WTA Hobart 2020: Sorana Cîrstea, adversara din primul tur. Analiză succintă a tabloului de simplu. Câteva date despre turneu

0
7
HOBART, AUSTRALIA - JANUARY 12: Sorana Cirstea of Romania plays a backhand during her match against Irina-Camelia Begu of Romania on day two of the 2020 Hobart International at Domain Tennis Centre on January 12, 2020 in Hobart, Australia. (Photo by Steve Bell/Getty Images)

Embed from Getty Images

Sorana Cîrstea, care ceva mai devreme câştigase partida din runda finală a calificărilor turneului de categoria WTA International, “Hobart International”, a fost repartizată pe al doilea sfert (optimea a doua) al tabloului principal şi va disputa în primul tur (R32) partida:

Sorana Cîrstea (74 WTA) [Q]Kristyna Pliskova (66, clasament maxim: 35 WTA / iulie 2017, 27 de ani)

Palmares direct: 1-0

Sorana a câştigat în primul tur (R164) al Australian Open 2013: 1-6, 6-3, 6-2

Kristyna juca săptămâna trecută în primul tur al International cu Irina, promovată din calificări

Capii de serie au fost repartizaţi astfel pe tabloul compus din 32 de jucătoare:

Jumătatea superioară

Sfertul 1: Mertens [1], Peterson [7]

Sfertul 2: Rybakina [3], Garcia [8] (Cîrstea)

Jumătatea inferioară

Sfertul 3: Linette [6], Shuai Zhang [4]

Sfertul 4: Kudermetova [5], Muguruza [2, WC]

Tabloul de Simplu – WTA Hobart 2020

Turneul este la cea de-a 27-a ediţie, finalele de până acum, în continuare, cu Monica Niculescu şi Mihaela Buzărnescu, finaliste la simplu în 2017 şi 2018, Irina Begu / Monica Niculescu, Monica Niculescu / Klara Zakopalova, Raluca Olaru / Olga Savchuk, campioane la dublu în 2012, 2014 şi 2017 şi Ruxandra Dragomir / Virginia Ruano Pascual, Chan Yung-jan / Monica Niculescu, Vitalia Diatchenko / Monica Niculescu, vicecampioane în 2001, 2010 şi 2015.

1994 Japan Mana Endo Australia Rachel McQuillan 6–1, 6–7 (1–7), 6–4
1995 Georgia (country) Leila Meskhi China Li Fang 6–2, 6–3
1996 France Julie Halard-Decugis Japan Mana Endo 6–1, 6–2
1997 Belgium Dominique van Roost United States Marianne Werdel Witmeyer 6–3, 6–3
1998 Switzerland Patty Schnyder Belgium Dominique van Roost 6–3, 6–2
1999 United States Chanda Rubin Italy Rita Grande 6–2, 6–3
2000 Belgium Kim Clijsters United States Chanda Rubin 2–6, 6–2, 6–2
2001 Italy Rita Grande United States Jennifer Hopkins 0–6, 6–3, 6–3
2002 Slovakia Martina Suchá Spain Anabel Medina Garrigues 7–6 (9–7), 6–1
2003 Australia Alicia Molik United States Amy Frazier 6–2, 4–6, 6–4
2004 United States Amy Frazier Japan Shinobu Asagoe 6–3, 6–3
2005 China Zheng Jie Argentina Gisela Dulko 6–2, 6–0
2006 Netherlands Michaëlla Krajicek Czech Republic Iveta Benešová 6–2, 6–1
2007 Russia Anna Chakvetadze Russia Vasilisa Bardina 6–3, 7–6 (7–3)
2008 Greece Eleni Daniilidou Russia Vera Zvonareva walkover
2009 Czech Republic Petra Kvitová Czech Republic Iveta Benešová 7–5, 6–1
2010 Ukraine Alona Bondarenko Israel Shahar Pe’er 6–2, 6–4
2011 Australia Jarmila Groth United States Bethanie Mattek-Sands 6–4, 6–3
2012 Germany Mona Barthel Belgium Yanina Wickmayer 6–1, 6–2
2013 Russia Elena Vesnina Germany Mona Barthel 6–3, 6–4
2014 Spain Garbiñe Muguruza Czech Republic Klára Zakopalová 6–4, 6–0
2015 United Kingdom Heather Watson United States Madison Brengle 6–3, 6–4
2016 France Alizé Cornet Canada Eugenie Bouchard 6–1, 6–2
2017 Belgium Elise Mertens Romania Monica Niculescu 6–3, 6–1
2018 Belgium Elise Mertens (2) Romania Mihaela Buzărnescu 6–1, 4–6, 6–3
2019 United States Sofia Kenin Slovakia Anna Karolína Schmiedlová 6–3, 6–0

