Singurul turneu WTA al săptămânii viitoare este cel de categoria Premier, „Nature Valley International”, care se dispută pe iarbă, la Eastbourne şi este dotat cu o contribuţie financiară totală în valoare de 998.712 USD.

Turneul WTA – concomitent se dispută şi un eveniment ATP 250 Series – se afă la cea de-a 45-a ediţie.
La sfârşitul ştirii, finalele de până acum, cu Monica Niculescu / Klara Zakopalova şi Irina Begu / Mihaela Buzărnescu, vicecampioane la dublu în 2013, respectiv 2018.

Deţinătoarea titlului la simpluCaroline Wozniacki – a venit şi la actuala ediţie, cap de serie 11, la fel şi campioanele din proba de dublu, Gabriela Dabrowski / Yifan Xu.

Trei jucătoare românce sunt prezente pe cele două tablouri.

  • pe cel de simplu, compus din 56 de jucătoare, primii 8 capi de serie au BYE în primul tur:  Simona Halep (8 WTA) – cap de serie 6, invitată – şi Mihaela Buzărnescu (42 WTA).

Simona o va întâlni în turul 2 (R32) pe învingătoarea din partida: Camila Giorgi (Italia, 39) – Su-Wei Hsieh (Taipei, 28)

Mihaela va juca în primul tur (R56) cu Jelena Ostapenko (Letonia, 37, clasament maxim: 5 WTA / martie 2018, 22 de ani)

Palmaresul direct între cele două jucătoare este egal: 2-2

Credit Info: itftennis.com

Învingătoarea o va întâlni în turul 2 pe Sloane Stephens (SUA, 9) [7]

  • pe cel de dublu – compus din 16 echipe – cele două jucătoare românce prezente formează o echipă, care le va întâlni astăzi în optimile de finală – pe terenul central, nu mai devreme de ora 18.00 – tocmai pe deţinătoarele titlului şi favoritele principale:

Simona Halep (299 WTA la dublu) / Raluca Olaru (44) – Gabriela Dabrowski (Canada, 10) / Yifan Xu (China, 10) [1]

*

Capii de serie sunt repartizaţi astfel pe tabloul de simplu:

Jumătatea superioară

Sfertul 1

  • optimea 1: Barty [1], Konta [14]
  • optimea 2: Sevastova [9], Svitolina [5]

Sfertul 2

  • optimea 1: Kerber [4, WC], Görges [15]
  • optimea 2: Q. Wang [12], Halep [6, WC]

Jumătatea inferioară

Sfertul 3

  • optimea 1: Sabalenka [8], Wozniacki [11]
  • optimea 2: Kontaveit [16], Bertens [3]

Sfertul 4

  • optimea 1: Stephens [7] (Buzărnescu), Bencic [10]
  • optimea 2: Vondrousova [13], Ka. Plíšková [2]

