Irina Begu şi-a început a 5-a participare la turneul de la Charleston –  sferturi în 2015, ’16, ’17, optimi în 2018 – cu o victorie.
Irina a trebuit să trudească şi pentru aceasta – încheiată după miezul nopţii (ora locală) – la fel ca în alte ocazii. Replica tinerei şi agresivei adversare a fost una curajoasă, iar cele câteva scăderi ale româncei au echilibrat partida. Până la urmă, însă, experienţa jucătoarei noastre, care s-a concentrat mai bine pe final, a prevalat.

În partida din primul tur (R56) la WTA 500 Charleston Open 2022:

Imagini din timpul partidelor
Credit foto: Neal Trousdale pentru @opentenis, @creditonecharlestonopen

Irina Begu (66 WTA) – Xinyu Wang (China, 88) 7-6(2), 6-4

Partida a durat 1h59′.
Primul set a fost lipsit de break-uri, fiecare jucătoare ratând câte două oportunităţi de a câştiga la retur: Irina, la 2-2 şi Xinyu la 6-5, aşadar jucătoarea noastră a salvat acolo două mingi de set.
În manşa a doua, Irina a salvat 4 mingi de break la 1-1, apoi a câştigat la retur şi la serviciu. Dar la 4-1 partida nu era jucată, Wang a avut o perioadă bună, Irina a intrat în binecunoscutul ciclu eroare – frustrare – eroare, astfel că scorul a devenit egal. Românca s-a redresat însă la timp, a jucat foarte bine ultimele două game-uri ale meciului, pierzând doar câte un punct în fiecare.

Irina acumulează deocamdată 30 de puncte WTA, un premiu financiar în valoare de 5.420 USD şi o va întâlni în turul 2 (R32) pe învingătoarea din partida Sophie Chang (SUA, 318) [Q] – Ajla Tomljanovic (Australia, 39) [14], care se va disputa astăzi [Ordinea de joc de marţi, mai jos].

Gabriel Lee (Talabă) a eşuat în tentativa de a câştiga prima partidă pe un tablou principal WTA:
Jasmine Paolini (Italia, 48) – Gabriela Lee (259) [Q] 6-2, 6-3 în 1h20′, după ce jucătoarea noastră şi-a pierdut serviciul de două ori în primul set, o dată în al doilea şi a ratat cele 5 oportunităţi de break pe care şi le-a creat în primul şi al treilea joc al partidei.

Astăzi (marţi) va intra în turneu şi Gabriela Ruse (55). Partida ei cu Hailey Baptiste (SUA, 124, clasament maxim: 119 WTA / 7 martie 2022, 20 de ani) a fost programată prima de pe terenul 4 şi va începe la ora 17.00. Cele două jucătoare nu s-au mai întâlnit până acum [Foto: Gabi antrenându-se ieri la Charleston].

Doi capi de serie au ieşit până acum de pe tablou:

• după tragerea la sorţi, s-a retras deţinătoarea titlului, Veronika Kudermetova (22) [8]vicecampioană în proba de dublu la WTA 1000 Miami – din cauza unei îmbolnăviri neprecizate
  • Petra Kvitova (29) [11] a abandonat în partida cu Magdalena Frech (87), la scorul de 7-6(6), 3-2, când trecuseră 1h36′ de la începul partidei, din cauza unei accidentări la coapsa stângă. În tie-break, Petra salvase primele 4 mingi de set, de la 2-6. Aceasta este cea mai importantă victorie a carierei pentru Magdalena Frech (clasată pe cel mai bun loc al carierei, 24 de ani), prima în faţa unei jucătoare din top 50 WTA.

În schimb, compatrioata Petrei,  din noul val propus de Cehia, Linda Fruhvirtova (188) [WC] şi-a reluat şirul victoriilor întrerupt în optimile WTA 1000 Miami şi a eliminat-o în primul tur pe Ana Konjuh (62): 4-6, 6-1, 6-3.

Această partidă a inaugurat noua arenă centrală a complexului din Daniel Island [videoclip, la sfârşitul articolului].

Anul trecut, Linda obţinea prima victorie din circuitul principal la Charleston, dar la turneul WTA 250, organizat în mod excepţional, pentru o singură ediţie.

Ulrikke Eikeri (283) [Q] a devenit prima jucătoare din Norvegia care câştigă un meci pe un tablou principal WTA, din 1991 încoace – Amy Jönsson, la turneul de la Pattaya, Tailanda [credit: @wta] – după o victorie în faţa Nadiiei Kichenok (-) [Q], într-o partidă dintre două jucătoare care ne sunt cunoscute, mai degrabă, din proba de dublu.