Jaqueline, Patricia, Irina după victoriile din primul tur
Bara / Ţig şi Cristian / Ruse, în timpul partidelor câştigate în primul tur

Credit foto: Ramona Toderaş (foto 1, 2) & BRD Bucharest Open”

După ce ieri Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA International “BRD Bucharest Open”, astăzi vor evolua celelalte două jucătoare românce încă active  în turneu – Patricia Ţig şi Jaqueline Cristian – în optimile probei de simplu:

• în primul meci de pe terenul central, de la ora 15.00:

Patricia Ţig (-) [Q]Anastasija Sevastova (Letonia, 11, situată pe cel mai bun loc al carierei, 29 de ani) [1]

Palmares direct: 0-1

Credit Info: itftennis.com

Anastasija Sevastova ocupă locul 29 în clasamentul sezonului 2019, cu un palmares victorii-înfrângeri: 20-15.
Cel mai bun rezultat este semifinala de la International Mallorca. S-a calificat în sferturi la Premier Stuttgart şi Brisbane, dar şi în optimi la Australian Open, Roland Garros şi Premier Mandatory Madrid.

• în ultimul meci de pe terenul central, care nu va începe mai devreme de ora 20.00:

Jaqueline Cristian (210 WTA) [WC]Elena Rybakina (Kazahstan, 106, aflată pe cel mai bun loc al carierei, 20 de ani)

Palmares direct: 0-0

Elena Rybakina ocupă locul 68 în clasamentul sezonului 2019, cu un palmares victorii-înfrângeri: 36-13.
Singurele victorii pe tablourile principale în circuit au fost cele de la International ‘s-Hertogenbosch şi Istanbul, acestea aducându-i semifinale la primul şi sferturi la al doilea, la ambele după calificări.
În rest, rezultate bune în circuitul ITF, cu titluri la W60 Launceston, W25+H Kazan şi W25 Moscova.

*

Revenind la Irina Begu (112 WTA), ea o va întâlni mâine în sferturile de finală pe Laura Siegemund (77) [6], care ieri a trecut de Lara Arruabarrena (Spania, 165): 7-5, 6-3 în 1h44′.

Palmaresul direct dintre cele două jucătoare este egal: 1-1

*

Pe tabloul de simplu în afara Soranei Cîrstea [5], niciun alt cap de serie – din cei 7 care au intrat în turneu, Tamara Zidansek [4] s-a retras – nu a fost eliminat până acum.

*

În proba de dublu, 4 echipe cu jucătoare românce în componenţă s-au calificat în sferturile de finală, toate pe jumătatea superioară, astfel că vom avea cu certitudine cel puţin o reprezentantă în finală.

Astăzi se va disputa – pe “Granstand”, după odihna cuvenită Patriciei – partida:

Irina Begu (47) / Raluca Olaru (39) [1]Irina Bara (80) / Patricia Ţig (-) [WC]

iar mâine:

Lara Arruabarrena (67) / Andreea Mitu (86) [3]Jaqueline Cristian (245) / Gabriela Ruse (189)

Arrubarrena / Mitu au trecut în primul tur de Georgia Crăciun (-) / Irina Fetecău (493) [WC]: 7-6(3), 6-3, iar semifinalistele de anul trecut, Cristian / Ruse, de campioanele din 2014, Elena Bogdan (177) / Alexandra Cadanţu (309): 6-4, 6-3.