..

[4 august]

Simona Halep abandonează în optimile de finală. Daria Saville elimină capul de serie 1. Hradecka / Niculescu s-au calificat în semifinale

Parcursul Simonei Halep la WTA 250 “Citi Open“, turneu care se dispută la Washington, s-a încheiat în al doilea meci pe care l-a jucat.
Ea a abandonat în setul al doilea al partidei cu Anna Kalinskaya, după ce ele îşi împărţiseră perioadele de dominare, cu un plus pentru jucătoarea născută la Moscova, în finalul primului set şi începutul celui de-al doilea.
Ambele jucătoare au suferit din cauza căldurii – au cerut time-out-uri medicale – şi a umidităţii, dar românca a fost cea care a clacat, până la urmă.
Desigur, faptul că Simona şi-a pierdut două din cele trei jocuri de serviciu – cel dintâi şi penultimul din primul set – după ce a condus cu 40-0 sau că în game-urile 2 şi 4 ale primului set a ratat mingi de break, nu poate fi pus direct pe seama căldurii, cum nici cele 5 duble greşeli comise, pe seama umidităţii.
Ci, mai degrabă, pe seama unei lipse de apetit pentru a evolua în aceste condiţii, la un turneu ceva mai mic, înaintea celor două WTA 1000 – Toronto, Cincinnati – şi a celui de Grand Slam – US Open – care urmează în calendar.
Aceasta, în condiţiile în care Kalinskaya a oferit o replică tăioasă la un turneu unde se simte bine – în 2019 juca semifinale, venită din calificări – şi ar fi fost nevoie de mult mai mult efort pentru a ţine pasul cu ea.

În partida din optimile de finală

3 imagini de la finalul partidei

Anna Kalinskaya (Rusia, 71 WTA) – Simona Halep (16 WTA) [3] 7-5, 2-0, abanadon după ce trecuseră 1h6′ de la începutul partidei.

Simona a început rău, destabilizată după jocul de serviciu pierdut, despre care am vorbit mai sus şi a pierdut iniţiativa, pe care câştigat-o de-abia la 0-4. Atunci a început o perioadă foarte bună pentru ea şi a reuşit să egaleze la 5, după ce mai întâi servise – la 3-5, joc câştigat la zero – şi apoi primise – la 4-5, joc câştigat la 30 – pentru a rămâne în set.
Acesta din urmă a fost însă şi ultimul game câştigat în meci, după ce a intervenit al doilea break, pierdut de la 40-0.
La 0-2 în setul al doilea, a mai chemat o dată medicul, după care a luat decizia de a nu mai juca.
[Punctele şi premiile financiare, în tabloul PDF de mai jos].

Dacă marţi fuseseră eliminaţi 3 capi de serie, ieri, în afara Simonei, a mai pierdut şi favorita principală:

Daria Saville (88) – Jessica Pegula (7) [1] 7-5, 6-4 în 1h38′

Despre reintrarea de bun augur în circuit, mai ales pe hard, a jucătoarei din Australia, născută la Moscova (clasament maxim:  20 WTA / august 2017, 28 de ani) – optimi, apoi sferturi la WTA 1000 Indian Wells – unde obţinea prima victorie din 2022 la o adversară clasată în top 10 şi Miami – am mai vorbit, cert este că ieri a obţinut-o, în faţa jucătoarei americane, pe a doua şi a ajuns la un total de 13 în carieră:

Credit Info: wikipedia.org

Într-o partidă din sferturile de finală ale probei de dublu, care s-a încheiat azi dimineaţă (la noi):

Monica şi Lucie, înaintea partidei din sferturi

Lucie Hradecka (22 WTA la dublu) / Monica Niculescu (40) [3] – Makenna Jones (847) / Sloane Stephens (688) [WC] (ambele SUA) 7-6(4), 3-6, [10-2] în 1h36′

Monica şi Lucie au fost de foarte multe ori adversare – pe parcursul îndelungatelor cariere –  dar niciodată partenere.

