Jessica Pegula continuă să elimine campioane de Grand Slam. Este în finală, dar ultima adversară nu-i este încă decisă. A fost completată şi lista echipelor de dublu pentru WTA Finals

Jessica Pegula este prima jucătoare calificată în finala WTA 1000 “Guadalajara Open Akron” (hard, outdoor).

În semifinala de pe jumătatea superioară a tabloului, ea a eliminat la acest turneu a 4-a campioană de Grand Slam, din tot atâtea partide jucate, primele 3, Elena Rybakina, Bianca Andreescu şi Sloane Stephens:

Jessica Pegula (5 WTA) [3] – Victoria Azarenka (37) 7-6(3), 6-1 în 1h29′, după ce jucătoarea din SUA a revenit în primul set de la 1-4 – un break în urmă – iar după rebreak-ul ei din al 7-lea game nu au mai fost alte şanse de nicio parte de a câştiga la retur. În tie-break, Jessica s-a desprins de la 3-3, apoi şi-a continuat dominarea în setul al doilea, cu două game-uri câştigate la primire şi fără să aibă de înfruntat vreo minge de break [rezumatul video al partidei, mai jos].

Jessica Pegula (clasată pe cel mai bun loc al carierei, 28 de ani împliniţi pe 24 februarie) s-a calificat astfel în a doua finală a sezonului – prima tot la un turneu WTA 1000 (Premier Mandatory), Madrid -, a 3-a pe hard – palmares 1-1, singurul titlu al carierei este cel de la WTA 250 Washington 2019 – şi a 5-a în total [0-1 pe zgură, 0-1 pe carpetă, suprafaţă pe care juca prima finală a carierei, la WTA 250 Quebec City 2018]: 0-1 WTA 1000, 1-2 WTA 250.

Jessica a câştigat sâmbătă a 40-a partida în 2022, fiind depăşită sau egală cu Iga Swiatek – 64 de victorii, Ons Jabeur – 46 şi Daria Kasatkina – 40.
În schimb, la capitolul partide câştigate la turnee WTA 1000, are cele mai multe victorii – 38 – în ultimele două sezoane, înaintea Igăi, cu 36.

Primul set al semifinalei de pe jumătatea inferioară a tabloului a durat atât de mult – 1h23′ – încât partida a fost prinsă în urmă de ploaie şi va fi reluată astăzi de la ora 21.00, de la scorul:

Maria Sakkari (6 WTA) [4] Marie Bouzkova (38) 7-5, după ce scorul la break-uri a fost 2-1, iar fiecare a anulat alte 7 mingi de break ale adversarei. În primul game, Sakkari a salvat 5, iar Bouzkova a salvat 7, la 4-5, care au fost şi mingi de set.
Maria a ajuns astfel la un total de 34 mingi de break salvate la acest turneu, fiind la egalitate pe primul loc cu Pegula la Madrid şi Kasatkina, la Roma.

[Surse primare Info: wtatennis.com, @OptaAce]

Indiferent pe cine va întâlni Jessica în finală, palmaresul direct este 1-3 [1-2 pe hard] cu fiecare potenţială adversară [Credit Info: itftennis.com]:

Finala va începe cel mai devreme la ora 2.00 AM.

A fost decisă şi a 8-a echipă – primele 5, a 6-a, a 7-a – care va participa la Turneul Final WTA în proba de dublu.

Anna Danilina (Kazahstan, 19 WTA la dublu) / Beatriz Haddad Maia (Brazilia, 22) şi-au asigurat prezenţa, după ce s-au calificat ieri în finala turneului de la Guadalajara, după o victorie în faţa favoritelor principale, Barbora Krejcikova (2) / Katerina Siniakova (1) [1]: 6-2, 5-7, [10-7].
Cele două perechi se întâlniseră anul acesta şi în finala Australian Open, atunci câştiga cea din Cehia, tot în trei seturi (întregi), după ce îl pierduse pe primul.
La fel ca în proba de simplu, adversarele le vor fi decise duminică, zi în care se va disputa şi finala [sesiunea începe la ora 21.00]: