Imagini din timpul semifinalelor
Credit foto: Jimie48 Tennis Photography

Madison Keys este cea care a câştigat semifinala americană de la WTA Premier 5 “Western & Southern Open“, care se dispută la Cincinnati, la fel cum câştigase şi sfertul de finală în faţa compatrioatei, Venus Williams.

În semifinala de pe jumătatea inferioară a tabloului:

Madison Keys (SUA, 18) [16] – Sofia Kenin (SUA, 22) 7-5, 6-4

Partida a durat 1h22′.
În primul set, Keys a reuşit primul break în jocul 4, Kenin l-a recuperat în al 9-lea, iar Madison a ratat două mingi de set cu returul la 5-4. A reuşit break-ul în jocul 12.
În setul doi, Kenin a avut de două ori break în faţă, pentru 3-1 şi 4-3, dar ultimele 3 jocuri ale partidei – două dintre ele la primire – au mers către Keys.

Madison Keys s-a calificat în a doua finală a sezonului – după Premier Charleston -, a 4-a pe hard (palmares: 1-2, prima de la US Open 2017) şi a 9-a a carierei (palmares: 4-4):

Jucătoarea născută la Rock Island (Illinois), în vârstă de 24 de ani, cu un clasament maxim 7 WTA / octombrie 2017, va progresa datorită celor 395 de puncte nete acumulate (585 minus 190, pentru sferturi de finală la ediţia trecută) pe locul 13, iar victoria în finală i-ar garanta revenirea în top 10 WTA, pe ultima poziţie a intervalului.

WTA Western & Southern Open Cincinnati 2019: Svetlana Kuznetsova joacă din ce în ce mai bine şi se califică în finală