Monica (clasament maxim: 11 WTA la dublu / aprilie 2018, va împlini 35 de ani pe 25 septembrie) a făcut trei turnee bune la Washington: campioană în 2016 (/ Yanina Wickmayer), semifinalistă în 2015 şi 2017.

La ediţia actuală, Hradecka / Niculescu vor juca în semifinala de pe jumătatea superioară a tabloului cu învingătoarele din partida Jessica Pegula (12) / Erin Routliffe (Noua Zeelandă, 33) [1] – Xiyu Wang (1052) / Yue Yuan (467) (ambele China), care este programată astăzi.

Ordinea de joc – 04.08 – WTA Washington 2022

Hover deasupra butonului ”Tablouri”, Click pe tabloul pe care vreți să-l vizualizați
@ Toronto
8 - 14 aug 2022
"National Bank Open Presented by Rogers"
WTA 1000 - hard, aer liber
$ 2.697.250

Înapoi la Cuprins

..

[3 august]

Simona Halep joacă miercuri în optimi. Hradecka / Niculescu, în sferturi. Trei capi de serie eliminaţi pe tabloul de simplu

Marţi a fost decisă adversara Simonei Halep (16 WTA) [3] din optimile de finală (R16) ale WTA 250 “Citi Open“.

Simona, înaintea partidei din primul tur.
Videoclip de la antrenamentul de ieri, mai jos

Aceasta este Anna Kalinskaya (Rusia, 71), care a învins-o categoric în primul tur pe Madison Brengle (61): 6-3, 6-0 în 1h11′, după ce învingătoarea a câştigat toate game-urile de la 3-3 şi în setul al doilea, 28 din cele 40 de puncte jucate.

Partida de pe al doilea sfert al tabloului, a fost programată miercuri, a 3-a de pe terenul central, şi va începe la ora estimată 22.00.

Anna Kalinskaya (clasament maxim: 70 WTA acum două săptămâni, 23 de ani) nu a legat, în acest sezon, două sau mai multe victorii decât la primul segment al sezonului pe hard din Americi (februarie – martie): semifinale la WTA 250 Guadalajara, tur 3 la WTA 1000 Indian Wellsînvinsă de Sorana Cîrstea – şi Miami, unde s-a retras din turneu după turul al doilea, după ce obţinuse cea mai importantă victorie a carierei – a doua în faţa unei adversare din top 10 WTA – la Karolina Pliskova (8).

Cele două jucătoare nu s-au mai întâlnit până acum.
Învingătoarea o va întâlni în sferturile de finală pe cea din partida Lin Zhu (97) – Kaia Kanepi (37) [6], care este programată a 4-a de pe Grandstand, de la ora estimată 23.30.

Până acum, pe tablou au fost eliminaţi 3 capi de serie:

• pe primul sfert al tabloului: Clara Tauson (49) [8] de către Andrea Petkovic (68): 6-2, 6-2 pentru jucătoarea germană
  • pe al 3-lea sfert al tabloului: Mayar Sherif (47) [7] de către Donna Vekic (86): 6-4, 6-1 pentru jucătoarea croată
  • pe al 4-lea sfert al tabloului: Elise Mertens (30) [5] de către Liudmila Samsonova (60): 7-6(4), 6-4 pentru jucătoarea născută la Olenegorsk

Tot miercuri – meciul 5 de pe Grandstand, de la ora estimată 01.00 AM – a fost programată partida din sferturile probei de dublu:

Lucie Hradecka (22 WTA la dublu) / Monica Niculescu (40) [3]Makenna Jones (847) / Sloane Stephens (688) [WC] (ambele SUA)

Ordinea de joc – 03.08 – WTA Washington 2022

@ Toronto
$ 2.697.250

..

[2 august]

Niculescu / Hradecka s-au calificat în sferturi. Venus a pierdut. Astăzi va fi decisă adversara Simonei şi o să joace Emma

Monica Niculescu este prezentă pe tabloul de dublu alături de o veterană a circuitului, Lucie Hradecka (37 de ani, clasament maxim: 4 WTA / 2012), jucătoarea din Cehia având 26 de titluri în palmares dintre care 2 de Grand Slam.

În primul tur (R16):

Câte o jucătoare din fiecare echipă, la Washington
Monica o numeşte pe Emma în postarea de pe Instagram, “buna ei prietenă”

Lucie Hradecka (22 WTA la dublu) / Monica Niculescu (40) [3] – Emma Răducanu (-) / Clara Tauson (584) 6-4, 6-1 în 1h11′

În sferturi, Monica şi Lucie le vor întâlni pe Makenna Jones (847, 24 de ani) / Sloane Stephens (688) [WC] (ambele SUA).

Astăzi va fi decisă adversara pe care Simona Halep [victoria din primul tur] o va întâlni în optimile de finală, partida Madison Brengle (61) – Anna Kalinskaya (71), palmares direct 0-2, ambele întâlniri, pe hard, în 2018 –  a fost programată prima de pe terenul 4 şi va începe la ora 19.00.

Tot astăzi va juca în primul tur Emma Răducanu (10) [2], dar nu cu Marie Bouzkova aşa cum se trăsese la sorţi – campioana de la WTA 250 Praga [articol actualizat] retrăgându-se de pe tablou – ci cu Louisa Chirico (216), pentru prima dată în carieră. Partida este programată ultima de pe terenul central şi va începe la ora estimată 3.30 AM

Luni a revenit în circuit – după aproape un an, ultima dată juca la WTA 250 Chicago (22-28 august) – Venus Williams (-), dar fără succes, ea fiind învinsă după o partidă echilibrată de Rebecca Marino (111, clasament maxim: 38 WTA / 2011, 31 de ani) [Q]: 4-6, 6-1, 6-4 în 1h52′, după ce jucătoarea din Canada a revenit în decisiv, de la 1-4 (un break în urmă) [rezumatul video al partidei, mai jos].

Ordinea de joc – 02.08 – WTA Washington 2022

@ Toronto
$ 2.697.250

..

[1 august]

Simona Halep trece în optimile de finală, ceva mai greu decât ne-am fi aşteptat sau ne-am fi dorit

Simona a câştigat partida din primul tur (R32) al WTA 250 “Citi Open“, după o evoluţie oscilantă, la începutul partidei şi mai ales spre sfârşitul ei, atunci când a irosit un avantaj de două break-uri, înainte de a se desprinde din nou.
Între timp, a avut o evoluţie bună, dar replica adversarei deşi însoţită de câteva reuşite speciale, nu a avut constanţa necesară ca să creeze pericol. Pe acesta l-a creat însăşi Simona, cu 33 de erori neprovocate (30, adversara) şi 6 duble greşeli (0, adversara). Dar tot ea a creat şi diferenţa ce a fost hotărâtoare, la capitolul lovituri direct câştigătoare: 19-7.
La interviul de pe teren, ea a lăsat să se înţeleagă că trecerea de pe iarbă pe hard nu a fost lină. Poate să fi fost vorba şi de o relaxare prematură, rămâne să aflăm răspunsul în următorul meci.

Imagini din timpul partidei

Simona Halep (16 WTA) [3] – Cristina Bucşa (123) 6-3, 7-5

Partida a durat 1h20′.
Simona a câştigat la retur în game-ul al doilea, dar şi-a pierdut imediat serviciul la zero. Un nou break în jocul 6 a stabilit diferenţa în acest set.
În al doilea, românca s-a desprins la 5-2, cu break-uri în game-urile 1 şi 7, dar Cristina le-a recuperat pe ambele şi a egalat. În sfârşit, jucătoarea noastră s-a adunat pe final, s-a desprins din nou cu game-ul 11 câştigat la retur şi apoi a convertit a doua minge de meci, după ce pe prima o ratase cu o dublă greşeală.
Simona a câştigat 67 din punctele disputate – 36 la serviciu şi 31 la retur, iar Cristina, 49 (27/22).

