Într-o partidă contând pentru turul 1 (R56) al turneului WTA Premier 5 “Dubai Duty Free Tennis Championships”:

Sofia Kenin (SUA, 37 WTA) – Mihaela Buzărnescu (29 WTA) 6-3, 6-0

Partida a durat 1h13′.
Mihaela nu a ţinut pasul decât până la 3-2 pentru ea, în primul set, de acolo Kenin câştigând toate jocurile – 10 la număr – până la sfârşitul partidei.
Românca nu şi-a creat decât o singură oportunitate de break, în jocul 5 al setului 2, dar şi-a pierdut serviciul de două ori în primul set şi de trei ori în al doilea.
Ea a încheiat partida cu două duble greşeli, în total patru, în acest ultim joc.

O partidă tristă pentru noi, atât de coborât a fost nivelul Mihaelei, care nu se regăseşte deloc. O mişcare greoaie pe teren – sechele ale accidentării? – imprecizie, dar mai ales o totală lipsă de încredere în forţele proprii.

Mihaela înregistrează astfel cel de-al 8-lea eşec consecutiv la primul meci, în circuitele GS / WTA / WTA 125k cărora li se adaugă cele două înfrângeri din întâlnirea de Fed Cup cu Cehia.
Ultima ei victorie – a 6-a dintr-o serie de invincibilitate, căci îngloba titlul de la Premier San José – a fost cea din primul tur al Premier 5 Montréal, urmată de accidentarea gravă în partida din turul 2, care i-a frânt zborul.

Mihaela părăseşte proba de simplu a turneului cu 1 punct WTA şi cu un premiu financiar în valoare de 7.835 USD.
Clasamentul nu-i va fi grav afectat după acest turneu.

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!