Vicemapionale şi campioanele
Credit foto: AGO Vision Production & BRD Bucharest Open

Finala probei de dublu la WTA International “BRD Bucharest Open” s-a încheiat cu rezultatul:

Viktoria Kuzmova (Slovacia, 72) / Kristýna Plíšková (Cehia, 121) – Jaqueline Cristian (245 WTA la dublu) / Gabriela Ruse (189) 6-4, 7-6(3)

Partida a durat 1h38′
Conduse în primul set cu 2-0, jucătoarele noastre au egalat la 4, dar şi-au mai pierdut încă o dată serviciul în ultimul joc.
Şi în setul 2, Cristian / Ruse au revenit de la 1-3, la 4-4, iar la 4-5 au salvat 3 mingi de meci, atunci când serveau. Dar tie-break-ul a fost dominat de adversare.

Jaqueline şi Gabi încheie turneul cu prima finală disputată în circuit – indiferent de probă – 180 de puncte WTA în clasamentul de dublu pentru fiecare dintre ele şi un premiu financiar comun în valoare de 6.400 USD.