WTA Budapesta 2019: Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală.

0
3

Credit Foto: “Hungarian Ladies Open”

Irina Begu a obţinut a doua victorie la WTA International “Hungarian Ladies Open” şi s-a calificat astfel pentru a doua oară în sferturile de finală în acest sezon după International Hobart.

În partida din optimile de finală, care tocmai s-a încheiat:

Irina Begu (72 WTA) – Evgeniya Rodina (Rusia, 71) 6-2, 6-3

Partida a durat 1h18′
Irina a pornit excelent, un break în game-ul 3 şi apoi de la 3-2 a câştigat 7 jocuri la rând, care au purtat-o până la 4-0 în setul 2. Rodina a încercat o revenire, a recuperat un break, s-a apropiat la 4-3, dar remontată psihic de antrenorul Victor Crivoi, jucătoarea nostră s-a adunat şi a câştigat ultimele două jocuri, ajutată, e adevărat şi de adversară, care după ce a salvat două mingi de meci, a încheiat cu o dublă greşeală.

Irina acumlează 60 de puncte WTA, un premiu financiar în valoare de 6.175 USD şi o va întâlni în sferturile de finală pe învingătoarea din partida Marketa Vondrousova (Cehia, 81) [8] – Anna Blinkova (Rusia, 105), care va începe imediat.

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!