Ea acumulează deocamdată 30 de puncte WTA, un premiu financiar în valoare de 4.100 USD şi o va întâlni în optimi pe învingătoarea din partida Madison Brengle (61) – Anna Kalinskaya (71), care se va disputa marţi.

Ordinea de joc – 01.08 – WTA Washington 2022

@ Toronto
$ 2.697.250

..

[1 august]

Simona Halep joacă luni în primul tur. Câteva date despre adversară

Simona Halep (16 WTA) [3] o va întâlni în primul tur (R32) al turneului WTA 250 “Citi Open“, care se dispută la Washington, pentru prima dată în carieră, pe Cristina Bucşa (123).

Simona, la Washington. Ieri s-a antrenat cu Daria Saville (foto 3)
Credit Foto: @citiopen

Partida se va disputa astăzi (luni), a fost programată prima de pe terenul central şi va începe la ora 19.00.

Jucătoarea care reprezintă Spania le-a eliminat în calificări pe:

• Kimberley Birrell (Australia, 345, fostă 154 WTA / 2019): 6-3, 3-6, 7-5 în 2h34′, după ce în decisiv a salvat două mingi de meci, la 4-5, aflată la serviciu – în prima rundă
  • Catherine McNally (SUA, 174, fostă 105 WTA / 2019): 1-6, 6-4, 7-5 în 2h6′, după ce în setul al doilea a revenit de la 1-3 şi a încheiat partida cu o serie de 11 puncte câştigătoare – în runda a doua.

Cristina Bucşa (clasament maxim: 120 WTA săptămâna trecută) a împlinit 24 de ani pe 1 ianuarie, este născută la Chişinău, a jucat pentru Moldova până în 2015 şi de atunci reprezintă Spania.
S-a calificat în trei rânduri pe tablourile principale la turnee majore: US Open 2021, Australian Open şi Roland Garros 2022, de fiecare dată a pierdut în primul tur.
Anul acesta are două victorii pe tablourile principale din circuitul WTA: la WTA 250 Lyon (hard indoor) a învins-o pe Alizé Cornet (37) şi la WTA 250 Lausanne (zgură), pe Kristina Mladenovic (116).
A mai jucat în semifinale la WTA 125 Contrexville.
Nu a legat de-a lungul carierei două victorii pe vreun tablou principal din circutul GS / WTA.
Are în palmares 4 titluri ITF – cel mai important, ITF W60 Nantes – după 9 finale. Învingătoarea o va întâlni în optimi pe cea din partida Madison Brengle (61) – Anna Kalinskaya (71).

@ Toronto
$ 2.697.250

..

[30 iulie]

Simona Halep, cap de serie 3, pe tabloul care a fost tras la sorţi. Câteva date despre turneu. Repartiţia capilor de serie

Unul dintre cele două turnee programate săptămâna aceasta, în circuitul WTA, este cel de categoria 250, “Citi Open”, care se dispută la Washington, pe hard şi este dotat cu premii în valoare de 251.750 USD.

Turneul – care se dispută în paralel cu evenimentul ATP 500 – este la cea de-a 10-a ediţie.

Finalele celor de până acum, mai jos. Anul acesta este prezentă deţinătoarea titlului, Jessica Pegula, cap de serie 1. De asemenea, a venit şi campioana din 2015, Sloane Stephens.

Pe tabloul compus din 32 de jucătoare [în format PDF, mai jos] regăsim una singură din România, pe Simona Halep (16), cap de serie 3.
Ea va juca pentru a doua oară aici, în 2017 câştiga două partide pentru sferturi de finală, înainte de a fi învinsă de viitoarea campioană, Ekaterina Makarova.

Anul acesta, jucătoarea noastră a fost distribuită pe al doilea sfert al tabloului, prima optime şi va întâlni în primul tur (R32) o jucătoare care va promova din calificări.

Ieri ea s-a antrenat cu Emma Răducanu, care o va întâlni în primul tur pe Marie Bouzkova, care astăzi joacă în semifinale la WTA 250 Praga [videoclip, mai jos]