Simona Halep joacă miercuri în optimi. Hradecka / Niculescu, în sferturi. Trei capi de serie eliminaţi pe tabloul de simplu

Marţi a fost decisă adversara Simonei Halep (16 WTA) [3] din optimile de finală (R16) ale WTA 250 “Citi Open“.

Simona, înaintea partidei din primul tur.
Videoclip de la antrenamentul de ieri, mai jos

Aceasta este Anna Kalinskaya (Rusia, 71), care a învins-o categoric în primul tur pe Madison Brengle (61): 6-3, 6-0 în 1h11′, după ce învingătoarea a câştigat toate game-urile de la 3-3 şi în setul al doilea, 28 din cele 40 de puncte jucate.

Partida de pe al doilea sfert al tabloului, a fost programată miercuri, a 3-a de pe terenul central, şi va începe la ora estimată 22.00.

Anna Kalinskaya (clasament maxim: 70 WTA acum două săptămâni, 23 de ani) nu a legat, în acest sezon, două sau mai multe victorii decât la primul segment al sezonului pe hard din Americi (februarie – martie): semifinale la WTA 250 Guadalajara, tur 3 la WTA 1000 Indian Wellsînvinsă de Sorana Cîrstea – şi Miami, unde s-a retras din turneu după turul al doilea, după ce obţinuse cea mai importantă victorie a carierei – a doua în faţa unei adversare din top 10 WTA – la Karolina Pliskova (8).

Cele două jucătoare nu s-au mai întâlnit până acum.
Învingătoarea o va întâlni în sferturile de finală pe cea din partida Lin Zhu (97) – Kaia Kanepi (37) [6], care este programată a 4-a de pe Grandstand, de la ora estimată 23.30.

Până acum, pe tablou au fost eliminaţi 3 capi de serie:

• pe primul sfert al tabloului: Clara Tauson (49) [8] de către Andrea Petkovic (68): 6-2, 6-2 pentru jucătoarea germană
  • pe al 3-lea sfert al tabloului: Mayar Sherif (47) [7] de către Donna Vekic (86): 6-4, 6-1 pentru jucătoarea croată
  • pe al 4-lea sfert al tabloului: Elise Mertens (30) [5] de către Liudmila Samsonova (60): 7-6(4), 6-4 pentru jucătoarea născută la Olenegorsk

Tot miercuri – meciul 5 de pe Grandstand, de la ora estimată 01.00 AM – a fost programată partida din sferturile probei de dublu:

Lucie Hradecka (22 WTA la dublu) / Monica Niculescu (40) [3]Makenna Jones (847) / Sloane Stephens (688) [WC] (ambele SUA)