*

Tabloul de Simplu – WTA Nature Valley International Eastbourne 2019

Tabloul de Dublu – WTA Nature Valley International Eastbourne 2019

*

1974 United States Chris Evert United Kingdom Virginia Wade 7–5, 6–4
1975 United Kingdom Virginia Wade United States Billie Jean King 7–5, 4–6, 6–4
1976 United States Chris Evert (2) United Kingdom Virginia Wade 8–6, 6–3
1977 Not played
1978 United States Martina Navratilova United States Chris Evert 6–4, 4–6, 9–7
1979 United States Chris Evert (3) United States Martina Navratilova 7–5, 5–7, 13–11
1980 United States Tracy Austin Australia Wendy Turnbull 7–6(7–3), 6–2
1981 United States Tracy Austin (2) United States Andrea Jaeger 6–3, 6–4
1982 United States Martina Navratilova (2) Czechoslovakia Hana Mandlíková 6–4, 6–3
1983 United States Martina Navratilova (3) Australia Wendy Turnbull 6–1, 6–1
1984 United States Martina Navratilova (4) United States Kathy Jordan 6–4, 6–1
1985 United States Martina Navratilova (5) Czechoslovakia Helena Suková 6–4, 6–3
1986 United States Martina Navratilova (6) Czechoslovakia Helena Suková 3–6, 6–3, 6–4
1987 Czechoslovakia Helena Suková United States Martina Navratilova 7–6(7–5), 6–3
1988 United States Martina Navratilova (7) Soviet Union Natasha Zvereva 6–2, 6–2
1989 United States Martina Navratilova (8) Italy Raffaella Reggi 7–6(7–2), 6–2
1990 United States Martina Navratilova (9) United States Gretchen Magers 6–0, 6–2
1991 United States Martina Navratilova (10) Spain Arantxa Sánchez Vicario 6–4, 6–4
1992 United States Lori McNeil United States Linda Harvey Wild 6–4, 6–4
1993 United States Martina Navratilova (11) Netherlands Miriam Oremans 2–6, 6–2, 6–3
1994 United States Meredith McGrath United States Linda Harvey Wild 6–2, 6–4
1995 France Nathalie Tauziat United States Chanda Rubin 3–6, 6–0, 7–5
1996 United States Monica Seles United States Mary Joe Fernández 6–0, 6–2
1997
Czech Republic Jana Novotná vs. Spain Arantxa Sánchez Vicario
6–5, abandoned (rain); prize shared[10]
1998 Czech Republic Jana Novotná Spain Arantxa Sánchez Vicario 6–1, 7–5
1999 Belarus Natasha Zvereva France Nathalie Tauziat 0–6, 7–5, 6–3
2000 France Julie Halard-Decugis Belgium Dominique Van Roost 7–6(7–4), 6–4
2001 United States Lindsay Davenport Spain Magüi Serna 6–2, 6–0
2002 United States Chanda Rubin Russia Anastasia Myskina 6–1, 6–3
2003 United States Chanda Rubin (2) Spain Conchita Martínez 6–4, 3–6, 6–4
2004 Russia Svetlana Kuznetsova Slovakia Daniela Hantuchová 2–6, 7–6(7–2), 6–4
2005 Belgium Kim Clijsters Russia Vera Dushevina 7–5, 6–0
2006 Belgium Justine Henin-Hardenne Russia Anastasia Myskina 4–6, 6–1, 7–6(7–5)
2007 Belgium Justine Henin (2) France Amélie Mauresmo 7–5, 6–7(4–7), 7–6(7–2)
2008 Poland Agnieszka Radwańska Russia Nadia Petrova 6–4, 6–7(11–13), 6–4
2009 Denmark Caroline Wozniacki France Virginie Razzano 7–6(7–5), 7–5
2010 Russia Ekaterina Makarova Belarus Victoria Azarenka 7–6(7–5), 6–4
2011 France Marion Bartoli Czech Republic Petra Kvitová 6–1, 4–6, 7–5
2012 Austria Tamira Paszek Germany Angelique Kerber 5–7, 6–3, 7–5
2013 Russia Elena Vesnina United States Jamie Hampton 6–2, 6–1
2014 United States Madison Keys Germany Angelique Kerber 6–3, 3–6, 7–5
2015 Switzerland Belinda Bencic Poland Agnieszka Radwańska 6–4, 4–6, 6–0
2016 Slovakia Dominika Cibulková Czech Republic Karolína Plíšková 7–5, 6–3
2017 Czech Republic Karolína Plíšková Denmark Caroline Wozniacki 6–4, 6–4
2018 Denmark Caroline Wozniacki (2) Belarus Aryna Sabalenka 7–5, 7–6(7–5)

