Ana Bogdan şi Monica Niculescu / Kimberley Zimmermann joacă miercuri în optimi. Sania Mirza a disputat ultimul meci al carierei. Alţi 3 capi de serie eliminaţi. Tabloul înaintea optimilor de finală

Miercuri, la WTA 1000 „Dubai Duty Free Championships” [şi articolul actualizat], au fost programate meciurile celor două jucătoare din România – Ana Bogdan şi Monica Niculescu – prezente în optimile de finală pe cele două tablouri.

• în primul meci de pe terenul central, de la ora 10.00:

Ana Bogdan (75 WTA) [Q]Jessica Pegula (3) [3], palmares direct: 0-2 (ambele pe iarbă) – Credit Info itftennis.com:

Jessica Pegula (clasată pe cel mai bun loc al carierei, va împlini 29 de ani poimâine, pe 24) are un palmares victorii – înfrângeri anul acesta: 12-3.
Cea de ieri din turul 2 (R32), BYE în primul – 6-2, 5-7, 6-1 în 2h7′ cu Viktoriya Tomova (99) [Q] – a fost precedată de 3 pentru finala WTA 500 Doha, 4 pentru sferturile Australian Open şi 4 pentru titlul cu echipa SUA la United Cup.
Două dintre aceste victorii au fost la adversare din top 10: Iga Swiatek (1) la United Cup şi Maria Sakkari (7) în semifinalele WTA 500 Doha.
A fost învinsă de Petra Kvitova (16) (la United Cup), Victoria Azarenka (24) şi Iga Swiatek (1).

• în ultimul meci de pe terenul 3, de la ora estimată 16.30:

Monica, aseară, la petrecerea jucătoarelor
Credit Foto: Jimmie48 Tennis Photography

Monica Niculescu (41 WTA la dublu) / Kimberley Zimmermann (Belgia, 39) – Anastasia Pavlyuchenkova (Rusia, 51) / Elena Rybakina (Kazahstan, 114)

Altfel, Sania Mirza a jucat ieri ultima partidă a carierei – ştiam că acesta va fi cel din urmă turneu al ei – în echipă cu Madison Keys. În plus, faţă de cele ce scriam atunci, în articolul de ieri, însoţit de fotografii, de pe site-ul WTA, este prezentată cariera ei.

Cât despre tabloul de simplu, celor 3 capi de serie care ieşiseră până ieri – Veronika Kudermetova [10], Beatriz Haddad Maia [11], Ekaterina Alexandrova [16] (s-a retras) – li s-au adăugat alţi 3, în partidele din turul 2 (R32):

Barbora Krejcikova (30) – Daria Kasatkina (8 WTA) [7] 6-4, 4-6, 7-5 în 2h35′, după ce jucătoarea din Cehia a salvat 4 mingi de meci, în decisiv, la 4-5, aflată la retur.
Aceasta a fost pentru Barbora a 8-a victorie a carierei în faţa unei adversare clasate în top 10 WTA, prima din 2023.

Karolina Pliskova (18) – Maria Sakkari (7) [6] 6-1, 6-2 în 1h9′
Aceasta a fost pentru jucătoarea din Cehia a 38-a victorie a carierei în faţa unei adversare clasate în top 10 WTA, prima din 2023.

Madison Keys (23) – Caroline Garcia (5) [4] 7-5, 6-4 în 1h48′
Aceasta a fost pentru jucătoarea din SUA a 11-a victorie a carierei în faţa unei adversare clasate în top 5 WTA, a 23-a în faţa uneia din top 10.

Astfel, 10 capi de serie vor juca în optimile de finală, care se vor disputa astăzi (miercuri) [Ordinea de joc, repartiţia capilor de serie şi tablourile în format PDF actualizate, mai jos].

Iga Swiatek (1) [1] s-a încadrat în norma obişnuită a scorurilor cu care câştigă: 6-1, 6-1 în 1h12′ cu Leylah Fernandez (37) şi o va întâlni – de la ora estimată 13.00 – pe Liudmila Samsonova (13) [14], pe care o învingea foarte greu în prima lor întâlnire, din semifinalele WTA 500 Stuttgart 2022 (zgură, indoor).

Jucătoarele scrise cu negru (capi de serie) sau cele scrise cu verde (care au eliminat capi de serie sau au avansat pe culoarele de după eliminarea acestora) se vor întâlni în optimi:

Jumătatea superioară

Sfertul 1: Swiatek (1 WTA) [1], Samsonova (13) [14], Kudermetova (11) [10] Kalinina (33), Sakkari (7) [6] Pliskova (18)

Sfertul 2: Garcia (5)[4] Keys (23), Azarenka (14) [15], Rybakina (10) [9], Gauff (6) [5]

Jumătatea inferioară

Sfertul 3: Bencic (9) [8], Haddad (12) [11] Cîrstea (70) Muchova (112) [SR], Alexandrova (18) [16] Liu (57)[LL] Rogers (45) Bogdan (75), Pegula (3) [3]

Sfertul 4: Kasatkina (8) [7] Krejcikova (30), Kvitova (15) [12], Ostapenko (20) [13], Sabalenka (2) [2]