Irina Begu, încă o victorie şi astăzi va juca în optimi. Situaţia pe tablou cu 10 capi de serie încă activi

Irina Begu s-a calificat şi la ediţia actuală a WTA 500 “Credit One Charleston Open“ în turul 3 (R16), la fel ca la precedentele 5 participări aici: sferturi în 2017, 2016 şi 2015; a pierdut în această fază la ediţiile 2022 şi 2018.

Ieri a câştigat a doua partidă în două seturi, mai scurtă cu 16′, de data aceasta fără emoţiile din primul tur în setul al doilea, după ce pe primul îl câştigase cu acelaşi scor:

Irina Begu (37 WTA) [15] – Sofia Kenin (142) [WC] 6-1, 6-4 în 1h22′, după ce jucătoarea noastră şi-a câştigat toate jocurile de serviciu – a anulat cele 4 şanse de break ale campioanei de la Australian Open 2020 (şi vicecampioană la Roland Garros în acelaşi an, clasament maxim: 4 WTA / martie 2020), una în primul set şi trei în al doilea, toate în game-ul 6, imediat după ce Irina reuşise unicul break al setului al doilea. În primul, câştigase primele două jocuri în care a primit, desprinzându-se astfel la 5-0.

Credit Foto: @charlestonopen

Irina acumulează 55 de puncte WTA, un premiu financiar în valoare de 9.340 USD şi va întâlni în optimile de finală altă jucătoare din SUA – astăzi (joi) de la ora estimată 21.00, meciul 3 de pe arena centrală – pe Jessica Pegula (3) [1], care a avut BYE în primul tur (R56) şi ieri a eliminat-o pe Anna Blinkova (63): 6-2, 6-0 în 1h4′ [rezumatul video, la sfârşitul articolului].

Palmaresul direct îi este favorabil jucătoarei noastre, 2-1 [2-0 pe hard] – Credit Info: itftennis.com:

La WTA 250 Melbourne 2, Irina era 62 WTA şi Jessica, 18, iar la Roland Garros, 63, respectiv 11.

Jessica (clasată pe cel mai bun loc al carierei începând cu 24 octombrie 2022, 29 de ani) a avut un sezon foarte bun până aici, palmares victorii – înfrângeri 22-6, locul 3 şi în clasamentul WTA Race: campioană cu echipa SUA la United Cup – unde a obţinut şi cea mai importantă victorie a carierei – la Swiatek (1 WTA) -, sferturi la Australian Open, vicecampioană la WTA 500 Doha, semifinale la WTA 1000 Dubai, optimi la WTA 1000 Indian Wells şi semifinale la WTA 1000 Miami.
A mai obţinut o victorie în faţa unei adversare clasate în top 10 WTA – Maria Sakkari (7) şi a fost învinsă (în ordine) de: Kvitova (16) – la United Cup -, Azarenka (24), Swiatek (1), Krejcikova (30), Kvitova (15) şi Rybakina (7).
În schimb, la Charleston nu a trecut de turul 3 la precedentele 8 participări. A jucat în această fază, doar în 2013, 2019 şi anul trecut, atunci când era învinsă de Coco Vandeweghe (168).

Shnaider, Rogers, Dolehide, Bencic, Badosa, Keys şi Linette, ieri

Altfel, după ce luni fuseseră eliminaţi 3 capi de serie – Zhang [10], Kalinina [11], Jil Teichmann [14] – marţi au mai ieşit doi – Collins [13], Bouzkova [16] – şi ieri încă unul, în partida în care Diana Shnaider (95, clasament maxim: 90 WTA / februarie 2023, 19 ani împliniţi pe 2 aprilie) a obţinut cea mai importantă victorie a carierei – în funcţie de locul adversarei învinse – la compatrioata ei şi campioana de aici din 2021, Veronika Kudermetova (13) [5]: 6-4, 6-3 în 1h34′.
Shnaider a câştigat anul trecut 3 titluri de Grand Slam la dublu junioare şi la Roland Garros a fost vicecampioană în aceeaşi probă.
Anul acesta s-a calificat pe tabloul principal al senioarelor la Australian Open şi a mai trecut un tur.

Situaţia pe tablou:
Jucătoarele scrise cu negru – capi de serie – le vor întâlni în turul 3 – toate partidele optimilor de finală se vor disputa joi – pe cele scrise cu verde, care au eliminat capi de serie sau au avansat pe culoarele de după eliminarea acestora

Jumătatea superioară

Sfertul 1: Pegula (3 WTA) [1], Begu (37) [15], Badosa (33) [12], Kudermetova (13) [5] Shnaider (95)

Sfertul 2: Bencic (11) [4], Collins (40) [13] Rogers (44), Shuai Zhang (28) [10] Grabher (89), Alexandrova (17) [7]

Jumătatea inferioară

Sfertul 3: Linette (19) [8], Keys (22) [9], Bouzkova (36) [16] Bucşa (81) Pera (38), Kasatkina (8) [3]

Sfertul 4: Azarenka (18) [6], Kalinina (30) [11] Kalinskaya (70), Teichmann (31) [14] L. Fruhvirtova (60) Dolehide (172) [WC], Jabeur (5) [2]