*

1975 United States Julie Anthony
Soviet Union Olga Morozova
Australia Evonne Goolagong
United States Peggy Michel
6–2, 6–4
1976
United States Chris Evert / United States Martina Navratilova vs.
Soviet Union Olga Morozova / United Kingdom Virginia Wade
6–4, 1–1 abandoned
due to rain
1977 Not held
1978 United States Chris Evert
Netherlands Betty Stöve
United States Billie Jean King
United States Martina Navratilova
6–4, 6–7, 7–5
1979 Netherlands Betty Stöve (2)
Australia Wendy Turnbull
South Africa Ilana Kloss
United States Betty Ann Grubb-Stuart
6–2, 6–2
1980 United States Kathy Jordan
United States Anne Smith
United States Pam Shriver
Netherlands Betty Stöve
6–4, 6–1
1981 United States Martina Navratilova
United States Pam Shriver
United States Kathy Jordan
United States Anne Smith
6–7, 6–2, 6–1
1982 United States Martina Navratilova (2)
United States Pam Shriver (2)
United States Kathy Jordan
United States Anne Smith
6–3, 6–4
1983 United States Martina Navratilova (3)
United States Pam Shriver (3)
United Kingdom Jo Durie
United Kingdom Anne Hobbs
6–1, 6–0
1984 United States Martina Navratilova (4)
United States Pam Shriver (4)
United Kingdom Jo Durie
United States Ann Kiyomura
6–4, 6–2
1985 United States Martina Navratilova (5)
United States Pam Shriver (5)
United States Kathy Jordan
Australia Elizabeth Sayers Smylie
7–5, 6–4
1986 United States Martina Navratilova (6)
United States Pam Shriver (6)
West Germany Claudia Kohde-Kilsch
Czechoslovakia Helena Suková
6–2, 6–4
1987 Soviet Union Svetlana Parkhomenko
Soviet Union Larisa Savchenko
South Africa Rosalyn Fairbank
Australia Elizabeth Sayers Smylie
7–6(7–5), 4–6, 7–5
1988 West Germany Eva Pfaff
Australia Elizabeth Sayers Smylie
New Zealand Belinda Cordwell
South Africa Dinky Van Rensburg
6–3, 7–6(8–6)
1989 United States Katrina Adams
United States Zina Garrison
Czechoslovakia Jana Novotná
Czechoslovakia Helena Suková
6–3, retired
1990 Soviet Union Larisa Savchenko (2)
Soviet Union Natasha Zvereva
United States Patty Fendick
United States Zina Garrison
6–4, 6–3
1991 Soviet Union Larisa Savchenko (3)
Soviet Union Natasha Zvereva (2)
United States Gigi Fernández
Czechoslovakia Jana Novotná
2–6, 6–4, 6–4
1992 Czechoslovakia Jana Novotná
Latvia Larisa Neiland
United States Mary Joe Fernández
United States Zina Garrison
6–0, 6–3
1993 United States Gigi Fernández
Belarus Natasha Zvereva (3)
Czech Republic Jana Novotná
Latvia Larisa Neiland
2–6, 7–5, 6–1
1994 United States Gigi Fernández (2)
Belarus Natasha Zvereva (4)
Argentina Inés Gorrochategui
Czech Republic Helena Suková
6–7(4–7), 6–4, 6–3
1995 Czech Republic Jana Novotná (2)
Spain Arantxa Sánchez Vicario
United States Gigi Fernández
Belarus Natasha Zvereva
0–6, 6–3, 6–4
1996 Czech Republic Jana Novotná (3)
Spain Arantxa Sánchez Vicario (2)
United States Rosalyn Fairbank Nideffer
United States Pam Shriver
4–6, 7–5, 6–4
1997
United States Nicole Arendt / Netherlands Manon Bollegraf vs.
United States Lori McNeil / Czech Republic Helena Suková
Cancelled
1998 South Africa Mariaan de Swardt
Czech Republic Jana Novotná (4)
Spain Arantxa Sánchez Vicario
Belarus Natasha Zvereva
6–1, 6–3
1999 Switzerland Martina Hingis
Russia Anna Kournikova
Czech Republic Jana Novotná
Belarus Natasha Zvereva
6–4, retired
2000 Japan Ai Sugiyama
France Nathalie Tauziat
United States Lisa Raymond
Australia Rennae Stubbs
2–6, 6–3, 7–6(7–3)
2001 United States Lisa Raymond
Australia Rennae Stubbs
Zimbabwe Cara Black
Russia Elena Likhovtseva
6–2, 6–2
2002 United States Lisa Raymond (2)
Australia Rennae Stubbs (2)
Zimbabwe Cara Black
Russia Elena Likhovtseva
6–7(5–7), 7–6(8–6), 6–2
2003 United States Lindsay Davenport
United States Lisa Raymond (3)
United States Jennifer Capriati
Spain Magüi Serna
6–3, 6–2
2004 Australia Alicia Molik
Spain Magüi Serna
Russia Svetlana Kuznetsova
Russia Elena Likhovtseva
6–4, 6–4
2005 United States Lisa Raymond (4)
Australia Rennae Stubbs (3)
Russia Elena Likhovtseva
Russia Vera Zvonareva
6–3, 7–5
2006 Russia Svetlana Kuznetsova
France Amélie Mauresmo
South Africa Liezel Huber
United States Martina Navratilova
6–2, 6–4
2007 United States Lisa Raymond (5)
Australia Samantha Stosur
Czech Republic Květa Peschke
Australia Rennae Stubbs
6–7(5–7), 6–4, 6–3
2008 Zimbabwe Cara Black
United States Liezel Huber
Czech Republic Květa Peschke
Australia Rennae Stubbs
2–6, 6–0, [10–8]
2009 Uzbekistan Akgul Amanmuradova
Japan Ai Sugiyama (2)
Australia Samantha Stosur
Australia Rennae Stubbs
6–4, 6–3
2010 United States Lisa Raymond (6)
Australia Rennae Stubbs (4)
Czech Republic Květa Peschke
Slovenia Katarina Srebotnik
6–2, 2–6, [13–11]
2011 Czech Republic Květa Peschke
Slovenia Katarina Srebotnik
United States Liezel Huber
United States Lisa Raymond
6–3, 6–0
2012 Spain Nuria Llagostera Vives
Spain María José Martínez Sánchez
United States Liezel Huber
United States Lisa Raymond
6–4, ret.
2013 Russia Nadia Petrova
Slovenia Katarina Srebotnik (2)
Romania Monica Niculescu
Czech Republic Klára Zakopalová
6–3, 6–3
2014 Chinese Taipei Chan Hao-ching
Chinese Taipei Chan Yung-jan
Switzerland Martina Hingis
Italy Flavia Pennetta
6–3, 5–7, [10–7]
2015 France Caroline Garcia
Slovenia Katarina Srebotnik (3)
Chinese Taipei Chan Yung-jan
China Zheng Jie
7–6(7–5), 6–2
2016 Croatia Darija Jurak
Australia Anastasia Rodionova
Chinese Taipei Chan Hao-ching
Chinese Taipei Chan Yung-jan
5–7, 7–6(7–4), [10–6]
2017 Chinese Taipei Chan Yung-jan (2)
Switzerland Martina Hingis (2)
Australia Ashleigh Barty
Australia Casey Dellacqua
6–3, 7–5
2018 Canada Gabriela Dabrowski
China Xu Yifan
Romania Irina-Camelia Begu
Romania Mihaela Buzărnescu
6–3, 7–5

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.