prima rundă a calificărilor Wimbledon, de Martina Di Giuseppe (209).

Partida nu este programată miercuri, zi în care se va juca meciul din optimi (R16), al 4-lea de pe terenul central, cu începere de la ora estimată 17.30:

Irina şi Kristina, în primul tur

Irina Bara (116 WTA) [10]Kristina Kucova (Slovacia, 150)

Palmares direct: 0-0

Kristina Kucova (clasament maxim: 71 WTA / septembrie 2016, 31 de ani) a eliminat-o în primul tur pe Urszula Radwanska (Polonia, 209) [WC]: 6-2, 6-1 în 1h5′.

Kucova, campioana junioarelor la US Open 2007, a câştigat anul acesta până aici 3 partide pe tablourile principale WTA: cu Mona Barthel (190) la WTA 250 Hamburg, cu Hailey Baptiste (236) [Q] la WTA 1000 Miami şi cu Sloane Stephens (48) la WTA 250 Monterrey.

Bara / Lepchenko, în timpul partidei de ieri

Irina a avansat şi pe tabloul de dublu.

Echipa Irina Bara (142 WTA la dublu) / Varvara Lepchenko (SUA, 779) a trecut în primul tur de o echipă a gazdelor Ania Hertel (302) / Martyna Kubka (376): 7-6(3), 7-6(6) – în manşa a doua au revenit de la 2-5, când au salvat şi o minge de set – şi va juca în sferturi cu Anna Danilina (Kazahstan, 119) / Lidzya Marozava (Belarus, 123) [3].