WTA Hua Hin 2019: Irina Begu şi Monica Niculescu avansează şi la dublu, unde s-au calificat în sferturi.

Irina Begu şi Monica Niculescu au început victorioase şi parcursul din proba de dublu a turneului WTA International “Toyota Thailand Open presented by E@”.

Ele s-au calificat în sferturile de finală, după ce au câştigat partida din primul tur (R16):

Irina Begu (37 WTA la dublu) / Monica Niculescu (69) [2] – Xinyu Jiang (107) / Qianhui Tang (129) (ambele China) 7-5, 6-3

Partida a durat 1h27′.
Begu / Niculescu au câştigat de 4 ori cu returul în primul set şi de 3 ori în al doilea, în timp ce adversarele doar de 3 ori, respectiv o dată.

Irina şi Monica vor fi recompensate cu câte 60 de puncte WTA şi cu un premiu financiar comun în valoare de 1.820 USD pentru calificarea în sferturile de finală, unde le vor întâlni pe Kurumi Nara (Japonia, -) / Saisai Zheng (China, 148).