*

1994 United States Linda Wild
United States Chanda Rubin
Australia Jenny Byrne
Australia Rachel McQuillan
7–5, 4–6, 7–6(7–1)
1995 Japan Kyōko Nagatsuka
Japan Ai Sugiyama
Netherlands Manon Bollegraf
Latvia Larisa Neiland
2–6, 6–4, 6–2
1996 Indonesia Yayuk Basuki
Japan Kyōko Nagatsuka (2)
Australia Kerry-Anne Guse
South Korea Park Sung-hee
7–6(9–7), 6–3
1997 Japan Naoko Kijimuta
Japan Nana Miyagi
Germany Barbara Rittner
Belgium Dominique Monami
6–3, 6–1
1998 Spain Virginia Ruano Pascual
Argentina Paola Suárez
France Julie Halard-Decugis
Slovakia Janette Husárová
7–6(8–6), 6–3
1999 South Africa Mariaan de Swardt
Ukraine Elena Tatarkova
France Alexia Dechaume-Balleret
France Émilie Loit
6–2, 6–2
2000 Italy Rita Grande
France Émilie Loit
Belgium Kim Clijsters
Australia Alicia Molik
6–2, 2–6, 6–3
2001 Zimbabwe Cara Black
Russia Elena Likhovtseva
Romania Ruxandra Dragomir
Spain Virginia Ruano Pascual
6–4, 6–1
2002 Italy Tathiana Garbin
Italy Rita Grande (2)
Australia Catherine Barclay-Reitz
Australia Christina Wheeler
6–2, 7–6(7–3)
2003 Zimbabwe Cara Black (2)
Russia Elena Likhovtseva (2)
Austria Barbara Schett
Austria Patricia Wartusch
7–5, 7–6(7–1)
2004 Japan Shinobu Asagoe
Japan Seiko Okamoto
Belgium Els Callens
Austria Barbara Schett
2–6, 6–4, 6–3
2005 China Yan Zi
China Zheng Jie
Spain Anabel Medina Garrigues
Russia Dinara Safina
6–4, 7–5
2006 France Émilie Loit (2)
Australia Nicole Pratt
United States Jill Craybas
Croatia Jelena Kostanić
6–2, 6–1
2007 Russia Elena Likhovtseva (3)
Russia Elena Vesnina
Spain Anabel Medina Garrigues
Spain Virginia Ruano Pascual
2–6, 6–1, 6–2
2008 Spain Anabel Medina Garrigues
Spain Virginia Ruano Pascual (2)
Greece Eleni Daniilidou
Germany Jasmin Wöhr
6–2, 6–4
2009 Argentina Gisela Dulko
Italy Flavia Pennetta
Ukraine Alona Bondarenko
Ukraine Kateryna Bondarenko
6–2, 7–6(7–4)
2010 Chinese Taipei Chuang Chia-jung
Czech Republic Květa Peschke
Chinese Taipei Chan Yung-jan
Romania Monica Niculescu
3–6, 6–3, [10–7]
2011 Italy Sara Errani
Italy Roberta Vinci
Ukraine Kateryna Bondarenko
Latvia Līga Dekmeijere
6–3, 7–5
2012 Romania Irina-Camelia Begu
Romania Monica Niculescu
Chinese Taipei Chuang Chia-jung
New Zealand Marina Erakovic
6–7(4–7), 7–6(7–4), [10–5]
2013 Spain Garbiñe Muguruza
Spain María Teresa Torró Flor
Hungary Tímea Babos
Luxembourg Mandy Minella
6–3, 7–6(7–5)
2014 Romania Monica Niculescu (2)
Czech Republic Klára Zakopalová
United States Lisa Raymond
China Zhang Shuai
6–2, 6–7(5–7), [10–8]
2015 Netherlands Kiki Bertens
Sweden Johanna Larsson
Russia Vitalia Diatchenko
Romania Monica Niculescu
7–5, 6–3
2016 China Han Xinyun
United States Christina McHale
Australia Kimberly Birrell
Australia Jarmila Wolfe
6–3, 6–0
2017 Romania Raluca Olaru
Ukraine Olga Savchuk
Canada Gabriela Dabrowski
China Yang Zhaoxuan
0–6, 6–4, [10–5]
2018 Belgium Elise Mertens
Netherlands Demi Schuurs
Ukraine Lyudmyla Kichenok
Japan Makoto Ninomiya
6–2, 6–2
2019 Chinese Taipei Chan Hao-ching
Chinese Taipei Latisha Chan
Belgium Kirsten Flipkens
Sweden Johanna Larsson
6–3, 3–6, [10–6]

Credit Info: wikipedia.org

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.