Simona şi Angelique, în timpul partidelor de ieri
Credit Foto: Jimmie48 Tennis Photography
La sfârşitul ştirii, videoclip cu lovitura zilei, care a aparţinut Simonei

Finala celui de-al doilea sfert al tabloului WTA Premier “Nature Valley International”, care se dispută la Eastbourne, este programată astăzi în al doilea meci de pe terenul central – va începe cel mai devreme la ora 14.30 – şi va fi:

Simona Halep (7 WTA) [6, WC] Angelique Kerber (Germania, 5, clasament maxim: 1 WTA / septembrie 2016 – 34 de săptămâni în 3 serii – 31 de ani) [4, WC]

Palmares direct: 6-4

Credit Info: itftennis.com

Simona Halep s-a calificat pentru a 6-a oară în sferturile de finală, în 2019, după Premier Doha – a continuat până în finală -, Premier 5 Dubai, Premier Mandatory Miami – semifinale -, Premier Mandatory Madrid – finală – şi Roland Garros.

Angelique Kerber ocupă locul 11 în clasamentul sezonului, “Porsche Race Singles” cu un palmares victorii – înfrângeri: 21-10.

Cea mai bună performanţă  în 2019 este finala jucatăşi pierdută – la Premier Mandatory Indian Wells. S-a mai calificat în semifinale la Premier Doha, International Monterrey şi Mallorca [iarbă, săptămâna trecută, învinsă de Belinda Bencic (13)], în sferturi la Premier Sydney şi Stuttgart (după câte o victorie), în optimi la Australian Open şi Premier 5 Dubai (după o victorie). La Premier Mandatory Madrid a pierdut în turul 2 (R32) şi la Roland Garros, în primul (R128).
Cea mai bine clasată jucătoare pe care a învins-o: Aryna Sabalenka (9) – optimi Indian Wells
Cea mai slab clasată jucătoare în faţa căreia a pierdut: Anastasia Potapova (81) – Roland Garros

La Eastbourne 2019 a eliminat-o în optimi pe Rebbeca Peterson (Suedia, 66): 7-6(4), 6-0 în 1h17′ – după ce a salvat două mingi de set, la 4-5 – aflată la serviciu şi în turul 2 pe Samantha Stosur (Australia, 132) [Q]: 6-4, 6-4 în 1h21′.

Kerber joacă pentru a 6-a oară la Eastbourne – 2012 (finală), ’13 (optimi), ’14 (finală), ’17 (sferturi), ’18 (semifinale).