Ana Bogdan a câştigat şi a doua partidă la WTA 1000 „Dubai Duty Free Championships” [şi articolul actualizat] şi s-a calificat astfel pentru prima dată în optimile de finală ale unui turneu de această categorie.

În turul 2 (R32) a făcut o partidă foarte bună, a rezistat asaltului la care a fost supusă de Shelby Rogers în primul set, revenind de trei ori de la un break în urmă, iar din tie-break a preluat definitiv iniţiativa. Motivată la maxim – cu strigăte de izbândă după fiecare punct – dar şi precisă, a dominat mai multe schimburi de pe linia de fund – aşa cum au fost majoritatea în meci – decât adversara ei:

Ana Bogdan (75 WTA) [Q] – Shelby Rogers (45) 7-6(3), 6-3

Partida a durat 2h7′.
În primul set Ana a avut în trei rânduri un break în urmă, dar le-a recuperat pe fiecare, ultima oară la 5-6 şi 15-30, cu trei puncte câştigate la rând. În tie-break a luat conducerea după 1-1 şi de la 4-3 nu a mai pierdut niciun punct.
A început şi a încheiat setul al doilea cu un break şi între timp a anulat singurele două şanse de a câştiga la retur ale lui Rogers, ambele în game-ul 6.
Ana a câştigat 86 din punctele disputate, iar Shelby, 72.
Aceasta a fost prima lor întâlnire.

Ana acumulează deocamdată 135 de puncte WTA (105 pentru prezenţa în optimi şi 30 în calificări) – avea doar unul de apărat, aşa că va progresa cu certitudine printre primele 60 de jucătoare ale ierarhiei -, un premiu financiar în valoare de 31.650 USD şi o va întâlni în optimile de finală pe Jessica Pegula (3) [3], care are un palmares victorii – înfrângeri 12-3 în acest sezon, dar în ultima a pierdut un set în partida cu Viktoriya Tomova (99) [Q]: 6-2, 5-7, 6-1 în 2h7′, după ce învingătoarea revenise de la 2-5 în setul al doilea şi salvase primele 6 mingi de set.

Palmaresul direct îi este favorabil jucătoarei din SUA, 2-0 (ambele pe iarbă) – Credit Info itftennis.com: